REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

Czy w każdym przypadku ustalania podstawy wymiaru trzeba uzupełnić wynagrodzenie za niepełny miesiąc

Wyliczamy pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym otrzymał zwolnienie lekarskie. Jak postąpić, jeżeli w czasie tych 12 miesięcy pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego, ale między zwolnieniami były przerwy trwające dłużej niż 3 miesiące? Czy taki niepełny miesiąc pracy mamy pominąć i wyliczyć średnią z mniejszej liczby miesięcy? Czy wynagrodzenie takie trzeba uzupełnić do kwoty wynagrodzenia, którą pracownik uzyskałby, gdyby przepracował cały miesiąc? Pracuje od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie.

Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego

Jedna z pracownic jest na zwolnieniu lekarskim. Okres zwolnienia pokrywa się z terminem, w którym odmówiliśmy jej urlopu wypoczynkowego. Odmowa ma związek z reorganizacją zakładu, dlatego bardzo zależało nam na obecności w pracy tej pracownicy. Pracownica zajmuje się w firmie ochroną danych osobowych. Czy możemy w tym przypadku skutecznie podważyć zasadność zwolnienia lekarskiego?

Pracownik do wynajęcia czyli jak zarządzać pracownikami tymczasowymi

Praca tymczasowa to nowoczesny sposób zarządzania personelem. Umożliwia bowiem dostosowanie poziomu zatrudnienia do wymogów rynku. Pracodawca nie musi przez cały czas utrzymywać wysokiego poziomu zatrudnienia. Może mieć stały „trzon pracowników”, a okresowo, przy zwiększonych zamówieniach, korzystać z pracy pracowników tymczasowych.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie choroby pracownika

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Usprawiedliwioną przyczyną jest bez wątpienia choroba pracownika.

Jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę zwolnienia lekarskiego

Zatrudniamy 28 osób, dlatego sami wypłacamy zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Zauważyliśmy w firmie wzrost zwolnień lekarskich, szczególnie w okresie wakacyjnym. Są to zwolnienia, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, jak również zasiłek chorobowy. Czy możemy przeprowadzać kontrole zwolnień lekarskich pracowników? Jeżeli tak, to jak powinna wyglądać kontrola i na co mamy zwrócić uwagę podczas jej przeprowadzania? Czy po kontroli jest wymagana opinia ZUS?

Zawarcie umowy o pracę przez osobę nieupoważnioną

Pracodawca może wyznaczyć podmiot odpowiedzialny m.in. za zawieranie z pracownikami umów o pracę. Powinien jednak liczyć się z tym, że zawarcie umowy bez umocowania powoduje bezskuteczność takiej umowy.

Choroba pracownika

Jestem zatrudniony w dwóch zakładach pracy. W jednej firmie jestem pomocnikiem magazyniera, w drugiej – pracuję jako portier. Zachorowałem i dostałem 8 dni zwolnienia lekarskiego, które okazałem tylko w firmie, gdzie pracuję jako magazynier. W firmie, w której jestem portierem, zwolnienia nie okazałem i dalej przychodziłem do pracy, bo uważałem, że praca portiera (siedząca) nie ma wpływu na stan mojego zdrowia. Czy postąpiłem prawidłowo?

Elastyczne formy zatrudniania wymagają dyskusji

Potrzebna jest dyskusja między pracodawcami a pracownikami dotycząca m.in. elastycznych form zatrudnienia. Bez takich rozmów oraz wzajemnego zrozumienia nie ma szans na wprowadzenie nowych rozwiązań na rynku pracy - uważają eksperci uczestniczący w konferencji na temat raportu PKPP Lewiatan o rynku pracy.

Co oznacza dla ubezpieczonych wzmożona kontrola zwolnień lekarskich prowadzona przez ZUS?

Od 1 sierpnia bieżącego roku trwa program Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Zwiększone wydatki na mnożące się zwolnienia lekarskie, wystawiane na coraz dłuższe okresy, skłoniła ZUS do wnikliwego przyjrzenia się zarówno tym, którzy wystawiają zwolnienia, jak i tym, którzy z nich korzystają.

Za zwolnienia lekarskie nie będzie dodatkowych pieniędzy

Minister zdrowia Ewa Kopacz oświadczyła, że nie ma możliwości, by lekarze otrzymywali zapłatę za wypisywanie zaświadczeń o niezdolności do pracy. Dodatkowych pieniędzy za tę czynność domaga się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL).

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w rękach prezydenta

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa czeka na podpis prezydenta.

Opis stanowiska pracy a zakres obowiązków

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy m.in. określenie stanowiska pracy oraz zapoznanie pracownika z zakresem jego obowiązków.

Łatwiejsze zatrudnienie osób niepełnosprawnych

23 września br. odbyło się spotkanie Komisji Przyjazne Państwo. Omówiony został projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Zadecydowano, że Komisja skieruje projekt nowelizacji do Marszałka Sejmu.

Zwolnienie lekarskie bez wynagrodzenia

Region Mazowiecki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poszukuje osób gotowych do wystąpienia na drogę sądową przeciwko ZUS o wynagrodzenie za wystawianie zwolnień lekarskich ZUS-ZLA. ZUS uważa, że nie ma możliwości wynagradzania za wystawianie zwolnień.

Prawie 1,7 mln bezrobotnych, będą dalsze zwolnienia

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował o bezrobociu w sierpniu br. oraz o wydajności pracy w 2009 roku.

Kiedy lekarz ma obowiązek skorygowania zwolnienia lekarskiego

Zatrudniamy pracownika, który w naszej firmie pracuje na 3/4 etatu, natomiast w innej na 1/2 etatu. Pracownik otrzymał zwolnienia lekarskie dla każdego zakładu pracy. Na jednym zwolnieniu lekarz wpisał NIP naszej firmy, a nazwę drugiej firmy, w której pracownik pracuje. Natomiast na drugim zwolnieniu lekarskim jest odwrotnie: nazwa naszej firmy i NIP drugiego pracodawcy. Dodatkowo nasz NIP został wpisany błędnie (jedna cyfra). Czy takie zwolnienie lekarskie powinniśmy zwrócić pracownikowi? Czy lekarz ma obowiązek skorygować zwolnienia?

Rekrutacja head huntera

Nikt nie kwestionuje faktu, że executive search to najlepsza technika do pozyskiwania top managementu w firmie. Właściwie wybrana firma gwarantuje dyskrecję i profesjonalizm w przebiegu procesu rekrutacyjnego. Tymczasem w praktyce zdarza się, że proces podejmowania decyzji o wyborze firmy realizującej rekrutacje na strategiczne stanowiska przebiega w sposób niedbały bądź przypadkowy.

Informacja o zatrudnieniu bezrobotnego

Proszę o wyjaśnienie dotyczące uchylenia art. 36 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uchylenie tego artykułu powoduje, że nie musimy informować PUP o zatrudnieniu bezrobotnego. Proszę o potwierdzenie, czy dotyczy to zarówno zatrudnienia na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych?

Czy w kierowanym do ZUS oświadczeniu emeryta o zamiarze podjęcia pracy zarobkowej należy podawać wysokość dochodu

W oświadczeniu o zamiarze uzyskiwania dochodów skutkujących zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych lub rentowych nie jest konieczne podawanie konkretnych kwot dochodów (wyrok Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r., II UK 368/08).

W jakim terminie trzeba wypłacić zasiłek, jeżeli pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie po dniu wypłaty wynagrodzeń

Zatrudniamy 30 pracowników. Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie za pracę jest wypłacane najpóźniej ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, za który to wynagrodzenie przysługuje. Jeden z naszych pracowników jest nieobecny w pracy z powodu choroby od 27 lipca br. do połowy sierpnia 2009 r. Jednak zwolnienie lekarskie ZUS ZLA dostarczył nam dopiero 3 sierpnia 2009 r., już po terminie wypłaty wynagrodzenia za lipiec. Do kiedy powinniśmy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy powinniśmy zrobić to niezwłocznie po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, czy możemy zasiłek wypłacić razem z wypłatą wynagrodzenia za sierpień?

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, gdy pracownik zachorował w drugim miesiącu pracy

Od 25 czerwca 2009 r. zatrudniamy pracownika, który wcześniej przez 11 lat pracował na umowę o pracę w innej firmie. Przyznaliśmy pracownikowi prawo do zmiennego wynagrodzenia. Przed zawarciem umowy o pracę z naszą firmą przez 6 miesięcy pracownik pobierał zasiłek dla bezrobotnych, a od 20 lipca 2009 r. choruje. Czy będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby i jak wyliczyć podstawę wymiaru przysługującego mu świadczenia?

Wynagrodzenie wspólnika w spółce

Za prowadzenie spraw spółki wspólnik spółki osobowej nie otrzymuje wynagrodzenia. Spółka może jednak zawrzeć umowę o pracę ze swoim wspólnikiem, chyba że przedmiotem umowy jest prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentacja.

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za pobyt w sanatorium

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od lekarza rodzinnego na 6 dni. W okresie, na który zwolnienie lekarskie zostało wystawione, pracownik był w sanatorium. Dostarczył nam kartę wypisu, na podstawie której otrzymał zapomogę na rehabilitację. W jakiej wysokości mamy wypłacić zasiłek chorobowy, jeżeli pracownik wykorzystał już w tym roku wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić, czy zasiłek chorobowy wypłacić w wysokości 70% czy 80%?

Domyślne nawiązanie stosunku pracy

Pomimo zakończenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik nadal stawiał się w pracy i podpisywał listę obecności. Po kilku dniach ochrona przestała wpuszczać go na teren zakładu. Według twierdzenia pracownika fakt, że przez pewien czas przychodził do pracy świadczy o tym, że został ponownie zatrudniony. Czy ma rację?

Dodatek za wysługę lat u drugiego pracodawcy

Jednym ze składników wynagrodzenia, który otrzymują nauczyciele szkół publicznych, jest dodatek za wysługę lat. Jest on jednak różnie liczony, gdy nauczyciel podejmuje pracę w kilku placówkach.

Mobbing a zatrudnienie cywilnoprawne

Na mocy zawartych w Kodeksie pracy przepisów o mobbingu ochronie podlega jedynie osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej może dochodzić roszczeń z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących naruszenia dóbr osobistych.

Świadczenie pracy bez umowy

Brak pisemnej umowy o pracę może być wynikiem nie tylko pracy na czarno, ale także zawarcia jej w formie ustnej, czyli bez potwierdzenia na piśmie tego faktu. W obu przypadkach pracodawca ponosi odpowiedzialność za wykroczenie.

Postanowienia umowy o pracę – nieprawidłowe klauzule

Błędne zapisy w umowie o pracę mogą spowodować poważne konsekwencje dla pracodawcy, jeżeli będzie chciał je zastosować. W niektórych przypadkach, np. w umowach o zakazie konkurencji, mogą one unieważnić całą umowę.

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, który chorował i był na urlopie okolicznościowym

Jeden z naszych pracowników od 15 do 17 czerwca br. przebywał na zwolnieniu chorobowym (3 dni) oraz korzystał z 2 dni urlopu okolicznościowego. Za czas choroby przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% wynagrodzenia. Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze 2500 zł oraz miesięczne premie regulaminowe w wysokości od 10% do 30% płacy podstawowej. Premia jest zmniejszana za czas niezdolności do pracy i za czerwiec wyniosła 250 zł. Średnia miesięczna premia z 12 miesięcy wynosi 479,17 zł, przed potrąceniem składek na ZUS. Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika do wypłaty za czerwiec zakładając, że do końca czerwca będzie pracował bez żadnych urlopów i zwolnień?

Czy można zwolnić w danej grupie zawodowej pracowników w ramach zwolnień grupowych i zatrudnić nowych pracowników w innej grupie zawodowej

Jesteśmy firmą handlową zatrudniającą ponad 300 osób. W związku z recesją i zastojem w handlu naszej branży jesteśmy zmuszeni dokonać zwolnienia kilkudziesięciu pracowników (handlowców) z przyczyn ekonomicznych. Jednocześnie w tym samym czasie chcemy zatrudnić kilkoro nowych pracowników do pracy w innych działach, tj. w magazynie i księgowości. Czy w związku z tym możemy dokonać zwolnienia grupowego handlowców z przyczyn ekonomicznych, a jednocześnie zatrudnić nowe osoby do pracy w magazynie i księgowości? Czy powinniśmy zmniejszyć zatrudnienie w dziale handlowym i dokonać przesunięcia tych kilkunastu handlowców po przeszkoleniu do magazynu i księgowości?

Świadczenia przysługujące kobiecie w ciąży po likwidacji zakładu pracy

Od 1 sierpnia 2009 r. likwidujemy firmę. Poinformowaliśmy o tym pracowników już na początku roku. Jedna z naszych pracownic jest w 3. miesiącu ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy po 31 lipca 2009 r. pracownicy przysługują świadczenia? Jeżeli tak, to czy mimo likwidacji firmy będziemy zobowiązani do ich wypłaty?

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniliśmy pracownika od 4 maja 2009 r., ponieważ był to pierwszy dzień pracy u nas po świętach majowych. Osoba ta była na zwolnieniu lekarskim od 10 do 19 czerwca 2009 r. Jak powinniśmy wyliczyć dla tego pracownika podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy maj traktować jako pełny miesiąc pracy? Czy podstawę ustalić z wynagrodzenia za czerwiec? Pracownik w maju otrzymał 2900,75 zł brutto. Za czerwiec nie znamy jeszcze wysokości wynagrodzenia, ponieważ ma wynagrodzenie zmienne.

Nienależnie pobrany zasiłek chorobowy

W kwietniu 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Od 2 czerwca 2009 r. mamy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego? Jesteśmy płatnikiem tego zasiłku, a wypłaconą kwotę potrąciliśmy rozliczając w maju 2009 r. za pracowników składki ZUS.

Wysokość zasiłku chorobowego

Pracownik w 2009 r. ma prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego, ponieważ w 2007 r. ukończył 50 lat. Na początku maja 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za 14 dni zwolnienia lekarskiego. W jakiej wysokości wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy od 15. dnia zwolnienia lekarskiego za okres pobytu w szpitalu, 70% czy 80% podstawy wymiaru?

Wypadek podczas służbowego wyjścia

Pracownik 10 czerwca 2009 r. przeprowadzał 4-godzinne szkolenie dla nowych pracowników poza siedzibą firmy. Takie szkolenia pracownik przeprowadza cyklicznie, co wynika z zakresu jego obowiązków. Wracając do siedziby firmy pracownik uległ wypadkowi komunikacyjnemu i otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 10 czerwca do 3 lipca 2009 r. Czy w związku z tym pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, czy z ubezpieczenia wypadkowego? Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty świadczenia? Jesteśmy uprawnieni do wypłacania zasiłków.

Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży

Od dłuższego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą. W okresie zwolnienia lekarskiego wystąpiłam do pracodawcy o zmniejszenie wymiaru czasu pracy. Czy zmieni się podstawa naliczania zasiłku chorobowego?

Kiedy pracownik musi stawić się na badania kontrolne

Jeden z zatrudnionych u mnie pracowników przebywał 20 dni na zwolnieniu lekarskim. Po upływie tego okresu był 1 dzień na urlopie wypoczynkowym, po czym następnego dnia poszedł na kolejne zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. Czy mam obowiązek wysłać tego pracownika na badania kontrolne?

Zmiana terminu urlopu z powodu choroby

Mogą nam się zdarzyć sytuacje, szczególnie jeżeli urlop planujemy z dużym wyprzedzeniem, że w trakcie jego trwania zachorujemy i nie będziemy mogli się tym urlopem cieszyć. Czy w takim wypadku urlop nam przepada?

Czy zleceniobiorczyni należy przedłużyć umowę do dnia porodu

Od 1 marca 2008 r. zatrudniamy osobę na umowę zlecenia. Od 19 stycznia 2009 r. osoba ta jest na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Umowa zlecenia rozwiąże się 30 czerwca 2009 r. Natomiast termin porodu jest ustalony na 23 lipca 2009 r. Czy w tej sytuacji powinniśmy przedłużyć umowę zlecenia do dnia porodu? Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Porównanie metod rekrutacji stosowanych przez agencje zewnętrzne

Korzystanie z usług zewnętrznych konsultantów przy prowadzeniu działań z zakresu rekrutacji i selekcji pracowników to najbardziej aktywny sposób na poszukiwanie i przyciąganie najlepszych pracowników na rynku, a zwłaszcza tych, którzy nowej pracy nie poszukują sami.

Koszty uzyskania przychodu

Aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, między wydatkiem a przychodem musi istnieć związek przyczynowy.

Czy osoba zatrudniona na zastępstwo powinna przejść służbę przygotowawczą

Jestem naczelnikiem wydziału w urzędzie gminy. Pracownica zatrudniona w wydziale na stanowisku głównego specjalisty spodziewa się narodzin dziecka i rozpocznie urlop macierzyński. Pracownica ta zajmuje się istotnymi sprawami dla funkcjonowania urzędu, dlatego musimy zatrudnić inną osobę na tym stanowisku. Czy osoba zatrudniona w jej miejsce na zastępstwo, która nigdy wcześniej nie pracowała w samorządzie, powinna odbyć służbę przygotowawczą?

Czy warto korzystać z usług pracowników tymczasowych

Nasza firma zastanawia się nad skorzystaniem z usług pracowników tymczasowych, aby zredukować koszty pracy. Na rynku spotyka się jednak wiele opinii, że z pracownikami tymczasowymi jest wiele kłopotów. Czy zatem w przypadku pracy tymczasowej korzyści są większe niż ewentualne ryzyko? Co zrobić, by uniknąć kiepskich pracowników i nie narażać się na niepotrzebne koszty?

Co należy zrobić, gdy do ZUS nie wpłynęły wysłane przez pracodawcę zwolnienia lekarskie pracownika

Nasza pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jest w zagrożonej ciąży. Dostarczyła nam zwolnienia i wypłaciliśmy jej wynagrodzenie chorobowe. Po zakończeniu wypłaty wynagrodzenia wysyłaliśmy zwolnienia lekarskie listem poleconym do ZUS w celu wypłaty zasiłku chorobowego. Pracownica nie otrzymała zasiłku chorobowego za marzec i kwiecień. Okazało się, że do ZUS nie wpłynęły wysłane przez nas zwolnienia lekarskie. Co w takiej sytuacji możemy zrobić, aby pracownica otrzymała przysługujący jej zasiłek chorobowy?

Deklaracja rozliczeniowa przedsiębiorcy

Przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, z której tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie ma obowiązku składania do ZUS comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Zasady dofinansowania z PFRON

Pracodawca, chcąc wykorzystać dodatkowe środki z PFRON, musi wywiązać się z obowiązków wobec funduszu, np. składania comiesięcznego raportu o zatrudnianiu niepełnosprawnych.

Kontrola zwolnień lekarskich

Okres pobytu na zwolnieniu lekarskim ma na celu szybki powrót pracownika do zdrowia i do pracy. Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do faktycznego stanu zdrowia swojego podwładnego, może sprawdzić, w jaki sposób pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie.

Jakie świadczenie przysługuje pracownikowi, który jest nieobecny w pracy z powodu badań lub pobrania narządów do przeszczepu

Pracownik zdecydował się oddać nerkę chorej córce. Ma 35 lat, dlatego przysługuje mu 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Teraz został skierowany na szczegółowe badania, a jeżeli wyniki będą dobre - na pobranie nerki. Czy za ten okres przysługuje mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to jak powinien udokumentować okres nieobecności w pracy w związku z badaniami, a potem przeszczepem?

Prawo obowiązujące przy kierowaniu pracownika do pracy za granicą

Zasady obowiązywania polskiego prawa pracy przy kierowaniu pracowników do pracy za granicą uzupełniają normy prawa obowiązującego w państwie przyjmującym.

REKLAMA