reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Co należy zrobić, gdy do ZUS nie wpłynęły wysłane przez pracodawcę zwolnienia lekarskie pracownika

Co należy zrobić, gdy do ZUS nie wpłynęły wysłane przez pracodawcę zwolnienia lekarskie pracownika

Nasza pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jest w zagrożonej ciąży. Dostarczyła nam zwolnienia i wypłaciliśmy jej wynagrodzenie chorobowe. Po zakończeniu wypłaty wynagrodzenia wysyłaliśmy zwolnienia lekarskie listem poleconym do ZUS w celu wypłaty zasiłku chorobowego. Pracownica nie otrzymała zasiłku chorobowego za marzec i kwiecień. Okazało się, że do ZUS nie wpłynęły wysłane przez nas zwolnienia lekarskie. Co w takiej sytuacji możemy zrobić, aby pracownica otrzymała przysługujący jej zasiłek chorobowy?

RADA

ZUS wypłaci pracownicy zasiłek chorobowy, jeżeli pracownica uzyska od lekarza kopię wystawionych zwolnień lekarskich i dostarczy je do ZUS.

UZASADNIENIE

Dowodem do wypłaty wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. W razie zagubienia zaświadczenia lekarskiego lekarz, który wypisał zwolnienie, na wniosek pracownicy sporządzi wypis z kopii zwolnienia. Na tej podstawie ZUS wypłaci zasiłek chorobowy pracownicy.

WAŻNE!

O wystawienie kopii zgubionego zwolnienia lekarskiego pracownica powinna zwrócić się do lekarza.

Państwa pracownicy z tytułu niezdolności do pracy przysługiwało wynagrodzenie za czas choroby za okres 33 dni. Następne zwolnienia należało przesłać do ZUS, który od 34. dnia zwolnienia lekarskiego wypłaca zasiłek chorobowy.

Ponieważ Państwo przesłali zwolnienia do ZUS listem poleconym, a mimo to nie wpłynęły one do ZUS, powinni Państwo złożyć na poczcie reklamację. Poczta będzie zobowiązana wyjaśnić, co się stało z wysłanym listem poleconym. Odpowiedź na reklamację powinni Państwo przekazać do ZUS z informacją, że przesłane zwolnienia lekarskie zaginęły na poczcie.

Natomiast pracownica powinna zwrócić się do lekarza, który wystawia jej zwolnienia lekarskie, o wydanie kopii zagubionych zwolnień lekarskich. Kopie zwolnień lekarskich pracownica powinna dostarczyć do ZUS osobiście albo za Państwa pośrednictwem.

Zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, dlatego powinni Państwo wystawić zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3. Na jego podstawie ZUS ustali prawo i wysokość zasiłku chorobowego dla pracownicy.

Jeżeli zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby obejmuje okres, za który osobie ubezpieczonej przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS, płatnik składek, po wypłaceniu wynagrodzenia, przekazuje zaświadczenie lekarskie do ZUS, a w dokumentacji zasiłkowej pozostawia potwierdzoną kopię tego zaświadczenia.

Podstawa prawna:

  • § 5 ust. 3 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741),
  • § 1 ust. 1 pkt 1, § 4 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama