REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwalnianie pracowników, Akty prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie pracownika z powodu utraty uprawnień

Do wykonywania pracy nierzadko konieczne jest posiadanie przez pracownika wymaganych na danym stanowisku uprawnień. Ich utrata może być podstawą do natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę.

Funkcjonariusz publiczny odpowie za naruszenie prawa - nowa ustawa

Termin wypowiedzenia nauczycielom stosunku pracy

Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym w placówce feryjnej rozwiązuje się z dniem 31 sierpnia, czyli z końcem roku szkolnego. Okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Zatem wręczenie wypowiedzenia powinno nastąpić najpóźniej do 31 maja.

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Samorządy podnoszą opłaty za żłobki i dają dotacje

Od kwietnia obowiązuje tzw. ustawa żłobkowa, która pozwala na podniesienie opłat za pobyt dzieci w tych placówkach. Duże podwyżki szykują się w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu. Samorządy zastanawiają się nad dotacjami dla prywatnych żłobków.

W kwietniu spadło bezrobocie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) szacuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu br. 12,6 proc. i w porównaniu do marca spadła o 0,5 pkt proc. Bezrobocie najbardziej bezrobocie obniżyło się w woj. warmińsko-mazurskim.

Czy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy?

Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy nakazują emerytom, którzy nabywają prawo do emerytury, rozwiązanie stosunku pracy z obecnym pracodawcą przed uzyskaniem świadczenia. W przeciwnym razie ZUS zawiesi emeryturę. Są jednak sytuacje, gdy świadczenie nie zostanie zawieszone.

Możliwy dalszy okresowy wzrost bezrobocia

Nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy

Mniej formalności przy kontrolach i możliwość odstąpienia od kary w przypadku drobnych uchybień u pracodawców, którzy dopiero rozpoczynają działalność - przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.

Spadek liczby bezrobotnych

GUS poinformował, że w marcu br. w porównaniu do lutego br. odnotowano nieznaczny spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Podstawową korzyścią płynącą z zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę jest to, że strony mogą go podpisać w każdym czasie, nawet podczas urlopu czy choroby pracownika. Takie rozwiązanie stosunku pracy jest możliwe także w przypadku pracowników szczególnie chronionych, np. kobiet w ciąży.

Czy pracownik powinien otrzymać nagrodę jubileuszową?

Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pracownik ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego – 26 dni za 2011 r. i 10 dni za 2010 r. Kilkakrotnie zwracał się do pracodawcy o jego udzielenie, jednak za każdym razem nie otrzymywał zgody na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji postanowił rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca nie chce jednak wypłacić pracownikowi należnego mu z tego powodu odszkodowania. Czy ma do tego prawo?

Odprawa dla pracownika w razie rozwiązania umowy o pracę

Pracownik zawarł z pracodawcą czteroletnią umowę na czas określony. Przepracował już trzy lata. Kilka dni temu pracodawca wręczył mu wypowiedzenie zmieniające z przyczyn ekonomicznych, w którym zaproponował obniżenie pełnego etatu do połowy. Jednocześnie pracodawca poinformował pracownika, że jeśli nie przyjmie propozycji, umowa ulegnie rozwiązaniu, a na jego miejsce zatrudni inną osobę na pół etatu. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Czy w razie zwolnienia pracownikowi przysługuje odprawa?

Czy ochrona przedemerytalna może się zacząć w okresie wypowiedzenia

Pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę zawartą na czas nieokreślony 21 lutego 2011 r. z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak od 2 marca jego stosunek pracy podlega czteroletniej ochronie przedemerytalnej. Czy rozpoczęcie biegu okresu ochronnego w trakcie złożonego przez pracodawcę wypowiedzenia ma wpływ na skuteczność rozwiązania umowy?

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, w tzw. trybie dyscyplinarnym, w razie niestawienia się pracownika do pracy, a następnie nieusprawiedliwienia takiej nieobecności. Pracodawca może się też domagać naprawienia powstałych z tego powodu szkód.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Znowelizowane przepisy określają, że jeden pracownik socjalny może zajmować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami. Możliwe też będzie tworzenie rodzinnych domów pomocy społecznej dla niepełnosprawnych.

Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy z zakresu bhp

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę - nowelizacja Kodeksu pracy

Szczególną ochronę przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę niektórych grup pracowników zapewni nowelizacja Kodeksu pracy, której projekt przygotował Senat RP.

Reforma emerytalna - prezydent podpisał ustawę ws. OFE

Dzisiaj, 7 kwietnia, prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Ustawa zmniejsza składkę do otwartych funduszy emerytalnych z 7,3 proc. do 2,3 proc.

Nowelizacja Kodeksu pracy - będą nowe przepisy wykonawcze z zakresu bhp

Urlop ojcowski dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Nowelizacja ustawy o zfśs

Dzisiaj, 4 kwietnia, wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Ustawodawca umożliwił pracodawcom dokonywanie nowego zwiększenia odpisu na fundusz.

Weszła w życie ustawa "żłobkowa" - łatwiejsze zakładanie żłobków, zmiany w przepisach podatkowych i o zfśs

Obowiązują już uproszczone zasady zakładania żłobków. Dzisiaj, 4 kwietnia, weszły w życie przepisy ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Czas pracy nauczycieli - projekt nowelizacji Karty Nauczyciela

Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela wyklucza realizację dodatkowych „godzin karcianych” w formie zajęć opieki świetlicowej.

Reforma systemu emerytalnego - Senat przyjął ustawę zmniejszającą składki do OFE

Senat przyjął ustawę zmniejszającą składki przekazywane do otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Racjonalizacja zatrudnienia w administracji państwowej - premier nie odstąpi od reformy

10 maja br. Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w administracji państwowej. Premier Donald Tusk zapowiedział, że po decyzji TK będzie chciał wrócić do wdrażania reformy w tej dziedzinie.

Świadectwo pracy - podstawa ustania stosunku pracy

Sporządzając świadectwo pracy, pracodawca jako najważniejszą informację musi zamieścić podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy

Reforma systemu emerytalnego od 1 maja br.?

Senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy reformującej system emerytalny. Głosowanie w Senacie może odbyć się na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się w środę, 23 marca. Ustawa ma wejść w życie od 1 maja 2011 r.

Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy

Zmiana zasad wydawania świadectwa pracy - nowelizacja kodeksu pracy

Pracodawca nie musi wydawać zwalnianemu pracownikowi świadectwa pracy jeśli ponownie go zatrudni. Od dzisiaj, 21 marca, obowiązują znowelizowane przepisy kodeksu pracy.

Projekt zmian w OFE trafi do komisji finansów publicznych

Dzisiaj, 17 marca, Sejm skierował rządowy projekt zmian w OFE do komisji finansów publicznych. Projekt autorstwa PiS został odrzucony w pierwszym czytaniu.

Czy pracodawca musi ponownie zawrzeć umowę o pracę w razie prawomocnego orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy

Na skutek nieprawidłowo dokonanego przez nas wypowiedzenia umowy o pracę sąd zadecydował o przywróceniu pracownika do pracy na dotychczasowe stanowisko. Pracownik zgłosił się do pracy i zażądał podpisania umowy. Czy mamy obowiązek zawarcia z pracownikiem nowej umowy o pracę? Czy ciążą na nas jeszcze jakieś dodatkowe obowiązki związane z przywróceniem pracownika do pracy? Jak mamy postąpić, jeśli został zlikwidowany oddział, w którym pracownik świadczył pracę?

Grzywna za niewykonanie decyzji GIODO - nowe uprawnienie

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) może nakładać grzywny na podmioty niewykonujące jego decyzji.

Zwrot nienależnie opłaconych składek z ZUS - projekt nowelizacji ustawy

Dofinansowanie dla bezrobotnych na założenie przedsiębiorstwa

Dofinansowanie, jakie może uzyskać bezrobotny na podjęcie działalności gospodarczej, wzrosło do wysokości 20 629 zł. Powyższą kwotę można przeznaczyć na zakup urządzeń oraz wyposażenia koniecznego dla rozpoczęcia działalności. Należy ją rozdysponować w ciągu 30 dni od dnia podjęcia działalności.

Debata nt. zmian w OFE - skrajne poglądy ekspertów

Skrajne poglądy na temat proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym wyrazili niektórzy uczestnicy debaty w Belwederze. Były oskarżenia o próbę demontażu drugiego filaru systemu i złamanie umowy społecznej, ale także postulaty likwidacji OFE.

Przedłużony termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego zostanie przedłużony do 31 lipca następnego roku - tak przewidują założenia projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Dopuszczalne jest zwolnienie pracownika za wypowiedzeniem w sytuacji, gdy zachowuje się on nielojalnie wobec pracodawcy, a także wobec współpracowników. Zachowania te mogą być zgodne z prawem, nie muszą być zawinione – ale gdy są sprzeczne z interesami pracodawcy, uzasadniają wypowiedzenie. Taki wniosek wypływa z wyroku Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r. (II PK 199/10).

Nowe wzory deklaracji składanych do PFRON

Znane już są nowe wzory deklaracji DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, DEK-II-a, DEK-II-b, DEK-W, DEK-R i DEK-Z składanych przez pracodawców do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Czy podejrzenie o kradzież uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Nasz zakład pracy specjalizuje się w produkcji elementów do maszyn rolniczych. Jednemu z pracowników kierownik produkcji zarzucił kradzież znacznej liczby gotowych części z magazynu. Pracodawca zawiadomił organy ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa kradzieży, mimo że pracownik nie został złapany na gorącym uczynku. W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy z prokuratury zawiadomienie o sporządzeniu i przesłaniu aktu oskarżenia pracownika do sądu. Czy otrzymanie przez pracodawcę zawiadomienia z prokuratury uzasadnia jego zwolnienie dyscyplinarnie na podstawie art. 52 k.p.? Jeżeli nie, to do którego momentu musimy czekać ze zwolnieniem tego pracownika?

Ustawa "żłobkowa" opublikowana w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw nr 45, pod poz. 235, opublikowana została ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Praktyczne aspekty indywidualnej ochrony związkowca

Funkcjonujący w zakładzie pracy związek zawodowy może wejść w konflikt z pracodawcą. Dlatego, aby związkowcy wypełniali swoją rolę bez obaw o przyszłość w firmie, ustawodawca wprowadził szczególną ochronę trwałości ich stosunków pracy.

Ochrona danych osobowych - nowe uprawnienia dla GIODO

Dzisiaj, 7 marca, weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. obowiązek odpowiedzi na wystąpienia i wnioski Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) oraz kary za utrudnianie kontroli i niewykonanie decyzji.

W lutym wzrosła stopa bezrobocia

Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) szacuje, że w lutym 2011 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 13,2 proc. z 13,0 proc. w styczniu. Liczba bezrobotnych wyniosła 2,151 mln osób.

Niepełnosprawny emeryt nie dostanie dopłaty do wynagrodzenia

Kontrowersje wokół zakazu nierównego traktowania - nowe przepisy

Nowe przepisy regulują kwestie związane z naruszeniem zasady równego traktowania zleceniobiorców i wykonawców dzieła. Ustawy nie stosuje się do pracowników w zakresie uregulowanym w Kodeksie pracy.

Coraz więcej pracowników, z którymi nie można rozwiązać umowy o pracę

Z każdym rokiem zwiększa się liczba pracowników podlegających ochronie. Najliczniejszą grupę stanowią przedstawiciele pracowników (ok. 20 kategorii) i dopóki nie powstanie spójny system reprezentacji załogi, ich liczba zapewne będzie jeszcze dłuższa.

Niższy zasiłek pogrzebowy

Od dzisiaj, 1 marca, zasiłek pogrzebowy jest wypłacany w maksymalnej wysokości 4 tys. zł.

Żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników - zmiany w ustawie o zfśs

REKLAMA