reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Coraz więcej pracowników, z którymi nie można rozwiązać umowy o pracę

Coraz więcej pracowników, z którymi nie można rozwiązać umowy o pracę

Z każdym rokiem zwiększa się liczba pracowników podlegających ochronie. Najliczniejszą grupę stanowią przedstawiciele pracowników (ok. 20 kategorii) i dopóki nie powstanie spójny system reprezentacji załogi, ich liczba zapewne będzie jeszcze dłuższa.

Różne zadania, jakie w krajach Europy zachodniej wykonuje stały organ przedstawicielski, w naszym kraju powierzane są nowym reprezentantom pracowników. Najbardziej jaskrawy przykład to dublujące się kompetencje zakładowych organizacji związkowych i rad pracowników. Członkowie rady pracowników i wskazani działacze związkowi podlegają ochronie przed wypowiedzeniem i natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę. Ostatnio szczególną ochronę przyznano pracownikom korzystającym z urlopów rodzicielskich i innych uprawnień wynikających ze sprawowania opieki nad dzieckiem.

Zwolnienie dyscyplinarne za prywatne wykorzystywanie komputera służbowego >>

Dlatego warto się zastanowić, jak daleko sięga funkcja ochronna prawa pracy, czy istnieje granica ochrony szczególnych grup. - Konstytucja stanowi, ze podstawą ustroju jest społeczna gospodarka rynkowa. Tymczasem w tej „rynkowej gospodarce" tworzona jest nie kończąca się lista pracowników, z którymi pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę. Pracodawcy zawierają więc umowy terminowe, a kiedy nie chcą ich przedłużyć, są posądzani o dyskryminację - mówi ekspert Pracodawców RP, mecenas Monika Gladoch.

Coraz mniej firm zatrudnia osoby niepełnosprawne >>

Zdaniem Pracodawców RP różnicowanie uprawnień poszło zbyt daleko, a to może być demotywujące dla tych pracowników, którzy angażują się w życie zawodowe, a nie są chronieni przed zwolnieniem. Warto przypomnieć, ze pierwotnie dyferencjacja była następstwem zawierania układów zbiorowych pracy. Obecnie wynika prawie wyłącznie z ustaw.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama