Coraz więcej pracowników, z którymi nie można rozwiązać umowy o pracę
REKLAMA
Różne zadania, jakie w krajach Europy zachodniej wykonuje stały organ przedstawicielski, w naszym kraju powierzane są nowym reprezentantom pracowników. Najbardziej jaskrawy przykład to dublujące się kompetencje zakładowych organizacji związkowych i rad pracowników. Członkowie rady pracowników i wskazani działacze związkowi podlegają ochronie przed wypowiedzeniem i natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę. Ostatnio szczególną ochronę przyznano pracownikom korzystającym z urlopów rodzicielskich i innych uprawnień wynikających ze sprawowania opieki nad dzieckiem.
REKLAMA
Zwolnienie dyscyplinarne za prywatne wykorzystywanie komputera służbowego >>
Dlatego warto się zastanowić, jak daleko sięga funkcja ochronna prawa pracy, czy istnieje granica ochrony szczególnych grup. - Konstytucja stanowi, ze podstawą ustroju jest społeczna gospodarka rynkowa. Tymczasem w tej „rynkowej gospodarce" tworzona jest nie kończąca się lista pracowników, z którymi pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę. Pracodawcy zawierają więc umowy terminowe, a kiedy nie chcą ich przedłużyć, są posądzani o dyskryminację - mówi ekspert Pracodawców RP, mecenas Monika Gladoch.
Coraz mniej firm zatrudnia osoby niepełnosprawne >>
Zdaniem Pracodawców RP różnicowanie uprawnień poszło zbyt daleko, a to może być demotywujące dla tych pracowników, którzy angażują się w życie zawodowe, a nie są chronieni przed zwolnieniem. Warto przypomnieć, ze pierwotnie dyferencjacja była następstwem zawierania układów zbiorowych pracy. Obecnie wynika prawie wyłącznie z ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat