Kategorie

Debata nt. zmian w OFE - skrajne poglądy ekspertów

Skrajne poglądy na temat proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym wyrazili niektórzy uczestnicy debaty w Belwederze. Były oskarżenia o próbę demontażu drugiego filaru systemu i złamanie umowy społecznej, ale także postulaty likwidacji OFE.

Prezydencka debata nt. zmian w OFE odbyła się w Belwederze w piątek, 11 marca. Bronisław Komorowski zaprosił na nią kilkunastu ekonomistów - zwolenników projektu i jego przeciwników.

Przyjęty we wtorek, 8 marca, przez rząd projekt przedstawił minister finansów Jacek Rostowski. Zgodnie z nim składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta.

Niższa składka do OFE - projekt nowelizacji ustaw dot. zabezpieczenia emerytalnego >>

Reklama

Rostowski wyjaśnił, że środki gromadzone na subkoncie w ZUS będą waloryzowane według średniego nominalnego wzrostu PKB z ubiegłych 5 lat. "W wyniku rewaloryzacji stan subkonta nie może ulec obniżeniu, czyli będzie utrzymywana zasada nieujemnej stopy waloryzacji" - zapewnił.

Poinformował o zasadach dziedziczenia środków trafiających na subkonta w ZUS-ie i stosowania ulg podatkowych przysługujących w związku z dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę. Dodał, że limity dla inwestowania w akcje dla całości środków zgromadzonych w OFE będą zwiększane w taki sposób, by cały strumień nowych składek trafiających do funduszy mógł być lokowany w akcje.

Rząd nie wyjaśnił, dlaczego chce ograniczyć składkę do OFE >>

Niechęci wobec projektu nie krył członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Hausner (współtwórca reformy emerytalnej z 1999 r.). Zwrócił uwagę, że reforma emerytalna była przedmiotem porozumienia społecznego, a obecne działania rządu naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa. Hausner zaapelował do prezydenta, by zapoznał się z opinią Komisji Trójstronnej o projekcie i zwrócił się do autorytetów z dziedziny prawa konstytucyjnego.

"Wierzę w możliwy kompromis (...). Przyjęte rozwiązanie powinno być rozwiązaniem przejściowym. Musi ono zostać uzupełnione o inne działania naprawcze, które konsekwentnie wprowadzane, doprowadzą do obniżenia poziomu deficytu finansów publicznych do bezpiecznego poziomu" - powiedział.

Polacy źle oceniają funkcjonowanie systemu emerytalnego >>

Reklama

Szef rady gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki przypomniał, że umowa społeczna w sprawie reformy systemu emerytalnego z 1999 r. została już dawno złamana. "Tam jest wyraźnie m.in. napisane, że system powinien być sfinansowany z dochodów z prywatyzacji (...) To był kompletny mit, który nie wytrzymuje matematycznej analizy" - powiedział. Dodał, że kolejnym naruszeniem porozumienia było wyprowadzenie z systemu służb mundurowych.

Przeciwnikiem zmian jest inny współtwórca reformy emerytalnej prof. Marek Góra. Wykluczył podczas debaty, by proponowane przez rząd zmiany mogły mieć pozytywny wpływ na przyszłe emerytury. "Te zmiany będą albo neutralne dla emerytów, albo negatywne. To zależy od przyszłych stanów rzeczywistości (...) Ta propozycja prowadzi do koncentracji ryzyka, zamiast do jego likwidacji" - powiedział.

Reforma emerytalna - demontaż systemu emerytalnego? >>

Wtórowała mu była wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem w dotychczasowej dyskusji nad zmianami nie padła odpowiedź na pytanie, co zrobić, by system emerytalny dawał emerytury w wysokości chroniącej przed ubóstwem. "Nie mamy nadal odpowiedzi na pytanie, jakie emerytury system będzie dawał za kilka lat, kiedy trzeba będzie je wypłacać" - powiedział.

Zdaniem ekonomisty Piotra Kuczyńskiego reforma emerytalna była sukcesem, ale przygotowane przez rząd zmiany należy poprzeć. Kuczyński uważa, że za zbudowaniem drugiego filaru stała wiara, iż w długim terminie na akcjach zawsze się zarabia. Ekonomista wskazał jednak przykłady indeksów, które w ciągu ostatnich 10-20 lat znacząco spadły.

Powszechność ubezpieczeń społecznych - czy będą wyższe składki >>

"Jak ktoś przechodzi na emeryturę w bessie, to jego emerytura będzie niska, a tego, kto przejdzie w hossie będzie wyższa. To zależy tylko od szczęścia, nie od pracy, czy składek" - zwrócił uwagę. Kuczyński jest przekonany, że czeka nas kolejny kryzys, a pieniędzy przyszłych emerytów nie wolno narażać na związane z tym ryzyko.

Natomiast członek RPP Andrzej Bartkowski oświadczył, że jest zwolennikiem likwidacji OFE w długim okresie. Według niego należy stopniowo ograniczać udział funduszy w systemie i przekształcić drugi filar w trzeci filar. "Im większy jest udział OFE w systemie, tym większe są długookresowe koszty finansów publicznych" - powiedział.

Także była prezes ZUS, członek Rady Gospodarczej przy premierze Aleksandra Wiktorow wyraziła opinię, że "można sobie wyobrazić drugi filar kapitałowy systemu emerytalnego bez OFE".

Pieniądze zgromadzone w OFE są nienaruszalne >>

Plany rządu zaatakował prof. Leszek Balcerowicz. Według niego rząd dąży do destrukcji "na raty" drugiego filaru systemu emerytalnego. "Tworzy się precedens w bardzo ważnej sprawie (...). Każdy następny ruch jest łatwiejszy (...). Po zrobieniu tego pierwszego kroku wiarygodność (polityków) jest bliska zera" - powiedział. Ostrzegł przed spadkiem zaufania obywateli do państwa.

Natomiast prof. Dariusz Rosati (były członek RPP) zarzucił rządowi brak konsekwencji. "Jeśli OFE są tak złe (...) to dlaczego rząd zatrzymuje się w połowie drogi i nie likwiduje OFE w ogóle" - pytał. Według niego, jeśli celem jest naprawa finansów publicznych, to po okresie, w którym można oczekiwać poprawy sytuacji w finansach, rząd powinien zaproponować powrót do obecnej składki.

Czy niższe składki do OFE pozwolą na zwiększenie pomocy dla rodzin z dziećmi? >>

Prezydent Komorowski podsumowując debatę oświadczył, że nie usłyszał jednoznacznej opinii, z której wynikałoby, iż rozwiązania proponowane przez rząd mogą negatywnie wpłynąć na wysokość przyszłych emerytur. "To dla mnie sygnał, że to są rozwiązania (...) z perspektywy obywatela raczej neutralne" - powiedział.

Zapewnił, że potraktuje sprawę bardzo poważnie z punktu widzenia ryzyka niekonstytucyjności projektu. Poinformował, że zamówił już całą serię ekspertyz na ten temat. "Taka niekonstytucyjność mogłaby być zagrożeniem dla autorytetu państwa" - powiedział Komorowski. Obiecał, że chętnie też spotka się z partnerami społecznymi z Komisji Trójstronnej.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?