Kategorie

Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Dopuszczalne jest zwolnienie pracownika za wypowiedzeniem w sytuacji, gdy zachowuje się on nielojalnie wobec pracodawcy, a także wobec współpracowników. Zachowania te mogą być zgodne z prawem, nie muszą być zawinione – ale gdy są sprzeczne z interesami pracodawcy, uzasadniają wypowiedzenie. Taki wniosek wypływa z wyroku Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r. (II PK 199/10).

Zdaniem Sądu Najwyższego nielojalne zachowania pracownika wobec pracodawcy, nawet niezawinione i zgodne z prawem, uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na utratę zaufania. Taki wyrok został wydany po rozpatrzeniu następującej sprawy:

Zenon S. był zatrudniony w spółce H. Wcześniej była to firma państwowa, która w latach dziewięćdziesiątych pomyślnie przeszła przekształcenia własnościowe – została skomercjalizowana, a następnie sprywatyzowana jako pracownicza spółka akcyjna. Powiązanie akcjonariatu z zatrudnieniem było w tej spółce bardzo silne, praktycznie 100 proc. akcji posiadali wyłącznie pracownicy i emeryci – byli pracownicy spółki H.

Zwolnienie dyscyplinarne za prywatne wykorzystywanie komputera służbowego >>

Reklama

Zenon S. ustanowił spółkę R. nieodwołalnym pełnomocnikiem do reprezentowania go w głosowaniach na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w spółce H. Zawarł również ze spółką R. przedwstępną umowę sprzedaży akcji spółki H. Akcje spółki pracowniczej H. były przez zarząd spółki R. wyceniane bardzo wysoko – za jedną akcję płacono nawet 5000 zł.

Próby nabycia akcji od Zenona S. przez obcą spółkę zostały ocenione bardzo negatywnie przez resztę pracowników, zarząd, a także związki zawodowe działające w spółce H. Podejrzewano próbę wrogiego przejęcia spółki, tym bardziej że umowy – jak okazało się później w toku procesu sądowego – były zawierane potajemnie i niezgodnie z postanowieniami umowy spółki H., w której spółka zagwarantowała sobie prawo pierwokupu zbywanych akcji, a ponadto zbycie akcji pracowniczych osobom trzecim było dopuszczalne tylko za zgodą rady nadzorczej spółki H.

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę >>

Reklama

W tej sytuacji zarząd spółki H. wypowiedział Zenonowi S. umowę o pracę, uzasadniając ten krok utratą zaufania do pracownika ze względu na jego działania przeciw spółce i jej interesom. Zenon S. odwołał się od tej decyzji do sądu, jednak przegrał zarówno w I jak i II instancji – sądy oddaliły jego powództwo.

Były pracownik skierował ostatecznie skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, ale ten również oddalił ją w całości. Sąd Najwyższy wskazał, że zachowanie Zenona S. było niewątpliwą przyczyną utraty zaufania. Był on nielojalny wobec załogi i pracodawcy – a lojalność wobec pracodawcy, wynikająca z zasady dbałości o dobro zakładu pracy, jest jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych określonych w kodeksie pracy. Pracownik jest bowiem zobowiązany powstrzymać się od wszelkich działań przynoszących pracodawcy szkodę. Zachowania pracownika naruszające ten obowiązek nie muszą być bezprawne, nie muszą być nawet zawinione – wystarczy, że wywołują negatywne skutki. To, czy pracownik jest wobec pracodawcy lojalny, nie zależy od tego, czy działa on zgodnie z prawem. Nawet wykonywanie uprawnień pracowniczych może zagrażać dobru załogi i pracodawcy.

Pracodawca może zastosować "dyscyplinarkę" podczas wypowiedzenia umowy o pracę >>

Zenon S. zachował się wyjątkowo nielojalnie wobec pracodawcy narażając na szwank nie tylko interesy zatrudniającej go spółki, ale też kolegów – pracowników. Wspierał on bowiem działania spółki R. prowadzące do wrogiego przejęcia zakładów H., które skutkowałoby likwidacją pracowniczego charakteru spółki. Dlatego wypowiedzenie było w pełni zasadne.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Urlopy wypoczynkowe – udzielanie i rozliczanie w dobie COVID-19 (PDF)
Urlopy wypoczynkowe – udzielanie i rozliczanie w dobie COVID-19 (PDF)
Tylko teraz
Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.