Niepełnosprawny emeryt nie dostanie dopłaty do wynagrodzenia
REKLAMA
Jeśli pracująca osoba niepełnosprawna ma ustalone prawo do świadczenia emerytalnego, jej pracodawca może się ubiegać o dofinansowanie jej zatrudnienia, o ile pracownik posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Tak wynika z ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. 1 marca weszły w życie te przepisy, które przewidują, że prawo do dofinansowania pensji nie przysługuje w razie zatrudnienia osoby o lekkim lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która ma już ustalone prawo do emerytury.
REKLAMA
Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku >>
Pracodawcy nie będą mogli się ubiegać o pomoc dla wspomnianej grupy pracowników, począwszy od wynagrodzeń wypłaconych za marzec 2011 r. oraz w kolejnych miesiącach – tłumaczy Elżbieta Sadło, ekspert Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Jeśli pracodawca nadal będzie wnioskować o dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników oraz środki te otrzyma, będzie musiał je zwrócić jako nienależnie pobrane świadczenie wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych (naliczonymi od tej kwoty od dnia jej otrzymania). Zwrotu powyższych kwot należy dokonać w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wezwania do zapłaty lub ujawnienia okoliczności powodujących obowiązek zwrotu – dodaje Elżbieta Sadło.
Coraz mniej firm zatrudnia osoby niepełnosprawne >>
Z sondy przeprowadzonej przez POPON wśród pracodawców wynika, że część z nich zrezygnuje z zatrudnienia osób lekko lub umiarkowanie niepełnosprawnych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat