reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niepełnosprawny emeryt nie dostanie dopłaty do wynagrodzenia

Niepełnosprawny emeryt nie dostanie dopłaty do wynagrodzenia

Pracodawcy nie mają już prawa do dofinansowania pensji zatrudnionej osoby lekko lub umiarkowanie niepełnosprawnej, która ma prawo do emerytury.

Jeśli pracująca osoba niepełnosprawna ma ustalone prawo do świadczenia emerytalnego, jej pracodawca może się ubiegać o dofinansowanie jej zatrudnienia, o ile pracownik posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Tak wynika z ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. 1 marca weszły w życie te przepisy, które przewidują, że prawo do dofinansowania pensji nie przysługuje w razie zatrudnienia osoby o lekkim lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która ma już ustalone prawo do emerytury.

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku >>

Pracodawcy nie będą mogli się ubiegać o pomoc dla wspomnianej grupy pracowników, począwszy od wynagrodzeń wypłaconych za marzec 2011 r. oraz w kolejnych miesiącach – tłumaczy Elżbieta Sadło, ekspert Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Jeśli pracodawca nadal będzie wnioskować o dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników oraz środki te otrzyma, będzie musiał je zwrócić jako nienależnie pobrane świadczenie wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych (naliczonymi od tej kwoty od dnia jej otrzymania). Zwrotu powyższych kwot należy dokonać w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wezwania do zapłaty lub ujawnienia okoliczności powodujących obowiązek zwrotu – dodaje Elżbieta Sadło.

Coraz mniej firm zatrudnia osoby niepełnosprawne >>

Z sondy przeprowadzonej przez POPON wśród pracodawców wynika, że część z nich zrezygnuje z zatrudnienia osób lekko lub umiarkowanie niepełnosprawnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama