Dofinansowanie dla bezrobotnych na założenie przedsiębiorstwa
REKLAMA
Prawo do ubiegania się o dotacje z Funduszu Pracy na otwarcie własnej firmy mają osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne w powiatowych urzędach pracy (dalej: PUP). Dotacje przyznaje się na wniosek bezrobotnego złożony we właściwym PUP (w którym bezrobotny jest zarejestrowany). Niektóre urzędy pracy wymagają oprócz wniosku dodatkowych dokumentów, np. biznesplanu. Taki wniosek można pobrać z każdego urzędu pracy. Dotacji z Funduszu Pracy udziela starosta odpowiedni dla miejsca zamieszkania lub pobytu bezrobotnego albo ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Z powodu oszczędności państwa kwoty przeznaczone na aktywizację bezrobotnych, jakimi dysponują poszczególne urzędy, mogą być mniejsze nawet o 70% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Oznacza to, że mniej osób uzyska dotacje. Większe szanse na ich otrzymanie będą mieć ci, którzy złożą wniosek jako pierwsi.
Osoba, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, a prowadziła w przeszłości działalność gospodarczą, również może się starać o dotację PUP, pod warunkiem że działalność została zakończona co najmniej 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Wymagane jest wtedy podanie przyczyny zakończenia. Urzędnicy mają obowiązek rozpoznać wniosek w ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. W przypadku jego nieuwzględnienia wymagane jest podanie przyczyn takiej decyzji.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA