Świadectwo pracy - podstawa ustania stosunku pracy
REKLAMA
Bardzo często zdarza się, że pracodawca – wypełniając tę część świadectwa pracy – wpisuje jedynie „art. 30 Kodeksu pracy”. Wskazanie takiej podstawy nie jest jednak wystarczające, nie wynika z niej bowiem, w jakim trybie umowa została rozwiązana.
REKLAMA
Należy więc podać nie tylko numer artykułu Kodeksu pracy, lecz również odpowiedni paragraf czy punkt tego przepisu lub inny przepis będący podstawą rozwiązania umowy, np.:
- art. 30 § 1 pkt 1 – przy rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron,
- art. 30 § 1 pkt 2 – przy rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem pracownika lub pracodawcy,
- art. 30 § 1 pkt 3 w zw. z art. 52 § 1 pkt 1 – przy rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
- art. 30 § 1 pkt 4 – jeśli umowa rozwiązuje się wraz z upływem czasu, na jaki została zawarta, np. w przypadku umów na czas określony, na zastępstwo czy na okres próbny,
- art. 30 § 1 pkt 5 – jeśli umowa rozwiązuje się wraz z wykonaniem pracy, do której wykonania była zawarta,
- art. 30 § 1 pkt 3 w zw. z art. 52 § 1 pkt 2 – przy rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem.
Tak samo jest w przypadku rozwiązywania umowy o pracę na podstawie odrębnych przepisów, np.:
- przy rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, jako podstawę rozwiązania umowy należy wpisać art. 231 § 4 k.p.,
- przy rozwiązaniu umowy o pracę przez pracownika przywróconego do pracy, który przed przywróceniem do pracy zatrudniony był u innego pracodawcy, jako podstawę rozwiązania umowy o pracę należy wpisać art. 48 § 2 k.p.
Polecamy: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej
W przypadku wygaśnięcia umowy o pracę w świadectwie pracy należy wpisać podstawę prawną właśnie takiego trybu zakończenia stosunku pracy, np.:
- art. 631 k.p. – w razie wygaśnięcia umowy o pracę na skutek śmierci pracownika,
- art. 632 k.p. – w razie wygaśnięcia umowy o pracę na skutek śmierci pracodawcy,
- art. 66 k.p. – w razie wygaśnięcia stosunku pracy na skutek tymczasowego aresztowania trwającego dłużej niż 3 miesiące.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat