REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wynagrodzenie chorobowe po urlopie macierzyńskim. Ile? Powstaje to pytanie, ponieważ nasze czytelniczki zastanawiają się: "Czy po urlopie macierzyńskim mogą iść na L4?".
Zmiany w zasiłku chorobowym od 2025 roku, będzie nie mała rewolucja, bo ZUS będzie płacił za L4 pracowników od pierwszego dnia nieobecności. Pracodawcy się cieszą, podatnicy mniej: świadczenia będą przecież wypłacane z naszych podatków. Takie są zapowiedzi, ale aktualnie pomimo obietnic w rządzie cisza.
Korzystanie ze zwolnienia chorobowego w nieprawidłowy sposób może mieć skutki finansowe. ZUS ma prawo wstrzymać wypłatę, a nawet żądać zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego. Kontrole ZUS pokazują, że większość ubezpieczonych w ZUS stosuje się do zaleceń lekarzy i prawidłowo korzysta ze zwolnień lekarskich, jednak część z pracowników, których zwolnienia chorobowe zostały sprawdzone musiała oddać pieniądze.
Podczas posiedzenia rządu w dniu 9 stycznia 2024 r. zapowiedziano przejęcie przez ZUS obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Planowana zmiana przeniesie obciążenie finansowaniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy w całości na ZUS.
REKLAMA
Czy jeżeli pracownik przerwie drogę z pracy do domu wyjściem do restauracji czy knajpy, np. na drinka i dojdzie w tym miejscu do wypadku, to czy będzie to mogło być zakwalifikowane jako wypadek w drodze z pracy? Czy pracownikowi należą się świadczenia pieniężne, a jeśli tak to w jakiej wysokości wynagrodzenie chorobowe 80% czy 100%? Poniżej opis konkretnej sytuacji.
Naliczamy pracownikom premię za frekwencję. Premia przysługuje za każdy miesiąc, w którym pracownik miał 100% obecności w pracy. Jest ona naliczana za każdy dzień roboczy miesiąca, który pracownik przepracował w całości, jako procent wynagrodzenia zasadniczego. Czy tak przyznawana premia będzie podlegała wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? - pyta Czytelnik z Wałbrzycha.
REKLAMA
REKLAMA