REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za dyżur w podstawie zasiłku chorobowego

Bogusław Nowakowski
Wynagrodzenie za dyżur w podstawie zasiłku chorobowego
Wynagrodzenie za dyżur w podstawie zasiłku chorobowego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Za pełnienie dyżurów w ramach stosunku pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Czy w związku z tym należy uwzględnić je w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego?

Pracownicy zatrudnieni w dziale IT bardzo często pełnią dyżury na terenie naszej firmy albo w domu. Za pełnienie dyżurów otrzymują wynagrodzenie. Czy powinniśmy je wliczać do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – pyta Czytelniczka z Nowego Sącza.

Autopromocja

Tak. Wynagrodzenie za dyżury należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. Szczegóły w uzasadnieniu.

Wynagrodzenie za pełnione dyżury w ramach stosunku pracy jest traktowane jak wynagrodzenie za pracę. W związku z tym powinni je Państwo uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się te składniki wynagrodzenia z tytułu wykonywania pracy w ramach stosunku pracy, od których ustalono składki na ubezpieczenie chorobowe. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, czyli również ubezpieczenie chorobowe, stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Wysokość składników przychodu z tytułu stosunku pracy zostaje uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłku po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę z wynagrodzenia pracownika składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie za dyżur należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej.

Składnik przychodu, jakim jest wynagrodzenie za czas dyżuru, do celów ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego jest traktowany jak wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Zostaje więc uwzględniony w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania, gdy pracownik w miesiącach, za które składnik ten jest przyjmowany do podstawy, nie przepracował pełnego miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych.

Przykład

Pracownik choruje od 1 lipca 2016 r. W czerwcu 2016 r., z którego wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, pracownik przepracował 16 dni, a powinien przepracować 22 dni. Dodatkowo przez 7 dni pełnił dyżur w zakładzie po godzinach pracy przez 2 godziny dziennie. Przez 7 dni pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby. Przychód pracownika za pracę w obowiązującym go czasie pracy wyniósł 1700 zł, a za pełnienie dyżurów 400 zł. Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia, jakie pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował wszystkie dni, uzupełnia się wynagrodzenie za obowiązujący pracownika czas pracy. Po uzupełnieniu wynagrodzenie za czerwiec 2016 r. wynosi zatem 2362,12 zł, co wynika z wyliczeń:

● 1700 zł – 13,71% = 1466,93 zł,

● 1466,93 zł : 16 dni = 91,68 zł

● 91,68 zł × 22 dni = 2016,96 zł.

Wynagrodzenia za pełnione dyżury nie uzupełnia się – jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, tj. 345,16 zł (przychód 400 zł pomniejszony o kwotę potrąconych od pracownika składek 54,84 zł).

Wynagrodzenie za czerwiec 2016 r. uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego wynosi: 2016,96 zł + 345,16 zł = 2362,12 zł.

Składniki wynagrodzenia podlegające uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, przysługujące za okresy miesięczne, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Zasadę tę stosuje się również do uwzględnianego w podstawie wymiaru zasiłku wynagrodzenia za pełnione dyżury.

Przykład

Pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie za dyżury pełnione w czerwcu 2016 r. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w lipcu 2016 r. wynagrodzenie to powinno zostać przyjęte jako wynagrodzenie za godziny nadliczbowe za czerwiec 2016 r. bez względu na to, kiedy zostało faktycznie wypłacone. Nawet jeśli zostało wypłacone w innym miesiącu, np. w lipcu 2016 r., powinno zostać uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku jako wynagrodzenie osiągnięte za czerwiec 2016 r.

Podstawa prawna:

- art. 3 ust. 3, art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 41, art. 42 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 372),

- art. 1515 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1268),

- art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 615),

- § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 2236).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. ustawowe zabezpieczenie pieniędzy dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA