REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekroczenie tzw. 30-krotności a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Przekroczenie tzw. 30-krotności a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Przekroczenie tzw. 30-krotności a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za okres niezdolności do pracy z powodu choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek tzw. 30-krotności?

Problem

Jeden z naszych pracowników był niezdolny do pracy z powodu choroby od 13 do 24 kwietnia 2018 r. W grudniu 2017 r. osoba ta przekroczyła roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W jakiej wysokości wynagrodzenie za grudzień 2017 r. powinniśmy uwzględnić w podstawie wynagrodzenia chorobowego?

REKLAMA

Autopromocja

Rada

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego za kwiecień 2018 r. powinni Państwo uwzględnić wynagrodzenie za grudzień 2017 r. stanowiące podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, pomniejszone o faktycznie należne składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Uzasadnienie

Za okres niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej w kwietniu 2018 r. pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Okres pobierania tego wynagrodzenia wynosi 33 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia - 14 dni. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego oblicza się tak jak podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikom. Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Wynagrodzeniem jest tu przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę ze środków pracownika składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe (co do zasady - 13,71%).

Ustalając wynagrodzenie przyjmowane do podstawy wymiaru zasiłku, w sytuacji gdy wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w całości jest wliczane do postawy wymiaru zasiłku chorobowego, należy jepomniejszyć o kwotę faktycznie potrąconych ze środków pracownika składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli natomiast pracownik w miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek, otrzymał składnik wynagrodzenia, od którego została naliczona składka na ubezpieczenie chorobowe, ale którego nie można uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, konieczne jest ustalenie średniego wskaźnika składek potrąconych w tym miesiącu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawę wymiaru zasiłku Państwa pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r.

Ponieważ w grudniu 2017 r. pracownik osiągnął graniczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynagrodzenie za grudzień 2017 r. nie może ulec pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika w wysokości 13,71% podstawy wymiaru. Nie stanie się tak, ponieważ podstawą wymiaru składek emerytalnej i rentowej w grudniu 2017 r. była tylko część wynagrodzenia pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik przez 10 dni kwietnia 2018 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby, za którą przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Podstawę jego wymiaru stanowi przeciętne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r. W grudniu 2017 r. pracownik przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki na wskazane ubezpieczenia powinny zostać naliczone od kwoty 1000 zł. Wynagrodzenie za grudzień 2017 r. należy więc pomniejszyć o składki w łącznej wysokości 357,60 zł, co wynika z wyliczenia:

 • 1000 zł (podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe) x 11,26% = 112,60 zł (wysokość odprowadzonych składek na wskazane ubezpieczenia finansowanych przez pracownika),

 • 10 000 zł (wynagrodzenie za grudzień 2017 r. wynikające z umowy o pracę stanowiące podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe) x 2,45% = 245 zł (wysokość odprowadzonej składki na wskazane ubezpieczenie),

 • 112,60 zł + 245 zł = 357,60 zł (suma składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika).

 • Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie za grudzień 2017 r. po potrąceniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika w wysokości 9642,40 zł, co wynika z wyliczenia:

 • 10 000 zł (kwota wynagrodzenia brutto) - 357,60 zł (suma składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika) = 9642,40 zł.

Natomiast za pozostałe miesiące, czyli za okres od kwietnia do listopada 2017 r. oraz od stycznia do marca 2018 r. w podstawie wymiaru zasiłku powinni Państwo uwzględnić wynagrodzenie w wysokości 8629 zł (10 000 zł - 13,71%). Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego będzie zatem stanowić kwota 8713,45 zł, co wynika z wyliczenia:

Za 10 dni choroby pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe w wysokości 2323,60 zł, tj.:

 • 8713,45 zł : 30 = 290,45 zł,

 • 290,45 zł x 80% = 232,36 zł,

 • 232,36 zł x 10 dni = 2323,60 zł.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. z 2017 r. poz. 1368

 • art. 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2017 r. poz. 1778; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 730

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA