Kategorie

Przekroczenie tzw. 30-krotności a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Przekroczenie tzw. 30-krotności a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Przekroczenie tzw. 30-krotności a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Monkey Business Images
Fotolia
Za okres niezdolności do pracy z powodu choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek tzw. 30-krotności?

Problem

Jeden z naszych pracowników był niezdolny do pracy z powodu choroby od 13 do 24 kwietnia 2018 r. W grudniu 2017 r. osoba ta przekroczyła roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W jakiej wysokości wynagrodzenie za grudzień 2017 r. powinniśmy uwzględnić w podstawie wynagrodzenia chorobowego?

Rada

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego za kwiecień 2018 r. powinni Państwo uwzględnić wynagrodzenie za grudzień 2017 r. stanowiące podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, pomniejszone o faktycznie należne składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Uzasadnienie

Reklama

Za okres niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej w kwietniu 2018 r. pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Okres pobierania tego wynagrodzenia wynosi 33 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia - 14 dni. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego oblicza się tak jak podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikom. Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Wynagrodzeniem jest tu przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę ze środków pracownika składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe (co do zasady - 13,71%).

Ustalając wynagrodzenie przyjmowane do podstawy wymiaru zasiłku, w sytuacji gdy wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w całości jest wliczane do postawy wymiaru zasiłku chorobowego, należy jepomniejszyć o kwotę faktycznie potrąconych ze środków pracownika składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli natomiast pracownik w miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek, otrzymał składnik wynagrodzenia, od którego została naliczona składka na ubezpieczenie chorobowe, ale którego nie można uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, konieczne jest ustalenie średniego wskaźnika składek potrąconych w tym miesiącu.

Podstawę wymiaru zasiłku Państwa pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r.

Ponieważ w grudniu 2017 r. pracownik osiągnął graniczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynagrodzenie za grudzień 2017 r. nie może ulec pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika w wysokości 13,71% podstawy wymiaru. Nie stanie się tak, ponieważ podstawą wymiaru składek emerytalnej i rentowej w grudniu 2017 r. była tylko część wynagrodzenia pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik przez 10 dni kwietnia 2018 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby, za którą przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Podstawę jego wymiaru stanowi przeciętne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r. W grudniu 2017 r. pracownik przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki na wskazane ubezpieczenia powinny zostać naliczone od kwoty 1000 zł. Wynagrodzenie za grudzień 2017 r. należy więc pomniejszyć o składki w łącznej wysokości 357,60 zł, co wynika z wyliczenia:

 • 1000 zł (podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe) x 11,26% = 112,60 zł (wysokość odprowadzonych składek na wskazane ubezpieczenia finansowanych przez pracownika),

 • 10 000 zł (wynagrodzenie za grudzień 2017 r. wynikające z umowy o pracę stanowiące podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe) x 2,45% = 245 zł (wysokość odprowadzonej składki na wskazane ubezpieczenie),

 • 112,60 zł + 245 zł = 357,60 zł (suma składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika).

 • Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie za grudzień 2017 r. po potrąceniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika w wysokości 9642,40 zł, co wynika z wyliczenia:

 • 10 000 zł (kwota wynagrodzenia brutto) - 357,60 zł (suma składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika) = 9642,40 zł.

Natomiast za pozostałe miesiące, czyli za okres od kwietnia do listopada 2017 r. oraz od stycznia do marca 2018 r. w podstawie wymiaru zasiłku powinni Państwo uwzględnić wynagrodzenie w wysokości 8629 zł (10 000 zł - 13,71%). Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego będzie zatem stanowić kwota 8713,45 zł, co wynika z wyliczenia:

 • 8629 zł x 11 miesięcy = 94 919 zł,

 • 94 919 zł + 9642,40 zł = 104 561,40 zł,

 • 104 561,40 zł : 12 miesięcy = 8713,45 zł.

Za 10 dni choroby pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe w wysokości 2323,60 zł, tj.:

 • 8713,45 zł : 30 = 290,45 zł,

 • 290,45 zł x 80% = 232,36 zł,

 • 232,36 zł x 10 dni = 2323,60 zł.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. z 2017 r. poz. 1368

 • art. 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2017 r. poz. 1778; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 730

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?