REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przerwanie drogi z pracy do domu letnią imprezą a wypadek

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Przerwanie drogi z pracy do domu letnią imprezą a wypadek
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy jeżeli pracownik przerwie drogę z pracy do domu wyjściem do restauracji czy knajpy, np. na drinka i dojdzie w tym miejscu do wypadku, to czy będzie to mogło być zakwalifikowane jako wypadek w drodze z pracy? Czy pracownikowi należą się świadczenia pieniężne, a jeśli tak to w jakiej wysokości wynagrodzenie chorobowe 80% czy 100%? Poniżej opis konkretnej sytuacji.

Letnie spotkanie towarzyskie po pracy i wypadek

Karolina Z. pracownica szwalni w jednej z krakowskich manufaktur postanowiła tuż po pracy, po godzinie 16 umówić się z grupą swoich przyjaciół w barze na przekąski i drinka, w związku z rozpoczęciem się sezonu letniego i wakacji. Od razu po spotkaniu Karolina Z. miała wrócić do domu. Niestety, tuż przy wejściu do knajpy Karolina Z. nieszczęśliwie potknęła się na śliskim progu i spadła ze schodów. Karolina Z. została natychmiast zawieziona do szpitala. Okazało się, że złamała nogę i naderwała ścięgna w ręce. Lekarz wystawił Karolinie Z. zwolnienie lekarskie na miesiąc czasu. W związku z tym oraz ogólnym stanem zdrowia Karolina Z. nie była zdolna do wykonywania pracy krawcowej w szwalni. Po otrzymaniu przelewu na konto bankowe w ramach wynagrodzenia chorobowego Karolina Z. bardzo się zdenerwowała, pieniędzy było mniej, niż otrzymywała w ramach swojego wynagrodzenia przed wypadkiem. Zdaniem Karoliny Z. nie ulega wątpliwości, że doznała wypadku w drodze z pracy, a zatem pracodawca powinien był wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100%, a nie 80% tak jak to uczynił. Przelew Karoliny Z. był za niski o co najmniej 900 zł.

REKLAMA

Autopromocja

Karolina Z. uważa, że skoro bezpośrednio tuż po pracy udała się do baru i bezpośrednio tuż po spotkaniu z przyjaciółmi miała wrócić do domu, to w jej przypadku zastosowanie ma art. 92 § 1 pkt 2) Kodeksu pracy, czyli: za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży - w okresie do 33 dni - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. 

Kto miał rację w niniejszej sprawie?

Czym jest wypadek przy pracy i w drodze do i z pracy?

Definicję wypadku w drodze do pracy i z pracy zawiera art. 57b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1251, dalej: ustawa).

Ważne WYPADEK W DRODZE DO PRACY LUB Z PRACY

Za taki wypadek uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. 

Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Czym jest droga do pracy lub z pracy?

Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:
1) innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;
2) zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych;
3) zwykłego spożywania posiłków;
4) odbywania nauki lub studiów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spotkanie towarzyskie a wypadek w drodze z pracy

Niewątpliwie trzeba stwierdzić, że potknięcie się Karoliny Z. na śliskim progu i upadek ze schodów, a wskutek tego złamanie nogi i naderwanie ścięgien w ręce, w wyniku siły zderzenia z powierzchnią uznać można za nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną. 

Niemniej jednak niespełnione pozostają pozostałe przesłanki warunkujące zakwalifikowanie zdarzenia jako wypadku w drodze z pracy. Droga, którą przemierzała Karolina Z. kierując się do baru, do miejsca spotkania z przyjaciółmi, nie była najkrótszą i nieprzerwaną drogą do jej miejsca zamieszkania.

Zgodnie z poglądem prezentowanym w orzecznictwie Sądu Najwyższego możliwość uznania zdarzenia za wypadek w drodze z pracy wyłącza przerwa w odbywaniu przez pracownika drogi z pracy do domu związana z udziałem w spotkaniu towarzyskim (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 10 grudnia 1997 r., II UKN 383/97).

Przykład NADMIERNA PRZERWA NA POSIŁEK I SPOTKANIE TOWARZYSKIE

W wyroku sąd w konkretnej sprawie wskazał, że: "(…) Zdarzenie to jednak nie ma cech wypadku w drodze do domu, skoro nastąpiła w niej przerwa, która przekroczyła granice potrzeby obiad przekształcił się w spotkanie towarzyskie, które trwało do godzin wieczornych. W tych warunkach przerwanie drogi do domu na czas przekraczający granice potrzeby, wyłącza możliwość uznania zdarzenia za wypadek w drodze z pracy do domu.".

Wprawdzie zgodnie z art. 57b ust. 2 ustawy za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca zwykłego spożywania posiłków oraz odbywania nauki lub studiów, jednak spotkanie z przyjaciółmi w barze celem spożywania przekąsek i drinków - nie wypełnia przesłanek miejsca zwykłego spożywania posiłków. Co istotne, o zakwalifikowaniu danego zdarzenia jako wypadek w drodze
do pracy lub z pracy nie przesądza subiektywna opinia pracownika, ponieważ w myśl art. 57b ust. 3 ustawy ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do pracy lub z pracy dokonują w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracodawcy w stosunku do ubezpieczonych, będących pracownikami.

Przykład ZERWANIE ZWIĄZKU Z PRACĄ

Przerwa w świadczeniu pracy (wykonywaniu zwykłych czynności pracowniczych) podjęta w celach prywatnych, nie związanych ze świadczeniem pracy, oznacza zerwanie związku z pracą, a tym samym zdarzenie które zaistniało w czasie takiej przerwy nie może być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy (tak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 kwietnia 1999 r., II UKN 605/98).

W związku z powyższymi okolicznościami pracodawca ma prawo odmówić Karolinie Z. wypłaty 100% wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy, bowiem nie doszło do wypadku w drodze z pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA