REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprostowanie zwolnienia lekarskiego od stycznia 2016

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Edyta Konieczna-Drescher
Maciej Zieliński
Sprostowanie zwolnienia lekarskiego od stycznia 2016/ fot. fotolia
Sprostowanie zwolnienia lekarskiego od stycznia 2016/ fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. błędy w zwolnieniu lekarskim (ZUS ZLA) mogą być korygowane. Do tych najczęstszych można zaliczyć, m.in. błędny PESEL, numer NIP, datę początkową lub końcową zwolnienia. Na czym polega zmiana?

Zaświadczenie lekarskie jest niezbędne do ustalenia prawa do takich świadczeń, jak wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy. Aby jednak takie zaświadczenie mogło stanowić podstawę do ich wypłaty, musi zostać prawidłowo wystawione, tj. zgodnie z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Autopromocja

Powszechnie jednak wiadomo, że błędy w zaświadczeniach lekarskich nie należą do rzadkości. Wśród typowych pomyłek, które najczęściej popełniane są na drukach ZUS ZLA, wskazuje się błędne oznaczenie numeru PESEL chorego, numeru NIP płatnika, daty urodzenia osoby ubezpieczonej czy daty początkowej lub końcowej zwolnienia.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Z brzmienia dotychczasowych przepisów, obowiązujących do 31 grudnia 2015 r., nie wynikało wprost, czy błędy w zaświadczeniach lekarskich podlegają sprostowaniu. W praktyce można było w tym zakresie spotkać dwie przeciwstawne koncepcje. Według pierwszej, w razie stwierdzenia błędu w druku ZUS ZLA lekarz powinien wystawić nowe zaświadczenie i jednocześnie anulować poprzednio wystawione, zachowując anulowany druk ścisłego zarachowania. Nie powinien jednak dokonywać żadnych poprawek na uprzednio wystawionym zaświadczeniu lekarskim. Według drugiej koncepcji lekarz miał prawo usunąć błąd w wystawionym zaświadczeniu, parafując dokonaną poprawkę swoim podpisem i pieczątką. Ten sposób korygowania błędów był jednak de facto limitowany w czasie. W sytuacji bowiem, gdy zaświadczenie lekarskie zostało już wydane ubezpieczonemu bądź przesłane do organu rentowego, dokonywanie tego rodzaju poprawek było niemożliwe. W obiegu nie mogą bowiem funkcjonować różnobrzmiące egzemplarze tego samego zwolnienia.

Oczekiwana zmiana

Wydawać by się mogło, że już niebawem powyższe problemy zostaną wyeliminowane. 1 stycznia 2016 r. weszło bowiem w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz.U. z 2015 r. poz. 2013; dalej: rozporządzenie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadza ono możliwość sprostowania treści zaświadczenia lekarskiego, ale tylko przez lekarza, który je wystawił. Zatem w razie urlopu czy choroby wystawcy zwolnienia jakiekolwiek sprostowanie może okazać się niemożliwe.

Zgodnie z par. 14 ust. 1 rozporządzenia sprostowaniu podlega takie zaświadczenie lekarskie, w którym stwierdzono błąd w jego treści. W szczególności chodzi tutaj o błąd dotyczący danych o niezdolności do pracy, osoby ubezpieczonej lub osoby, nad którą ma być sprawowana opieka, bądź danych płatnika. Użycie w przepisie zwrotu „w szczególności” wskazuje, że katalog danych podlegających sprostowaniu ma charakter otwarty. W konsekwencji sprostowane będą mogły zostać także inne dane niewskazane bezpośrednio w treści rozporządzenia (np. dane płatnika składek).

Rozporządzenie przewiduje także, że informacje o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarz (wystawiający zaświadczenie) przekazuje płatnikowi składek w trybie i w sposób, w jakim temu ostatniemu przekazano informację o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego, którego sprostowanie dotyczy. Ponadto informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego ma on obowiązek przekazać także ubezpieczonemu, którego sprostowanie dotyczy.

Zadaj pytanie na FORUM!

Luki w przepisach

O ile samą instytucję sprostowania zaświadczenia lekarskiego ocenić należy pozytywnie, o tyle można mieć pewne wątpliwości co do sposobu jej ujęcia w par. 14 rozporządzenia. Przede wszystkim z przepisu tego nie wynika wprost, czy sprostowanie miałoby nastąpić poprzez wystawienie nowego zaświadczenia, czy w innej formie. Wydaje się jednak, że właściwsze jest to pierwsze rozwiązanie.

Ponadto przepis ten jest wewnętrznie niespójny, w szczególności z uwagi na naprzemienne posługiwanie się przez prawodawcę pojęciem sprostowania zaświadczenia lekarskiego (w par. 14 ust. 1) i stwierdzenia jego nieważności (w par. 14 ust. 2 i 3). Na tym tle można mieć również wątpliwości, czy w powyższych ustępach rozporządzenia mowa jest nadal o tym samym trybie usuwania błędów w treści zaświadczenia.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r. (PDF)

Gdyby przyjąć, że chodzi tu o dwa różne tryby usuwania błędów, to pojawia się pytanie, jak w praktyce ma przebiegać sprostowanie zaświadczenia. W par. 14 ust. 2 i 3 rozporządzenia uregulowano tryb informowania płatnika składek i ubezpieczonego o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia, a nie o jego sprostowaniu. Wydaje się, że podmioty te powinny otrzymać informację również o fakcie sprostowania zaświadczenia, skoro ma ono bezpośredni wpływ na ich prawa i obowiązki.

Trudno przy tym uznać, że intencją prawodawcy było wprowadzenie możliwości sprostowania zaświadczenia lekarskiego oprócz możliwości stwierdzenia jego nieważności. Gdyby tak rzeczywiście było, to z pewnością w rozporządzeniu by wskazano, jak należy kwalifikować poszczególne błędy popełniane przez lekarzy w wystawianych zaświadczeniach, tak aby nie było później problemu z określeniem właściwego trybu ich eliminacji. W przeciwnym razie lekarz wystawiający zaświadczenie każdorazowo miałby problem z oceną, czy w okolicznościach danej sprawy powinien tylko sprostować zaświadczenie, czy też od razu powinien stwierdzić jego nieważność. Za taką interpretacją przemawia także pośrednio brzmienie par. 16 rozporządzenia, w którym mówi się o odnotowaniu w rejestrze zaświadczeń lekarskich faktu stwierdzenia nieważności konkretnego zaświadczenia. Nie odnotowuje się natomiast faktu sprostowania zaświadczenia lekarskiego.

Jak interpretować

Wydaje się więc, że jakkolwiek zamierzeniem prawodawcy było wprowadzenie możliwości sprostowania zaświadczenia lekarskiego, to ma ono następować w dość specyficznej formie – poprzez stwierdzenie nieważności poprzedniego zaświadczenia i jednocześnie wystawienie nowego zaświadczenia. Samo dostrzeżenie przez prawodawcę potrzeby ustanowienia podstaw do usuwania błędów w wystawianych zaświadczeniach lekarskich niewątpliwie należy ocenić pozytywnie.

Można mieć jednak pewne wątpliwości, czy aby na pewno obrana przez prawodawcę forma prostowania takich dokumentów była konieczna i czy nie można było znaleźć łatwiejszego sposobu, aby nie wprowadzać zbędnego zamieszania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70000 zł odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA