REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy premia za frekwencję podlega wliczeniu do podstawy zasiłkowej

Joanna Grzelińska-Darłak
Czy premia za frekwencję podlega wliczeniu do podstawy zasiłkowej
Czy premia za frekwencję podlega wliczeniu do podstawy zasiłkowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Naliczamy pracownikom premię za frekwencję. Premia przysługuje za każdy miesiąc, w którym pracownik miał 100% obecności w pracy. Jest ona naliczana za każdy dzień roboczy miesiąca, który pracownik przepracował w całości, jako procent wynagrodzenia zasadniczego. Czy tak przyznawana premia będzie podlegała wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? - pyta Czytelnik z Wałbrzycha.

RADA

Jeżeli pracownik nie zachowuje prawa do premii za frekwencję za okres nieobecności w pracy, za który przysługuje zasiłek chorobowy, a tak wynika z podanych przez Państwa informacji, należy ją wliczyć do podstawy wymiaru tego zasiłku. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu. 

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podstawa wymiaru zasiłku

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Zasady wliczania dodatkowych składników wynagrodzenia do podstawy zasiłkowej

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego 

. W razie braku postanowień w tym zakresie uznaje się, że składnik taki nie przysługuje za okres pobierania zasiłku, i wówczas należy go wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca udokumentuje, że dany składnik wynagrodzenia jest wypłacany pracownikowi również za okres tej absencji. W takim przypadku nie podlega on wliczeniu do podstawy zasiłkowej. 

Składników wynagrodzenia, które przysługują pracownikowi za okres pobierania zasiłku, nie należy wliczać do podstawy zasiłkowej.

Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli więc premia naliczana jest jedynie za miesiące, w których pracownik miał 100% frekwencję i za każdy dzień roboczy takiego miesiąca, to podlega ona wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej.

Przykład

Pracownik zatrudniony w firmie P. od 1 sierpnia 2022 r. otrzymał zwolnienie lekarskie za okres od 18 kwietnia do 5 maja 2023 r. Jest to jego pierwsza niezdolność do pracy od początku zatrudnienia. Pracownik ten pobiera wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 7500 zł brutto. Dodatkowo pracodawca wypłaca również miesięczne premie za frekwencję w wysokości 200 zł, które pomniejszane są proporcjonalnie za okres nieobecności pracownika w pracy. Pracownik otrzymał premie od sierpnia 2022 r. do marca 2023 r. (tj. za 8 miesięcy). Do podstawy wymiaru przysługującego mu zasiłku trzeba wliczyć wynagrodzenie zasadnicze, uzyskane przez niego w okresie od sierpnia 2022 r. do marca 2023 r. wraz z premią za frekwencję. Podstawa wymiaru świadczenia chorobowego obliczana jest w następujący sposób:

 • 6471,75 zł (7500 zł - 13,71% z 7500 zł) x 8 miesięcy + 8 x 172,58 zł (200 zł - 13,71%) = 51 774 zł + 1380,64 zł = 53 154,64 zł,
 • 53 154,64 zł : 8 m-cy = 6644,33 zł,
 • 6644,33 zł : 30 dni = 221,48 zł; 221,48 zł x 80% = 177,18 zł (stawka dzienna zasiłku),
 • 177,18 zł x 18 dni absencji chorobowej = 3189,24 zł.

Za okres od 18 kwietnia do 5 maja 2023 r. pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe w wysokości 3189,24 zł.

Podstawa prawna

art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1732; ost. zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2476).

Joanna Grzelińska-Darłak
prawnik, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w zakresie ubezpieczeń społecznych

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  REKLAMA

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA

  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  REKLAMA