Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wynagrodzenie chorobowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wynagrodzenie chorobowe.
Dodatkowa umowa zlecenia z pracodawcą a podstawa wynagrodzenia chorobowego
Aktualizacja: 09.02.2012
Podpisaliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia od 1 stycznia 2011 r. do 31 marca 2012 r. Od 22 stycznia 2012 r. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinniśmy wyliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy? Jeżeli w dalszym ciągu będzie chorował, to czy po rozwiązaniu umowy zlecenia powinniśmy przeliczyć pracownikowi wysokość zasiłku chorobowego? »
Czy do okresu wyczekiwania pracownika wliczyć okres ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia
Aktualizacja: 01.02.2012
Zawarliśmy ze zleceniobiorcą umowę na okres 1 miesiąca, w trakcie wykonywania której nie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu. Po upływie tego okresu, tj. od 1 grudnia 2011 r. zawarliśmy z nim drugą umowę i wówczas zleceniobiorca zdecydował się, by podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Po upływie kolejnego miesiąca, tj. od 1 stycznia 2012 r. podpisaliśmy z nim umowę o pracę, a następnie pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie od 15 stycznia br. Czy przysługuje mu już świadczenie chorobowe? »
Kto i jakie świadczenia wypłaca pracownikowi choremu na przełomie roku
Aktualizacja: 29.12.2011
Gdy niezdolność pracownika do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi ustalić, kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy ma prawo do zasiłku. Musi również przeliczyć od 1 stycznia podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłków obliczanych od minimalnego wynagrodzenia. »
Jak należy postąpić w przypadku pomyłkowej wypłaty zasiłku
Aktualizacja: 21.12.2011
Nasz zakład pracy nie ma prawa do wypłaty zasiłków w 2011 r. Jedna z naszych pracownic od dłuższego czasu chorowała, wyczerpała okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego, a następnie nabyła prawo do zasiłku chorobowego. Księgowa przez nieuwagę wypłaciła pracownicy również zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zażądać zwrotu wpłaconego zasiłku od pracownicy? Czy powinniśmy dopłacić składki, które zostały potrącone w ZUS DRA od kwoty wypłaconych świadczeń? »
Choroba pracownika - problem pracodawcy
Aktualizacja: 01.12.2011
W okresie jesienno-zimowym zwiększa się absencja pracowników z powodu chorób. W związku z tym pracodawcy mają wiele obowiązków, np. wypłacanie wynagrodzenia chorobowego. Mogą również przeprowadzać kontrole wykorzystywania L4. »
Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat
Aktualizacja: 25.11.2011
Pracownik przebywał w szpitalu od 29 września do 4 listopada br. W grudniu 2010 r. ukończył 50 lat. W jakiej wysokości i jakiego rodzaju świadczenia chorobowe należy wypłacić pracownikowi, jeżeli była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym? »
Kiedy pracodawca jest płatnikiem świadczeń chorobowych
Aktualizacja: 10.11.2011
O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada br. »
Ujawnienie danych osobowych pracowników w razie dyskryminacji płacowej
Aktualizacja: 09.11.2011
Informacja dotycząca wysokości wynagrodzenia pracownika należy do kategorii jego dóbr osobistych i podlega ochronie. Jednakże, jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego, nie można zwolnić dyscyplinarnie kadrowej, która zdradziła dane osobowe pracowników, żeby udowodnić przed sądem dyskryminację płacową w swoim zakładzie pracy. »
Zmiany w dofinansowaniach do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na przełomie 2011/2012 roku
Aktualizacja: 07.11.2011
Od początku 2012 r. wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwestie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Tym samym rozpocznie się zaplanowany na lata 2012 i 2013 proces stopniowego zmniejszania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności oraz ich zwiększania w stosunku do pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. »
Premia regulaminowa - dodatkowy składnik wynagrodzenia za pracę
Aktualizacja: 25.10.2011
Z premią regulaminową mamy do czynienia wtedy, gdy przepisy wewnątrzzakładowe przyznają pracownikowi prawo do premii po spełnieniu przez niego określonych wymogów. Stanowi ona dodatkowy (obok wynagrodzenia zasadniczego) składnik wynagrodzenia za pracę. »
Regulamin wynagradzania - najczęściej spotykane błędy
Aktualizacja: 20.10.2011
Regulamin wynagradzania zawiera przepisy określające zasady wypłacania wynagrodzenia. Najczęstsze błędy występujące w regulaminach dotyczą niejasno sformułowanych przepisów ustalających stawki wynagrodzeń. »
Umowa zlecenia na rzecz pracodawcy - obliczanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Aktualizacja: 20.10.2011
Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę od stycznia 2010 r. Dodatkowo zawarliśmy z nim umowę zlecenia na wykonanie projektu na okres od stycznia do grudnia 2011 r. Z umowy o pracę pracownik miesięcznie otrzymuje 2850 zł, natomiast z umowy zlecenia 1300 zł. Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni w sierpniu br. Wcześniej chorował również przez 2 tygodnie (14 dni) w marcu. Jak obliczyć świadczenie dla tego pracownika? Czy wynagrodzenie z obydwu umów należy za marzec uzupełnić? »
Kontrola wynagrodzeń przez związek zawodowy
Aktualizacja: 29.09.2011
Kontrola przez związek zawodowy wynagrodzeń dotyczy m.in. wpływu na tworzenie i zmianę przepisów płacowych u pracodawcy. Natomiast kontrola wysokości wynagrodzenia danego pracownika jest ograniczona z uwagi na ochronę dóbr osobistych. »
Wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego
Aktualizacja: 28.09.2011
Pracownik młodociany ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za każdy dzień objęty zwolnieniem lekarskim. Wysokość tego świadczenia za jeden dzień choroby wynosi 1/30 podstawy wymiaru ustalanej na zasadach obowiązujących pracowników. »
Komu pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie?
Aktualizacja: 29.09.2011
Przepisy Kodeksu pracy określają, że wynagrodzenie musi być wypłacone do rąk pracownika, chyba że pracownik złoży pisemny wniosek o przekazywanie należnego mu wynagrodzenia na rachunek bankowy. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?