REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Związki zawodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczeń pracownika, któremu pismo o rozwiązaniu umowy o pracę wysłano pocztą

Wysłałem pracownikowi listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru pismo o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia. Pismo odebrała żona zwolnionego pracownika. Z jakim dniem dochodzi do rozwiązania tego stosunku pracy i z jakim dniem powinienem go wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego?

Różnice między umową pracowniczą a kontraktem menedżerskim

Jedną z form zatrudnienia jest kontrakt menedżerski. Nie jest on jednak regulowany przepisami prawa pracy.

Informacja o utworzeniu związku zawodowego

Jestem pracownikiem w jednej z krakowskich firm. W kwietniu 2009 r. utworzyliśmy związek zawodowy. W grudniu 2009 r. pracodawca dowiedział się przez przypadek o utworzeniu związku i zarzucił nam, że nie poinformowaliśmy go o tym fakcie. Czy musieliśmy poinformować pracodawcę o utworzeniu w jego firmie związku zawodowego?

Wystąpienie pracodawcy o udostępnienie imiennej listy związkowców

Nie do przyjęcia – zdaniem wojewódzkiego sądu administracyjnego – jest domaganie się przez pracodawcę od zakładowej organizacji związkowej danych o osobach nieobjętych perspektywą ustania stosunku pracy.

REKLAMA

Utrzymanie związków zawodowych kosztuje miliony

Roczne utrzymanie związków zawodowych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa kosztuje ponad 50 mln zł. Najwięcej w grupie Tauron - 9,2 mln zł, poinformował rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór.

Jakie są skutki uchylenia przepisów o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń

Od 1 stycznia 2010 r. nastąpiła zmiana w zakresie kształtowania wysokości przyrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwie. Obecnie wysokość przyrostu wynagrodzeń ustalają strony uprawnione do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy (zakładowa organizacja związkowa i pracodawca).

Odprawa przy zwolnieniach grupowych

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników ma obowiązek wypłacić odprawę, jeżeli rozwiązuje z którymkolwiek z nich umowę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Nie ma znaczenia, czy zwolnienie odbywa się w trybie indywidualnym czy grupowym.

Rządy UE powinny przeznaczyć 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy

Rządy Unii Europejskiej powinny przeznaczać 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy - uważa NSZZ "Solidarność". W liście przesłanym do premiera Donalda Tuska związek zaapelował, by postulat ten wziął pod uwagę podczas szczytu UE w Brukseli.

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie a zwolnienia w zakładzie pracy

W zakładzie, w którym pracuję, trwają zwolnienia. Jestem drugi miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji pracodawca może mnie zwolnić?

Ustawa antykryzysowa a ochrona stosunku pracy

Przedsiębiorca starający się o pomoc państwa nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości. Jednak gdy mimo otrzymanej i już wykorzystanej pomocy nadal nie odzyska w późniejszym okresie płynności finansowej, ma prawo ogłosić upadłość.

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Prawo do wcześniejszej emerytury wiąże się niekiedy z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. W niektórych przypadkach uzyskanie prawa do emerytury jest uzależnione od formy rozwiązania stosunku pracy.

Wypowiedzenie umowy z winy pracodawcy

Pracownik wypowiedział umowę w trybie natychmiastowym z art. 55 § 11 k.p. z winy pracodawcy. Czy należy mu się odprawa i odszkodowanie?

Coraz więcej bezrobotnych

Stopa bezrobocia w grudniu 2009 roku wzrosła do 11,9 proc. wobec 11,4 proc. w listopadzie 2009 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Brak pouczenia

Sporządzając oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, omyłkowo nie zawarliśmy z pracownikiem pouczenia o przysługującym mu prawie do odwołania. Jak długo w takiej sytuacji trwa okres, przez który pracownik może wnieść odwołanie?

Rozwiązanie umowy o pracę

Do obowiązków pracownika zajmującego stanowisko specjalisty w dziale sprzedaży należy kontakt z klientami polegający na wystawianiu faktur i obsłudze działu reklamacji. Jednak wielokrotnie zlecaliśmy mu zawiezienie towaru do klienta. Pracownik nie kwestionował takich poleceń, lecz ostatnio stwierdził, że było to naruszenie prawa i wypowiedział nam umowę. Czy mogliśmy wydawać pracownikowi polecenia, które nie odpowiadają ani jego obowiązkom, ani jego stanowisku?

Co dalej - umowa na czas określony czy na czas nieokreślony

Jestem przełożonym 9 osób w jednym z departamentów urzędu marszałkowskiego. Z końcem stycznia trzem osobom z mojego zespołu kończą się umowy o pracę na czas określony i są to ich drugie umowy tego typu. Pracownicy ci obawiają się, że pracodawca będzie z nimi podpisywał w dalszym ciągu umowy na czas określony ze względu na to, że weszły w życie przepisy ustawy antykryzysowej, które na to pozwalają. Czy pracodawca może tak postąpić i jakie przepisy mają zastosowanie w sytuacji tych osób?

Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą

Pracownik wykonujący dla swojego pracodawcy zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej musi liczyć się z tym, że taka umowa traktowana jest do celów ubezpieczeniowych jak umowa o pracę.

Dzień wypłaty wynagrodzenia

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony. Data końcowa tej umowy przypada na koniec miesiąca, a ostatnim dniem tego miesiąca jest niedziela. Wypłaty w naszym zakładzie pracy następują do 10. dnia każdego miesiąca. Kiedy odchodzącemu z pracy pracownikowi należy wypłacić jego uposażenie – ostatniego dnia umowy czy do 10. dnia kolejnego miesiąca?

Czy można wypłacić wyższą odprawę z tytułu zwolnień grupowych niż maksymalna kwota ustawowa

Porozumienie między pracodawcą a związkami zawodowymi dotyczące zwolnień grupowych może przewidywać wypłacanie odpraw, których wartość przekracza dla jednego pracownika 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2009 r., I PK 41/09).

Wypowiedzenie umowy o pracę ciężarnej przez agencję pracy tymczasowej

Czy agencja pracy tymczasowej może wypowiedzieć pracownicy w ciąży umowę o pracę zawartą na czas określony, czy też jej umowa ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu?

Działacze i delegaci związku zawodowego

Każdy pracodawca, u którego działa organizacja związkowa, musi wobec jej przedstawicieli spełniać określone obowiązki. W szczególności zobligowany jest do prowadzenia konsultacji w sprawie zamiaru zwolnień indywidualnych i grupowych.

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Z pracownikiem, z którym mamy również zawartą umowę-zlecenie, rozwiązaliśmy umowę o pracę. Umowa-zlecenie w dalszym ciągu trwa. W jaki sposób wyrejestrować tego pracownika? Pracownik ten nie był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca. Czy od wypłaconych świadczeń (np. premii) po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki?

Ustawa podpisana - wynagrodzenia wynegocjują pracodawcy i związki zawodowe

Prezydent podpisał ustawę o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń.

Kiedy przestaje obowiązywać regulamin pracy

Wprowadziliśmy regulamin pracy w okresie, gdy zatrudnialiśmy 35 pracowników. Jego treść została uzgodniona z międzyzakładową organizacją związkową. Obecnie zatrudniamy tylko 15 pracowników na pełny etat i 4 na pół etatu. Czy w dalszym ciągu obowiązuje nas regulamin pracy?

Przedłużenie umowy na czas określony

Prowadzę własne przedsiębiorstwo, w którym zatrudniam ponad 30 pracowników. Z dwiema osobami zawarłem umowy na okres próbny, które wygasają z końcem października br. Zastanawiam się nad ich przedłużeniem na dalszy czas określony. Czy w związku z tym obowiązują mnie przepisy Kodeksu pracy czy nowej ustawy antykryzysowej?

Obowiązek informowania zakładowej organizacji związkowej o wypowiedzeniu umowy (art. 38)

Jeżeli na terenie danego zakładu działa organizacja związkowa zrzeszająca pracowników, to pracodawca bardzo często musi liczyć się z jej zdaniem, często też wiele działań uzależnionych jest od jej zgody.

Układy zbiorowe pracy

Przepisy rozdziału I działu jedenastego Kodeksu pracy odnoszące się do układu zbiorowego pracy stosuje się zarówno do układu ponadzakładowego, jak i układu zakładowego.

Milczenie związku zawodowego

Swoboda pracodawcy w zakresie kształtowania warunków pracy i płacy oraz możliwości zwolnienia działaczy związkowych jest bardzo ograniczona i zależy od uzyskania zgody odpowiedniego organu związkowego.

Rozwiązanie umowy na czas określony

Umowy na czas określony z założenia powinny być zawierane wtedy, gdy okres zatrudnienia nie może być wskazany jako stały.

Zatrudnienie terminowe w przepisach UE

Obowiązujące w Polsce nowe przepisy dotyczące zawierania dowolnej liczby umów na czas określony (rozwiązania tzw. ustawy antykryzysowej) nie są w pełni zgodne z założeniami prawa wspólnotowego.

Spóźnione przyjęcie oferty rozwiązania stosunku pracy

Pracownik w pisemnym podaniu skierował do pracodawcy wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z końcem bieżącego roku. Po upływie 2 miesięcy od wpłynięcia tego pisma poinformowaliśmy pracownika, że zgadzamy się na zaproponowany przez niego sposób oraz termin rozwiązania stosunku pracy. Pracownik odwołał jednak swoją wcześniejszą propozycję. Czy w tej sytuacji możemy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę na warunkach zaproponowanych przez niego w pierwotnym piśmie?

Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Zatrudniamy pracownika, z którym mamy podpisaną także umowę zlecenia. Jego zarobki są wysokie. Czy dochód z umowy o pracę należy sumować z dochodem ze zlecenia w celu sprawdzenia, czy został przekroczony próg podatkowy?

Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń wynegocjują związki zawodowe i pracodawca

Od 1 stycznia 2010 r. przeciętny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach państwowych będzie negocjowany między pracodawcami a związkami zawodowymi. Wynika to z zaakceptowanej przez Senat ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń.

Sytuacja pracowników szczególnie chronionych w czasie zwolnień grupowych

Osoby w wieku przedemerytalnym oraz kobiety w ciąży należą do grupy pracowników, których ochrona w czasie zwolnień grupowych ulega jedynie niewielkiemu ograniczeniu. W takim przypadku pracodawca może zastosować wobec nich jedynie wypowiedzenie zmieniające.

Właściciele firm utrzymują znaczny poziom zwolnień

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, trzeci miesiąc z rzędu nieznacznie obniża się - wynika z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W nadchodzących miesiącach tempo wzrostu bezrobocia nie powinno znacznie się zwiększyć, z wyjątkiem obserwowanego o tej porze roku wzrostu grona osób sezonowo bezrobotnych.

Konsekwencje niepowiadomienia o przejściu zakładu pracy

W razie przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Zakazane postanowienia umów o pracę

Pracodawca, zatrudniając pracownika, musi z nim podpisać umowę. Aby nie narazić się na odpowiedzialność, powinien jednak unikać postanowień niezgodnych z prawem, np. zapisów zakazujących podejmowania dodatkowego zatrudnienia.

Majątkowe prawa autorskie pracowników

Pracodawcy przysługują prawa autorskie do utworu, który był tworzony przez pracownika w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Jednak formalnie do chwili przekazania utworu pracodawcy prawa autorskie należą do pracownika.

Najważniejsze elementy stosunku pracy

Znajomość podstawowych zasad prawa pracy oraz sposobu formułowania poszczególnych elementów treści stosunku pracy pozwoli pracodawcy uniknąć w przyszłości wielu sporów między pracownikiem a pracodawcą.

Pozorna umowa o pracę

Zdarza się, że strony, zawierając umowę o pracę, nie mają na celu jej wykonywania, a jedynie objęcie pracownika ubezpieczeniami społecznymi. Taka umowa może być uznana za umowę pozorną.

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie stosunku pracy powinno nastąpić w formie pisemnej. Przepisy prawa pracy nie przewidują do zachowania tej formy rygoru nieważności, więc wypowiedzenie złożone w formie ustnej jest ważne i skuteczne.

Czy można zwolnić dyscyplinarnie działacza związkowego spożywającego alkohol w czasie urlopu wypoczynkowego w pokoju związkowym

W lokalu związkowym znajdującym na terenie zakładu pracy został zorganizowany poczęstunek z okazji imienin przewodniczącego związku. Dyrektor firmy i inspektor bhp zastali przewodniczącego i jego zastępcę przy piciu alkoholu. Obaj przebywali tego dnia na urlopach wypoczynkowych. Czy te osoby można zwolnić dyscyplinarnie?

Roczny wskaźnik wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2010 r.

W 2010 roku maksymalny roczny wskaźnik wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, zaliczanego w ciężar kosztów u przedsiębiorców, wyniesie 1,0 proc. - wynika z przyjętego przez rząd rozporządzenia.

Dzień nawiązania stosunku pracy

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy. Jeżeli terminu tego nie określono, stosunek pracy nawiązuje się w dniu zawarcia umowy.

Zwrot kosztów i dni wolne dla szkolących się pracowników

Pracownicy, którzy zostaną wysłani przez firmę na szkolenie, albo zdecydują się na nie sami, będą mieli prawo do dodatkowych dni wolnych oraz zwrotu kosztów nauki - proponuje resort pracy. Nad tą propozycją dyskutowali członkowie zespołu ds. prawa pracy i pakietów socjalnych Komisji Trójstronnej.

Pracodawcy i związkowcy będą negocjować wzrost wynagrodzeń

Wszystkie kluby parlamentarne zgodziły się, by od 1 stycznia 2010 r. przeciętny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń był negocjowany między pracodawcami a związkami zawodowymi w przedsiębiorstwach. Do tej pory był on przyjmowany przez Komisję Trójstronną lub rząd.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Stanowi ona również dla pracodawcy swoistą gwarancję przyszłego zatrudnienia.

Umowa o pracę

Od 15 października 2009 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o języku polskim.

Projekt ustawy o kształtowaniu przyrostu przeciętnych wynagrodzeń

Przeciętny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń ma być ustalany w przedsiębiorstwie, a nie jak dotychczas centralnie - przewiduje rządowy projekt ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń. We wtorek, 17 listopada, prace nad nim rozpoczęto w sejmowych komisjach Gospodarki oraz Polityki Społecznej i Rodziny.

Skutki odwołania ze stanowiska w zarządzie dla stosunku pracy

Odwołanie członka zarządu osoby prawnej i wypowiedzenie mu umowy o pracę nie powoduje zmiany jego stanowiska jako pracownika. Członek zarządu nadal pozostaje na tym samym stanowisku pracowniczym, nawet jeżeli jest zwolniony z obowiązku wykonywania pracy.

REKLAMA