reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Informacja o utworzeniu związku zawodowego

Informacja o utworzeniu związku zawodowego

Jestem pracownikiem w jednej z krakowskich firm. W kwietniu 2009 r. utworzyliśmy związek zawodowy. W grudniu 2009 r. pracodawca dowiedział się przez przypadek o utworzeniu związku i zarzucił nam, że nie poinformowaliśmy go o tym fakcie. Czy musieliśmy poinformować pracodawcę o utworzeniu w jego firmie związku zawodowego?

Nie, nie jest to informacja obligatoryjna. Należy zauważyć, że przepisy prawa pracy nie nakładają na członków związku obowiązku powiadomienia pracodawcy o powstaniu związku. Jednak brak takiej informacji może uniemożliwić korzystanie z uprawnień organizacji związkowej.

W pewnych jednak przypadkach dobrze jest, aby pracodawca wiedział o istnieniu takiej organizacji. Przykładową sytuacją jest, gdy w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową. Pracodawca jest wtedy zobowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony (art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych – DzU z 2007 r. nr 79, poz. 854 ze zm.; zwanej dalej ustawą). Nieudzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników. Realizacja tego obowiązku przez pracodawcę budzi wątpliwości, a orzecznictwo Sądu Najwyższego jest niejednolite. Aktualnie Sąd Najwyższy wyraża pogląd, że obowiązek przewidziany w art. 30 ust. 21 ustawy nie oznacza konieczności każdorazowego zwracania się do zakładowych organizacji związkowych z zapytaniem, czy dany pracownik jest przez nią reprezentowany. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek zwrócenia się do zakładowych organizacji związkowych o imienną listę osób, które ten związek reprezentują w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, a jej aktualizacja powinna następować z inicjatywy zainteresowanego związku zawodowego bądź pracownika (wyroki SN z: 23 października 2003 r., I PK 425/02, Pr. Pracy 2004/5/33; z 22 czerwca 2004 r., II PK 2/04, M. Prawn. 2004/14/630). Powyższy pogląd przeważa także wśród komentatorów prawa pracy.

Informacja o powstaniu związku zawodowego nie jest obligatoryjna, lecz jej przekazanie pracodawcy znacznie ułatwia współdziałanie między pracodawcą a pracownikami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu prawa pracy

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama