Przywrócenie pracownika do pracy
REKLAMA
Dalsze konsekwencje złożenia odwołania są różne w zależności od tego, jaka umowa uległa rozwiązaniu (na czas określony czy na czas nieokreślony), czy istniała podstawa do rozwiązania umowy oraz czy wypowiedzenie naruszyło przepisy o rozwiązywaniu umów.
Sąd pracy, do którego pracownik może złożyć odwołanie, ma kilka możliwości zakończenia takiego konfliktu między pracodawcą a pracownikiem. Jeżeli umowa nie uległa jeszcze rozwiązaniu, sąd orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia. I jest to w takim przypadku jedyna możliwość. Natomiast w przypadku gdy umowa już się rozwiązała, sąd podejmuje decyzję o przywróceniu pracownika do pracy lub o odszkodowaniu (art. 45 k.p.). Co do zasady to pracownik określa, czy chce wrócić do pracy, czy otrzymać odszkodowanie. Jednak sąd w wyjątkowych przypadkach może sam podjąć decyzję o odszkodowaniu, gdyby przywrócenie do pracy było niemożliwe lub niecelowe. Warto podkreślić, że sąd nie może ingerować w roszczenie pracownika w ww. sposób, jeśli ma do czynienia podczas postępowania sądowego z osobą chronioną w wieku przedemerytalnym lub kobietą w ciąży (art. 39 i 177 k.p.). Wtedy wypłata odszkodowania tym pracownikom (zamiast przywrócenia do pracy) jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku likwidacji lub upadłości zakładu pracy.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat