Kategorie

Przywrócenie pracownika do pracy

Karolina Lampart
Przywrócenie pracownika do pracy jest jedną z konsekwencji złożenia przez niego odwołania od wypowiedzenia mu umowy o pracę (termin do wniesienia takiego odwołania to 7 dni od dnia otrzymania pisma wypowiadającego umowę).

Dalsze konsekwencje złożenia odwołania są różne w zależności od tego, jaka umowa uległa rozwiązaniu (na czas określony czy na czas nieokreślony), czy istniała podstawa do rozwiązania umowy oraz czy wypowiedzenie naruszyło przepisy o rozwiązywaniu umów.

Sąd pracy, do którego pracownik może złożyć odwołanie, ma kilka możliwości zakończenia takiego konfliktu między pracodawcą a pracownikiem. Jeżeli umowa nie uległa jeszcze rozwiązaniu, sąd orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia. I jest to w takim przypadku jedyna możliwość. Natomiast w przypadku gdy umowa już się rozwiązała, sąd podejmuje decyzję o przywróceniu pracownika do pracy lub o odszkodowaniu (art. 45 k.p.). Co do zasady to pracownik określa, czy chce wrócić do pracy, czy otrzymać odszkodowanie. Jednak sąd w wyjątkowych przypadkach może sam podjąć decyzję o odszkodowaniu, gdyby przywrócenie do pracy było niemożliwe lub niecelowe. Warto podkreślić, że sąd nie może ingerować w roszczenie pracownika w ww. sposób, jeśli ma do czynienia podczas postępowania sądowego z osobą chronioną w wieku przedemerytalnym lub kobietą w ciąży (art. 39 i 177 k.p.). Wtedy wypłata odszkodowania tym pracownikom (zamiast przywrócenia do pracy) jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku likwidacji lub upadłości zakładu pracy.

Pracownicy chronieni są również uprzywilejowani na gruncie wypłaty im wynagrodzenia należnego za czas pozostawania bez pracy. W wyniku przywrócenia do pracy każdy pracownik może otrzymać wynagrodzenie maksymalnie za okres 2 miesięcy, a gdy okres wypowiedzenia umowy trwał 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc. Natomiast wspomnianym już pracownikom w wieku przedemerytalnym oraz pracownicom w ciąży przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. Dotyczy to także przypadku, gdy umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem– ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego.

Warunkiem powrotu do pracy w wyniku przywrócenia na podstawie orzeczenia sądu jest zgłoszenie przez pracownika gotowości do podjęcia pracy. Zgłoszenie to musi nastąpić w jakiejkolwiek formie (na piśmie lub dorozumiane – przez stawienie się w pracy). Ważne jest tylko, aby nastąpiło w 7-dniowym terminie wskazanym przez przepisy od momentu uprawomocnienia się orzeczenia sądu o przywróceniu do pracy. Ważne podkreślenia jest to, że w tym terminie pracownik musi zgłosić jedynie swoją gotowość do podjęcia zatrudnienia, a nie koniecznie od razu podjąć ponownie pracę. Jeśli więc pracownik byłby chory, wystarczy, aby poinformował pracodawcę o zamiarze swojego powrotu, a pracę rozpoczął zaraz po odzyskaniu zdrowia. Istotne z punktu widzenia pracownika jest to, że okres pozostawania bez pracy (jeżeli otrzymał za nie wynagrodzenie) wlicza się do jego stażu pracy. Natomiast jeśli pracownikowi nie przyznano pensji za ten czas, nie traktuje się go jako swoistej przerwy, powodującej utratę uprawnień, które zależą od ciągłego zatrudnienia.

Orzeczenie o przywróceniu do pracy może zapaść wtedy, gdy pracownik podejmie już zatrudnienie w innej firmie. Stąd też dzięki instytucji przywrócenia do pracy prawo pracy zostało wzbogacone o nowy, szczególny tryb rozwiązania umowy z pracodawcą, z którym pracownik zawarł umowę podczas starania się o przywrócenie do poprzedniej pracy. Polega on na tym, że pracownik w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy może uprzedzić nowego pracodawcę o rozwiązaniu umowy; rozwiązanie to odnosi skutki i traktuje się go jak rozwiązanie umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
SLIM VAT 2. Zmiany od 1 października 2021 r.
SLIM VAT 2. Zmiany od 1 października 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.