Wpływ organizacji związkowej na charakter telepracy w zakładzie pracy (art. 67(6))
REKLAMA
REKLAMA
Podstawową barierą w stosowaniu telepracy jest rodzaj działalności prowadzonej przez pracodawcę lub też rodzaj prac, jakie wykonuje dany pracownik. Niektóre z nich nie nadają się bowiem do wykonywania w formie telepracy. Ponadto podstawowym warunkiem umożliwiającym wykonywanie w danym zakładzie pracy w formie telepracy jest osiągnięcie kompromisu pomiędzy pracodawcą a przedstawicielem pracowników.
REKLAMA
Zastosowanie w danym zakładzie telepracy wymaga osiągnięcia pomiędzy zakładową organizacją związkową, a jeśli u pracodawcy działa więcej niż jedna organizacja związkowych - ze wszystkimi organizacjami - porozumienia określającego zasady wykonywania telepracy.
Zapoznaj się z serwisem: Umowy
Jeżeli dojdzie do sytuacji, gdy działające u pracodawcy organizacje związkowe nie będą w stanie uzgodnić wspólnego stanowiska pracodawca ma obowiązek uzgodnienia jego treści jedynie z organizacjami reprezentatywnymi. Reprezentatywną organizacją związkową jest organizacja, jednostka organizacyjna albo organizacja członkowska ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną jeśli zrzesza co najmniej 7 % pracowników zatrudnionych u pracodawcy, lub inna organizacja związkowa zatrudniająca co najmniej 10 % pracowników zatrudnionych u pracodawcy. Jeśli zaś żadna organizacja związkowa działająca w zakładzie nie spełnia powyższych wymogów, reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja, która posiada najwięcej członków.
Polecamy serwis: Zatrudnienie
Termin, w którym porozumienie powinno zostać zawarte wynosi 30 dni od dnia, w którym pracodawca przedstawił propozycję porozumienia. W przypadku, jeśli w tym terminie nie dojdzie, z jakichkolwiek przyczyn, do zawarcia porozumienia - warunki prowadzenia telepracy określa samodzielnie pracodawca w regulaminie. Pracodawca tworząc regulamin ma obowiązek uwzględnić ustalenia, jakie udało się osiągnąć z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku prowadzonych negocjacji. Stosunkowo w najlepszej sytuacji jest pracodawca, u którego nie działają związki zawodowe. Taki pracodawca powinien ustalić warunki wykonywania telepracy w regulaminie uzgodnionym z przedstawicielami pracowników, wyłonionym w trybie przyjętym u danego pracodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat