reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Co dalej - umowa na czas określony czy na czas nieokreślony

Co dalej - umowa na czas określony czy na czas nieokreślony

Jestem przełożonym 9 osób w jednym z departamentów urzędu marszałkowskiego. Z końcem stycznia trzem osobom z mojego zespołu kończą się umowy o pracę na czas określony i są to ich drugie umowy tego typu. Pracownicy ci obawiają się, że pracodawca będzie z nimi podpisywał w dalszym ciągu umowy na czas określony ze względu na to, że weszły w życie przepisy ustawy antykryzysowej, które na to pozwalają. Czy pracodawca może tak postąpić i jakie przepisy mają zastosowanie w sytuacji tych osób?

Nie. Pracodawca nie może podpisać z tymi pracownikami kolejnej umowy na czas określony. Obawy Pana pracowników są nieuzasadnione, ponieważ przepisy ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035) wyraźnie wskazują zakres podmiotów mogących stosować powyższe przepisy. Zgodnie z art. 3 ustawy antykryzysowej tymi podmiotami są jedynie przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.). Stąd też przepisy ustawy antykryzysowej nie mają zastosowania do pracowników urzędu marszałkowskiego.

Od 22 sierpnia 2009 r., czyli od momentu, kiedy ustawa ta zaczęła obowiązywać, przepisy o ograniczeniu zatrudniania pracowników na podstawie umów na czas określony mogą stosować wszyscy pracodawcy będący przedsiębiorcami. Ze względu na to, że urząd marszałkowski jest organem samorządowym, przepisami mającymi zastosowanie do jego pracowników będą regulacje Kodeksu pracy – art. 251, a nie ustawa antykryzysowa. Dlatego też z ww. pracownikami po dwóch umowach bezpośrednio po sobie następujących na czas określony, powinna zostać zawarta umowa na czas nieokreślony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama