Co dalej - umowa na czas określony czy na czas nieokreślony
REKLAMA
Nie. Pracodawca nie może podpisać z tymi pracownikami kolejnej umowy na czas określony. Obawy Pana pracowników są nieuzasadnione, ponieważ przepisy ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035) wyraźnie wskazują zakres podmiotów mogących stosować powyższe przepisy. Zgodnie z art. 3 ustawy antykryzysowej tymi podmiotami są jedynie przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.). Stąd też przepisy ustawy antykryzysowej nie mają zastosowania do pracowników urzędu marszałkowskiego.
Od 22 sierpnia 2009 r., czyli od momentu, kiedy ustawa ta zaczęła obowiązywać, przepisy o ograniczeniu zatrudniania pracowników na podstawie umów na czas określony mogą stosować wszyscy pracodawcy będący przedsiębiorcami. Ze względu na to, że urząd marszałkowski jest organem samorządowym, przepisami mającymi zastosowanie do jego pracowników będą regulacje Kodeksu pracy – art. 251, a nie ustawa antykryzysowa. Dlatego też z ww. pracownikami po dwóch umowach bezpośrednio po sobie następujących na czas określony, powinna zostać zawarta umowa na czas nieokreślony.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA