Przedłużenie umowy na czas określony
REKLAMA
Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców wyłączyła w stosunku do wszystkich przedsiębiorców stosowanie przez okres przejściowy art. 251 Kodeksu pracy, zgodnie z którym zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, a przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca.
REKLAMA
Na mocy aktualnie obowiązujących przepisów tzw. ustawy antykryzysowej pracodawca może zawierać z pracownikami dowolną liczbę umów na czas określony w ramach okresu 24 miesięcy, przez który może trwać stosunek pracy między tymi samymi podmiotami bez obawy przekształcenia się umowy na czas określony w umowę bezterminową.
Za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony. Należy pamiętać, że powyższe rozwiązania obowiązują nie dłużej niż do 31 grudnia 2011 r. Natomiast do umów o pracę zawartych na czas określony trwających 1 stycznia 2012 r. pracodawcy zobligowani są do stosowania ponownie art. 251 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat