Skutki tymczasowego aresztowania dla pracodawcy i pracownika
Z powodu tymczasowego aresztowania umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy. Wyjątkiem, kiedy rozwiązanie umowy może nastąpić przed tym terminem, jest sytuacja, gdy pracodawca rozwiązał ją wcześniej bez wypowiedzenia z winy pracownika w trybie tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.
Warunkiem takiego zwolnienia jest to, aby przestępstwo popełnione przez pracownika w trakcie trwania umowy uniemożliwiało dalsze zatrudnienie oraz aby było stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub było oczywiste. Jeśli jednak pracodawca nie będzie miał podstaw do takiego wcześniejszego rozwiązania umowy – wygaśnie ona z upływem 3-miesięcznego terminu.
Praca osób skazanych jest przedmiotem ochrony >>
Pracodawca, mimo wygaśnięcia umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania, jest zobowiązany ponownie zatrudnić pracownika. Warunkiem jest jednak to, aby postępowanie karne zostało umorzone lub zapadł wyrok uniewinniający. Niezbędne jest również zgłoszenie przez pracownika swojego powrotu do pracy, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Pracodawca ma jednak możliwość niezatrudnienia takiego pracownika w przypadku, gdy ten nie zgłosił swojego powrotu do pracy w ciągu 7 dni wskazanych w przepisie art. 66 § 2 kodeksu pracy.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineOdszkodowanie dla pracownika - za dyskryminację i nieprawidłowe zwolnienie >>
Drugim przypadkiem, kiedy pracodawca ma możliwość odmówić ponownego przyjęcia pracownika do pracy, jest sytuacja, gdy postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania. Pracodawca, odmawiając przyjęcia pracownika do pracy, nie może jednak powoływać się na względy organizacyjne, np. na to, że na miejsce tamtego pracownika przyjął już nowego. Pracownikowi przysługuje roszczenie o nawiązanie stosunku pracy, w razie gdyby wbrew argumentom działającym na korzyść pracownika pracodawca nie chciał przyjąć go do pracy.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: