reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Umowa o właściwość miejscową sądu pracy

Umowa o właściwość miejscową sądu pracy

Przygotowujemy się do otwarcia oddziału spółki w Złotoryi. Czy w umowach o pracę z osobami, które zostaną zatrudnione w tym oddziale, możemy wpisać, że ewentualne spory, jakie mogą wyniknąć z łączącego strony stosunku pracy, będzie rozstrzygać sąd właściwy dla siedziby pracodawcy, czyli sąd w Kielcach?

Tak. Czytelnik przedstawił przykład tzw. umowy o właściwość miejscową sądu. Z umowami tego typu można spotkać się w obrocie gospodarczym. Ich stosowanie nie jest również wykluczone w stosunkach prawa pracy. Dlatego też można zawrzeć takie postanowienia w treści umowy z pracownikami.

Skutek zawarcia umowy o właściwość miejscową sądu będzie polegał na tym, że zarówno pracownik, jak i spółka, występując na drogę sądową, powinni wnieść powództwo do sądu powszechnego właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy, tj. do właściwego sądu pracy w Kielcach. Wniesienie sprawy wbrew postanowieniu umowy przed inny sąd, np. sąd w Złotoryi, da pozwanemu prawo zgłoszenia zarzutu niewłaściwości sądu. Skierowanie powództwa do niewłaściwego sądu najczęściej prowadzi do przedłużenia postępowania, a tym samym przesuwa w czasie moment rozpoznania sprawy co do meritum.

Podstawę do zawarcia umowy o właściwość sądu stanowi art. 46 § 1 k.p.c. Zgodnie z nim strony mogą umówić się na piśmie o poddanie sądowi I instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Sąd ten będzie wówczas wyłącznie właściwy, jeżeli strony nie postanowiły inaczej.

Treść umów, które będą zawierane przez spółkę z pracownikami oddziału, skutecznie wyłączy działanie art. 461 § 1 k.p.c., zgodnie z którym powództwo z zakresu prawa pracy może być wytoczone bądź przed sąd właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy (tzw. właściwość przemienna). Natomiast według Sądu Najwyższego określona przez strony w umowie właściwość wyłączna sądów do rozpoznania ich spraw oznacza, że określona w ten sposób właściwość eliminuje każdą inną właściwość, a więc także ewentualną właściwość ogólną i przemienną (postanowienie z 29 listopada 1982 r., I CZ 98/82, niepubl.).

Spółka, będąc pozwaną przez pracownika oddziału np. o przywrócenie do pracy przed Sądem Rejonowym w Złotoryi, może zgłosić zarzut niewłaściwości tego sądu. Zarzut powinien być zgłoszony i należycie uzasadniony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy (art. 202 k.p.c.). Na tym etapie sąd nie jest uprawniony do badania innych okoliczności, poza postanowieniem umowy w sprawie właściwości sądu. Sąd w Złotoryi nie będzie rozstrzygał argumentów pracownika takich jak ten, że rozpoznanie sprawy w sądzie w Kielcach będzie się łączyć ze znacznymi kosztami dojazdów. Na zarzut pozwanej spółki sąd przekaże sprawę sądowi właściwemu według umowy.

Spółka jako pracodawca powinna pamiętać o umieszczeniu w oświadczeniu o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia pouczenia o konkretnym sądzie pracy, do jakiego pracownik może się odwołać (art. 30 § 5 k.p.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama