REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tarcza antykryzysowa 4.0, świadczenie postojowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo pracy w Tarczy 4.0 - uwagi RPO

RPO przedstawił swoje uwagi dotyczące 6 zmian w prawie pracy zawartych w Tarczy Antykryzysowej 4.0. Jedną z nich jest próba uregulowania zasad wykonywania pracy zdalnej. Czego ustawodawca nie zawarł w nowej ustawie?

Praca zdalna w Tarczy 4.0 - zmiany

Tarcza 4.0 określa zasady wykonywania pracy zdalnej. Kodeks pracy nie zawiera bowiem przepisów dotyczących pracy w formie home office. Tarcza m.in.: doprecyzowuje odpowiedzialność w zakresie bhp, możliwość odwołania pracownika z pracy zdalnej w każdym czasie oraz wydania polecenia ewidencji czynności wykonywanych zdalnie.

Zaległy urlop wypoczynkowy – zmiany w Tarczy 4.0

Tarcza 4.0 zmienia zaległy urlop wypoczynkowy. Jeśli wejdzie w życie, jeszcze w 2020 r. zacznie obowiązywać zmiana pozwalająca pracodawcy decydować o tym, kiedy pracownik wykorzysta zaległy urlop. Nie będzie do tego wymagana zgoda pracownika.

Zaległy urlop wypoczynkowy w 2020 r. a Tarcza 4.0

Zaległy urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku następnym do dnia 30 września. Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu? Jakie zmiany przewiduje Tarcza 4.0?

Tarcza 4.0 - postojowe, ZFŚS, obniżka czasu pracy i wynagrodzenia, zaległe urlopy

Tarcza 4.0 została uchwalona przez Sejm. Porusza takie kwestie, jak: udzielanie zaległych urlopów, zwiększenie możliwości obniżki czasu pracy i wynagrodzenia, dofinansowanie do wynagrodzenia ze środków FGŚP oraz z powiatowych urzędów pracy, zasady wykonywania pracy zdalnej, ZFŚS czy zakaz konkurencji. Artykuł zawiera praktyczną tabelę zmian z tłumaczeniem, skutkami i uwagami.

Oczekiwanie na wypłatę postojowego - wniesienie ponaglenia

Czy oczekiwanie na wypłatę świadczenia postojowego z tarczy antykryzysowej może trwać ponad 3 miesiące? O co chodzi ze wstrzymaniem biegu terminów procesowych? Kiedy można wnieść ponaglenie?

Tarcza antykryzysowa 4.0 - niekorzystne zmiany dla pracowników

4 czerwca 2020 r. Sejm uchwalił kolejny pakiet zmian związanych z epidemią koronawirusa - tzw. tarczę antykryzysową 4.0. OPZZ sprzeciwia się zawartym w niej rozwiązaniom, które ocenia jako antypracownicze, krytykuje także prezydencką inicjatywę dodatku solidarnościowego.

Jak poprawić błąd we wniosku o postojowe?

Zrobiłem błąd we wniosku o świadczenie postojowe z ZUS. Czy to oznacza, że nie otrzymam postojowego? Jak poprawić błąd we wniosku złożonym do ZUS?

Pomoc z ZUS: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Pomoc z ZUS przewidziana w tarczy antykryzysowej to przede wszystkim świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Tarcza 4.0 – projektowane zmiany w zakresie pracy zdalnej

Zmiana regulacji w zakresie pracy zdalnej ma zostać wprowadzona w Tarczy 4.0 poprzez dodanie do art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567, 568, 695 i 875) (tzw. Specustawy w sprawie koronawirusa) ustępów 3-9 uszczegóławiających sposób wykonywania pracy zdanej oraz prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy.  

Tarcza 4.0 - limit dla świadczeń na zakończenie zatrudnienia z problemami interpretacyjnymi

Przedsiębiorstwo dotknięte skutkami pandemii będzie mogło obniżyć świadczenia należne w związku z zakończeniem zatrudnienia. Limit ma wynosić 26 tys. zł. Takie zmiany przewiduje projekt tarczy 4.0, nad którym pracuje Sejm. Zmiany wywołują jednak wiele wątpliwości interpretacyjnych.

Obniżenie etatów bez spadku obrotów firmy w Tarczy 4.0?

Tarcza 4.0 przewiduje możliwość obniżenia etatów także wówczas, gdy przedsiębiorca nie stara się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Jeśli firma wykaże, że w związku z koronawirusem coraz bardziej obciążają ją koszty pensji, będzie mogła zastosować przestój lub obciąć etaty, nawet gdy nie spełnia wymogu odpowiedniego spadku obrotów.

Tarcza Antykryzysowa 4.0 - główne założenia ustawy

Tarcza Antykryzysowa 4.0 wprowadza m.in. szeroko komentowane zmiany w prawie pracy. Tekst ustawy przewiduje: umożliwienie obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika lub objęcie pracownika przestojem ekonomicznym w przypadku istotnego wzrostu obciążenia wynagrodzeń u pracodawcy, czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września 2020 r., doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej oraz ograniczenie odpraw, odszkodowań.

Czy emerytura wyklucza świadczenie postojowe?

Emerytura nie wyklucza możliwości skorzystania ze świadczenia postojowego. W przypadku prowadzenia działalności na emeryturze można również ubiegać się o pożyczkę w wysokości 5000 zł.

Niższe odprawy i przymusowe zaległe urlopy czyli Tarcza 4.0

Niższe odprawy i przymusowe zaległe urlopy przewiduje projekt Tarczy 4.0 przyjęty przez rząd. Maksymalna odprawa ma wynosić 10-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. W sposób jednoznaczny nowe przepisy wskażą możliwość jednostronnego wysyłania pracownika na urlop zaległy przez pracodawcę.

Czy będąc na umowie cywilnoprawnej, kolejny wniosek o postojowe można złożyć samemu?

Za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej wniosek o świadczenie postojowe składał do ZUS pracodawca. Czy przy ubieganiu się o kolejne postojowe można to zrobić samemu?

Tarcza Antykryzysowa 3.0 - 8 głównych zmian

Tarcza Antykryzysowa 3.0 wprowadza bardzo ważne zmiany, m.in.: rozszerzenie możliwości skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS, korzystne zasady waloryzacji emerytur, o które wnioski będą składane w czerwcu 2020 r., nowy termin rozpoczęcia prowadzenia działalności jako kryterium do otrzymania świadczenia postojowego.

Tarcza Antykryzysowa 4.0 - zmiany w prawie pracy

Projekt Tarczy Antykryzysowej 4.0 zakłada zmiany w prawie pracy. To odpowiedź na apele pracodawców. Przewiduje się m.in. doprecyzowanie przepisów dotyczących pracy zdalnej, czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września, możliwość jednostronnego wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji, ograniczenia wysokości odpraw i odszkodowań przy ustaniu stosunku pracy, zawieszenie niektórych obowiązków dotyczących ZFŚS.

Świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS - zmiany w Tarczy 3.0

Tarcza Antykryzysowa 3.0 wprowadza zmiany w świadczeniu postojowym i zwolnieniu ze składek ZUS. Warunek rozpoczęcia działalności przy świadczeniu przesuwa się na 1 kwietnia. Większa liczba osób może skorzystać ze zwolnienia ze składek.

Tarcza Antykryzysowa - wszystko o wsparciu z ZUS

Wszystko, co należy wiedzieć o wsparciu z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej znajduje się w poniższym artykule. Jaką pomoc można otrzymać z ZUS? Jak ubiegać się o wsparcie? Gdzie można złożyć stosowne wnioski?

Nowe wnioski na PUE ZUS z Tarczy Antykryzysowej 2.0

Na PUE ZUS pojawiły się nowe wnioski z Tarczy Antykryzysowej 2.0. Są to wnioski o: odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO), zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS), świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK), świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK).

Oświadczenie w sprawie kontynuacji postojowego już dostępne

Na stronie internetowej ZUS jest już dostępny wzór oświadczenia w sprawie kontynuacji postojowego. Można go pobrać lub wypełnić online przez swoje indywidualne konto na PUE ZUS.

Tymczasowe zmiany w prawie pracy - tarcza antykryzysowa 4.0

Tarcza antykryzysowa 4.0 (projekt) przewiduje tymczasowe zmiany w prawie pracy. Usunięto z niej postanowienia najbardziej krytykowane, takie jak: możliwość wypowiadania umów mailem czy obniżenia wynagrodzeń pracowników o 10% na mocy oświadczenia pracodawcy.

Tarcza antykryzysowa 2.0 - 8 najczęstszych pytań

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadza wiele zmian. MRPiPS odpowiada na 8 najczęściej zadawanych pytań. Czy mikroprzedsiębiorca może starać się o pożyczkę, jeśli nie zatrudnia żadnych pracowników? Co zmieniło się w świadczeniach postojowych?

Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców

Świadczenie postojowe wypłaca ZUS. Przysługuje m.in. zleceniobiorcom, którzy udowodnią zawarcie umowy przed 1 lutego 2020 r. Jakie warunki należy spełnić, aby zleceniobiorca mógł otrzymać postojowe? Ile wynosi świadczenie?

Postojowe a umowa zlecenie - 5 pytań do eksperta

Postojowe należy się, gdy z powodu epidemii koronawirusa zostaje rozwiązana umowa zlecenie. Do którego pracodawcy zleceniodawca składa wniosek o świadczenie postojowe, gdy pracował na podstawie dwóch umów zlecenia? Czy przestój u pracodawcy uzasadnia prawo do postojowego, jeśli umowa nie została wypowiedziana? Na te i inne pytania czytelników odpowiada ekspert.

Czy świadczenie postojowe należy się w przypadku rozwiązania umowy zlecenia?

Czy świadczenie postojowe z ZUS dla zleceniobiorców przysługuje również w przypadku rozwiązania umowy zlecenia z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19)? Na pytanie odpowiada regionalny rzecznik ZUS.

Wypłata świadczenia postojowego z ZUS

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Przyznaje się je na wniosek, gdy w firmie wprowadzono przestój ekonomiczny. Ile razy można otrzymać postojowe? Kiedy następuje wypłata?

Świadczenia postojowe przy umowach cywilnoprawnych - wysokość, warunki, dokumenty, przychód

Świadczenie postojowe przysługuje osobom wykonującym umowy cywilnoprawne. Warunkiem koniecznym jest przestój ekonomiczny w firmie. Czym przestój ekonomiczny z tarczy antykryzysowej różni się od przestoju uregulowanego w Kodeksie pracy? Jaka jest wysokość świadczenia? Jak określić przychód? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS i ile razy można maksymalnie otrzymać postojowe?

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorcy a umowa o pracę

Świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcy, gdy nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Czy dodatkowa praca na podstawie umowy o pracę na pół etatu uniemożliwia otrzymanie postojowego? Z jakich form pomocy taka osoba może skorzystać?

7 form wsparcia z ZUS - tarcza antykryzysowa 2.0

Tarcza antykryzysowa 2.0 obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Wśród wielu form wsparcia wyróżnia się te, które można uzyskać w ZUS: zwolnienie ze składek za 3 miesiące, świadczenie postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych, świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności, odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę oraz zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowy o odroczeniu terminu płatności.

Świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło) - wniosek ZUS RSP-C

Osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenie, agencyjnej czy o dzieło (umowy cywilnoprawne) przysługuje świadczenie postojowe z ZUS. Jeśli umowa nie doszła do skutku, została rozwiązana lub doszło do ograniczenia jej realizacji w związku z przestojem wywołanym koronawirusem (COVID-19), można złożyć wniosek ZUS RSP-C.

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS - zmiany w tarczy antykryzysowej od 18 kwietnia 2020 r.

Dnia 18 kwietnia 2020 r. weszły w życie zmiany w tarczy antykryzysowej. Dotyczą m.in. świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Zrezygnowano z progu przychodu przy postojowym dla samozatrudnionych.

Większa pomoc w Tarczy Antykryzysowej 2.0 - nowe rozwiązania i zmiany

Tarcza Antykryzysowa 2.0 wprowadza większą pomoc dla przedsiębiorców. Nowe rozwiązania i zmiany dotyczą m.in. świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Przewiduje się także odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę dla należności za okres od stycznia 2020 r.

Najczęstsze błędy we wnioskach i oświadczeniach składanych do ZUS (tarcza antykryzysowa)

ZUS podaje najczęstsze błędy, które zdarzają się we wnioskach i oświadczeniach przedsiębiorców składanych w ramach tarczy antykryzysowej. Należą do nich: brak podpisu, niepoprawnie wpisane wynagrodzenie, błędny numer konta, zamieszczanie niepotrzebnych informacji. Błędem jest również wysyłanie dokumentów na adres e-mail placówek ZUS. Wnioski o pomoc z tarczy należy złożyć spokojnie i poprawnie, w przeciwnym razie można nie otrzymać świadczenia.

Emeryt a postojowe i zwolnienie ze składek

Czy emerytowi prowadzącemu działalność przysługuje świadczenie postojowe? Czy o postojowe mogą starać się samozatrudnieni, którzy mają ustalone prawo do emerytury? Jeśli tak to czy prawo do emerytury nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych?

Wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą - jak wypełnić?

ZUS udziela wskazówek, jak wypełnić wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą. Wysokość postojowego wynosi 2080 zł lub 1300 zł. Kto może je otrzymać w związku z utratą przychodów z powodu koronawirusa?

Koniecznie podpisz wniosek składany do ZUS!

Prawie 10% wniosków składanych do ZUS w formie papierowej nie posiada podpisu. Takie wnioski muszą zostać zweryfikowane przez pracowników ZUS, co znacznie wydłuża całą procedurę przyznawania pomocy z tarczy antykryzysowej. Pamiętaj więc o podpisie!

Postojowe - pierwsza wypłata 15 kwietnia 2020 r.

Dziś, 15 kwietnia 2020 r., odbędzie się pierwsza wypłata postojowego z ZUS. Pierwsi przedsiębiorcy, którzy otrzymają wsparcie z tarczy antykryzysowej, to osoby składające wnioski przez platformę internetową PUE ZUS. Sprawdź, jak złożyć wniosek przez PUE ZUS.

Postojowe wydłużone do 3 miesięcy - zmiany w tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa będzie rozszerzona. Poznaj 7 najważniejszych z nowych rozwiązań pomocowych. Do głównych zmian należy wydłużenie świadczenia postojowego do 3 miesięcy.

Termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych

ZUS podał termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych. Wypłata będzie wykonana na konto podane we wniosku o wsparcie. Kiedy można spodziewać się przelewu?

Tarcza antykryzysowa - 4 formy wsparcia przedsiębiorców

Tarta antykryzysowa ma na celu wsparcie przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Formy pomocy można podzielić na 4, o które można ubiegać się w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Gdzie można ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, pożyczkę, świadczenie postojowe?

Tarcza antykryzysowa w ZUS: pierwsze wnioski przyjęte

ZUS podał informację, że pierwsze wnioski złożone w ramach tarczy antykryzysowej zostały rozpatrzone pozytywnie. Są to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych oraz odroczenie terminu płatności składek ZUS.

Jak skorzystać z tarczy antykryzysowej w ZUS przez internet?

Tarcza antykryzysowa przewiduje kilka form wsparcia z ZUS. Jak z niej skorzystać przy ograniczonej możliwości przemieszczania się? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmie wszystkie wnioski, zawrze układ ratalny i odpowie przez internet. Jak to zrobić?

Tarcza antykryzysowa: dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z błędami

Tarcza antykryzysowa przewiduje pomoc polskim pracodawcom w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników. Jakie są warunki przyznania dopłat do pensji? Okazuje się, że nowe przepisy dotyczące subwencji płacowych zawierają liczne błędy. Na czym polegają?

Tarcza antykryzysowa: zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe i brak opłaty prolongacyjnej

Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązuje tzw. tarcza antykryzysowa. Główne instrumenty pomocowe z ZUS to: zwolnienie małych firm za składek ZUS, świadczenie postojowe i brak opłaty prolongacyjnej. Jak uzyskać pomoc? Złóż wniosek do ZUS.

Wniosek o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych - wzór

ZUS opublikował wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla umów cywilnoprawnych. Poniżej pobierz wzór wniosku, który wypełnia zleceniodawca lub zamawiający.

Tarcza antykryzysowa - świadczenie postojowe, elastyczny czas pracy

Świadczenie postojowe w wysokości ok. 2 tys. zł ZUS wypłaci zleceniobiorcom, wykonawcom dzieła i samozatrudnionym. Tarcza antykryzysowa wprowadza również rozwiązania uelastyczniające przepisy o czasie pracy.

REKLAMA