reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy świadczenie postojowe należy się w przypadku rozwiązania umowy zlecenia?

Czy świadczenie postojowe należy się w przypadku rozwiązania umowy zlecenia?

Czy świadczenie postojowe z ZUS dla zleceniobiorców przysługuje również w przypadku rozwiązania umowy zlecenia z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19)? Na pytanie odpowiada regionalny rzecznik ZUS.

PYTANIE:

Byłem zatrudniony na podstawie umowy zlecenia u jednego pracodawcy ponad 2 lata. Dnia 31 marca 2020 r. rozwiązano ze mną umowę w związku z epidemią koronawirusa (COVID-19). Proszę o informację, czy przysługuje mi świadczenie postojowe z ZUS. Jak o nie wnioskować samemu? Pracodawca nie chce udzielić mi tych informacji, gdyż już u niego nie pracuję.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

ODPOWIEDŹ:

"W tej sytuacji przysługuje Panu świadczenie postojowe. Świadczenie postojowe przysługuje bowiem zarówno w przypadku umów, które zostały rozwiązane, jak również umów, które nadal trwają. Warunkiem jest, żeby umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło jej ograniczenie wykonywania w związku z wystąpieniem COVID-19.

Niestety, ale wniosek o świadczenie postojowe może zostać złożony wyłącznie za pośrednictwem zleceniodawcy, ponieważ składając wniosek potwierdza m.in. fakt, że nastąpił przestój w prowadzeniu działalności w następstwie wystąpienia COVID-19. Do wniosku musi także zostać załączona kopia umowy cywilnoprawnej. Obecne przepisy nie pozwalają na złożenie wniosku przez zleceniobiorcę." - Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Autor:

Źródło:

ZUS

Zdjęcia

Czy świadczenie postojowe należy się w przypadku rozwiązania umowy zlecenia? / fot. Shutterstock
Czy świadczenie postojowe należy się w przypadku rozwiązania umowy zlecenia? / fot. Shutterstock

Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama