REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki ubezpieczeniowe, Niepełnosprawni

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Chcemy zatrudnić w naszej firmie kilka osób niepełnosprawnych. W jaki sposób powinien być określony czas pracy takich pracowników i gdzie należy określić wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej, jeżeli zatrudnię ją np. na 1/2 etatu?

Nowelizacja przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy bez konieczności uprzedniego uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Jak rozliczać składki ZUS za pracownika zwolnionego z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. Wypowiedzenie będzie trwało od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. W tym czasie pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale ma prawo do wynagrodzenia. Czy okres ten mamy wykazywać w raportach ZUS RSA jako nieobecność usprawiedliwioną? Czy należy odprowadzać składki od wynagrodzenia wypłaconego za okres wypowiedzenia?

Osoby płacące podatki poza Polską będą mogły oszczędzać w IKE

Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej jednogłośnie poparła nowelizację ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) oraz o pracowniczych programach emerytalnych. Uchwalona przez Sejm w grudniu nowela dostosowuje przepisy naszej ustawy o IKE do prawa wspólnotowego.

REKLAMA

Czy były zarząd spółki wykreślonej z rejestru nadal odpowiada za długi z tytułu niezapłaconych składek

Za zobowiązania z tytułu zaległych składek wobec ZUS członkowie zarządu spółki kapitałowej odpowiadają niezależnie od istnienia spółki. Odpowiedzialność trwa nawet po jej upadłości lub likwidacji i późniejszym wykreśleniu z Krajowego Rejestru Sądowego. ZUS w decyzji stwierdzającej zaległości nie może ustalać zakresu odpowiedzialności poszczególnych członków zarządu.

Ograniczenie wpłat na IKE

W 2010 r. na Indywidualne Konto Emerytalne będzie można wpłacić maksymalnie 9579 zł - wynika z obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. To taka sama kwota, jak w 2009 r.

Niższe opłaty od składki na OFE

Od 1 stycznia oszczędzający na przyszłą emeryturę płacą Otwartym Funduszom Emerytalnym mniejszą opłatę od składki. Nie będzie mogła być ona wyższa niż 3,5 proc. Niższe są też prowizje pobierane od ubezpieczonych przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne.

Składka zdrowotna członka rady nadzorczej

Członek rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do pełnienia funkcji. Obowiązek ten wygasa z dniem, w którym przestaje on sprawować tę funkcję lub pobierać wynagrodzenie z tytułu jej wykonywania.

REKLAMA

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Z pracownikiem, z którym mamy również zawartą umowę-zlecenie, rozwiązaliśmy umowę o pracę. Umowa-zlecenie w dalszym ciągu trwa. W jaki sposób wyrejestrować tego pracownika? Pracownik ten nie był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca. Czy od wypłaconych świadczeń (np. premii) po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki?

Czy od nagrody z okazji Dnia Górnika i „barbórkowego” trzeba opłacić składki

Będziemy wypłacać pracownikom kopalni nagrody z okazji Dnia Górnika. Czy takie nagrody z okazji uroczystego dnia są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Czy trzeba ustalać nową składkę wypadkową, gdy połączą się dwie firmy

Nasza spółka powstała w wyniku połączenia dwóch spółek prawa handlowego. Dotychczas obie spółki płaciły składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,67%, bo każda z nich zatrudniała mniej niż 10 osób. Jednak od listopada br. w nowo powstałej firmie łącznie pracuje 15 osób. Składka wypadkowa ustalona na nowo na podstawie PKD byłaby niższa. Czy możemy uznać, że jesteśmy nowym podmiotem i opłacać niższą składkę ustaloną według PKD, czy nadal mamy opłacać składkę w wysokości 1,67% podstawy wymiaru?

ZUS umorzy należności z tytułu niezapłaconych składek

Od 1 września do końca października 5800 kobiet, które prowadząc działalność gospodarczą korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, złożyło do ZUS wnioski o umorzenie należności z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne - poinformował ZUS.

Kiedy trzeba zapłacić składkę na FP za pracownika, który otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Zatrudniamy pracownika z miesięcznym wynagrodzeniem wyższym niż minimalne wynagrodzenie. Jednym ze składników wynagrodzenia jest dodatek stażowy, który zgodnie z wewnętrznymi przepisami płacowymi nie jest zmniejszany za czas niezdolności do pracy z powodu choroby. W listopadzie br. pracownik chorował. Uzyskał proporcjonalnie zmniejszone wynagrodzenie w stosunku do dni przepracowanych i pełny dodatek stażowy – łącznie wysokość wynagrodzenia za pracę będzie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Czy za listopad br. mamy za tego pracownika opłacić składkę na Fundusz Pracy? Czy cały dodatek stażowy będzie podlegał składkom, w tym składce na Fundusz Pracy?

Kontrola wpłat pracodawców na PFRON

Z wpłat na PFRON zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc., jednak w przypadku m.in. państwowych i niepaństwowych szkół wyższych jest to tylko poziom 2 proc.

Stanowisko pracy niepełnosprawnego - rezygnacja z opinii PIP

Rezygnację z obowiązku uzyskania opinii Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się dzisiaj na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej w Sejmie.

Oszczędzający będą mogli wystąpić o zwrot środków z IKE

Oszczędzający na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) będą mogli wystąpić z wnioskiem o częściowy zwrot środków, które wpłacili na swoje konta. Ponadto osoby odprowadzające podatek dochodowy od swoich dochodów w innym kraju niż Polska będą mogły dokonywać wpłat na IKE.  Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o IKE.

Rrozliczanie nadwyżek wpłat składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Jeżeli wpłata składek na FEP jest wyższa niż kwota należnych z tego tytułu składek, nadwyżkę tę organ rentowy zaliczy w pierwszej kolejności na pokrycie zaległych należności z tytułu tych składek.

PFRON - brak dopłat dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) planuje w przyszłości wyłączenie osób z najlżejszą niepełnosprawnością z systemu wspierania zatrudnienia. Oznacza to brak dopłat dla zatrudniających takie osoby pracodawców; w zamian większe środki mają dostać samorządy.

Czy zwrot kosztów zakupu biletów na dojazdy do pracy jest oskładkowany

Nasza spółka refunduje koszty biletów miesięcznych osobom dojeżdżającym do pracy z innych miejscowości, oddalonych od siedziby o co najmniej 10 km. Koszty zakupu biletów zwracamy na koniec miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzeń, na podstawie regulaminu świadczeń dodatkowych (część składowa regulaminu płacowego firmy). Aby uzyskać zwrot, pracownik musi dostarczyć ksero biletu miesięcznego. Czy tak wypłacany zwrot ceny zakupu biletów jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Czy za pracownika, który nie otrzymał wynagrodzenia za pracę, muszą zostać opłacone składki od przychodów z dodatkowo wykonywanej pracy na zlecenie

Zatrudniamy zleceniobiorcę, który jest równocześnie zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę i zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie. W listopadzie br. jego zakład pracy z powodu kłopotów finansowych przesunął termin wypłaty wynagrodzeń na początek następnego miesiąca. W listopadzie zleceniobiorca nie otrzymał żadnego wynagrodzenia ze stosunku pracy. Czy mimo braku wypłaty wynagrodzenia nie musimy opłacać ze zlecenia składek na ubezpieczenia społeczne za listopad? Czy do zwolnienia z opłacenia tych składek wystarczy fakt równoczesnego zatrudnienia na pełny etat?

Eksperci o założeniach reformy emerytalnej

Zamiast zabierania z OFE części składki emerytalnej i przekazywania jej do ZUS, należy zająć się reformą całego systemu emerytalnego. Trzeba przede wszystkim oddzielić dług, którego źródłem jest ten system, od innych długów państwa - uważają eksperci.

Czy rząd podwyższy składkę rentową?

Minister finansów Jacek Rostowski zdementował doniesienia "Gazety Wyborczej" o planowanym przez rząd podwyższeniu składki rentowej dla najbogatszych Polaków.

Centra Pracy i Punkty Poradnictwa - wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni są często postrzegani jako pracownicy mniej efektywni. Takie myślenie podcina skrzydła tym, którzy poszukują zatrudnienia. Aby zyskali oni poczucie, że są cennymi osobami na rynku pracy i nie wątpiły w swoje możliwości Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych stworzyła Centra Pracy oraz Punkty Poradnictwa.

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Do 30 czerwca 2009 r. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę podlegałem obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym. Obecnie nigdzie nie jestem zatrudniony, ale chciałbym opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy jest taka możliwość?

Dofinansowanie pracownika niepełnosprawnego

Pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną, może skorzystać z wielu form wsparcia. Najważniejszą z nich jest częściowa dopłata do wynagrodzeń.

Polacy negatywnie o przeniesieniu składki z OFE do ZUS

59,2 proc. Polaków negatywnie ocenia pomysł przeniesienia części składki emerytalno-rentowej z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast za takim rozwiązanie opowiedziało się 22,3 proc. pytanych - wynika z badania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Jak uzyskać pomoc finansową na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Czy, zatrudniając osobę niepełnosprawną, mogę uzyskać pomoc finansową na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy tej osoby i gdzie mogę o taką pomoc się ubiegać?

Pracodawcy bez wsparcia powiatów

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) w okresie od lipca do października 2009 r. przeprowadziła badanie dotyczące realizacji przez samorządy powiatowe zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Badanie polegało na skierowaniu zapytania do starostów lub prezydentów miast w sprawie wysokości środków przeznaczonych w danym powiecie na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych i objęto nim wszystkie powiaty w kraju.

Obniżenie kosztów będzie zasadniczym punktem reformy systemu emerytalnego

Niższa składka przekazywana do Otwartych Funduszy Emerytalnych może zapewnić większe bezpieczeństwo przyszłych emerytów - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak. Obniżenie kosztów, jakie muszą ponosić ubezpieczeni na rzecz OFE, będzie więc w najbliższym czasie jednym z zasadniczych punktów reformy systemu emerytalnego - dodała.

Czy od posiłków dla pracowników na koszt pracodawcy trzeba opłacać składki

Aby zapewnić lepsze warunki pracy swoim pracownikom, niektórzy pracodawcy decydują się na fundowanie im posiłków w pracy. Część pracodawców ma jednak taki obowiązek. Wartość nieodpłatnego posiłku jest dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Mimo to nie zawsze trzeba od wartości posiłku naliczyć i opłacić składki na ubezpieczenia pracowników, którzy z tych posiłków korzystają.

Składki na ubezpieczenie płacone za granicą można odliczyć w Polsce

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że płacone za granicą składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne mogą być odliczone przez podatników rozliczających się w Polsce. Podkreślił jednocześnie, że polskie sądy nie powinny zwlekać ze stosowaniem tej zasady, choć pozwolił na to polski Trybunał Konstytucyjny.

Czy należy naliczyć składki od zaległego wynagrodzenia za pracę i odsetek zasądzonych wyrokiem sądu

Sąd pracy i ubezpieczeń społecznych wydał wyrok zobowiązujący naszą firmę do wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych wraz z odsetkami na rzecz byłego pracownika. Wynagrodzenie dotyczy lat 2006–2007. Czy od wynagrodzenia wraz z odsetkami, do którego wypłaty zobowiązał nas sąd, musimy odprowadzić składki? Czy składki odprowadzić według stóp procentowych obowiązujących w latach 2006–2007 czy według stóp aktualnie obowiązujących?

Czy należne, ale niewypłacone składniki wynagrodzenia należy oskładkować

Niewypłacone pracownikowi wynagrodzenie za pracę nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 10 września 2009 r., I UZP 5/09).

Uprzywilejowane zatrudnienie osób niepełnosprawnych - projekt zmian przepisów

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) z satysfakcją przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych wprowadzający pewne uprzywilejowanie w zakresie zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez pracodawców sektora państwowego i samorządowego.

Nie będzie zmian w systemie emerytalnym

Szef doradców premiera Michał Boni uważa, że propozycja ministrów finansów i pracy dotycząca zmian w systemie emerytalnym nie wejdzie w życie. Boni przyznał jednak, że trzeba się zastanowić nad tym, co zrobić z rosnącym długiem publicznym generowanym przez fundusze emerytalne.

ZUS przestaje wydawać legitymacje ubezpieczeniowe

ZUS zapowiada, że z końcem 2009 r. zaprzestanie wydawania i potwierdzania papierowych legitymacji ubezpieczeniowych. Od 1 stycznia 2010 r. prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej potwierdzać będą inne dokumenty określone przez NFZ.

Minister Fedak chce walczyć o bezpieczeństwo przyszłych emerytur

Zapewnienie bezpieczeństwa przyszłych emerytur przez ograniczenie składek przekazywanych do otwartych funduszy emerytalnych i opłat, które będą pobierane za wypłatę emerytur kapitałowych - to jedne z podstawowych celów, jakie na następne dwa lata stawia sobie minister pracy Jolanta Fedak.

PFRON nie uruchomił programu wspierającego niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie uruchomił w bieżącym roku programu pod nazwą „Telepraca oraz inne elastyczne formy zatrudniania osób niepełnosprawnych”.

Coraz mniej składek - czy zabraknie pieniędzy na emerytury?

W najbliższych miesiącach do ZUS będzie wpływało coraz mniej składek i będzie on musiał zaciągnąć większe kredyty, co w efekcie obciąży wszystkich podatników - uważają eksperci. ZUS zapewnia, że niezależnie od deficytu Zakładu, pieniędzy na wypłaty rent i emerytur na pewno nie zabraknie. Potwierdza to resort finansów.

O przenoszeniu składki do ZUS powinni decydować ubezpieczeni

Pracodawcy oraz związkowcy z Komisji Trójstronnej sceptycznie odnoszą się do zaproponowanych w ubiegłym tygodniu zmian w systemie emerytalnym. Ich przedstawiciele zwrócili się do minister pracy Jolanty Fedak o pisemne stanowisko resortu w tej sprawie wraz z uzasadnieniem.

Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy

Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 6/09).

Dyskusja o sposobach oceniania zysków i reformie OFE

Eksperci pracodawców i związków zawodowych oraz przedstawiciele strony rządowej zajmą się m.in. propozycją ministrów finansów i pracy dotyczącą przesunięcia do ZUS części składki emerytalnej przekazywanej do OFE.

Premier zapewnia, że nie będzie zmian zagrażających wysokości emerytur

Premier Donald Tusk zapewnił, że nie będzie żadnych zmian w systemie emerytalnym, które w przyszłości choćby w najmniejszym stopniu mogłyby zagrozić wysokości oraz regularności wypłacania świadczeń.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych

Osoba, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania tego zasiłku.

Kiedy powstaje obowiązek opłacania składek na PFRON

Do tej pory zatrudnialiśmy 16 pracowników na pełny etat, 3 pracowników na 1/2 etatu i 12 zleceniobiorców. Od 1 września br. pięciu z wymienionych zleceniobiorców zatrudnimy na umowę o pracę (dwóch na pełny etat, trzech na 1/2 etatu). Od kiedy będziemy mieć obowiązek dokonywania wpłat na PFRON i jak ustalić wysokość wpłaty?

ZUS musi uporać się z rosnącymi wydatkami

Ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju Wiktor Wojciechowski uważa, że wzrost wydatków na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jeszcze w tym roku może zmusić ZUS do zaciągnięcia większych niż planowano kredytów w bankach komercyjnych.

Kiedy płatnik może opłacać składki na ZUS przekazem pocztowym

Jesteśmy niewielką firmą zatrudniającą 2 pracowników, której działalność polega na wysyłkowej sprzedaży sprzętu elektronicznego. Zamierzamy rozszerzyć działalność przez sprzedaż na terenie całego kraju specjalistycznego sprzętu medycznego. Mamy zamiar być konkurencyjni na rynku i oferować nasze produkty po niższych cenach. Obecnie osiągamy niewielki obrót (nieprzekraczający miliona złotych). Dążymy do ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego wybraliśmy tańszego operatora telefonicznego i chcemy zrezygnować z usług bankowych. Czy moglibyśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne przekazem pocztowym? Czy fakt, że wcześniej opłacaliśmy składki w formie bezgotówkowej za pomocą rachunku bankowego może nam teraz uniemożliwić opłacanie składek przekazem pocztowym?

"Zanosi się na fiasko reformy emerytalnej"

Minister finansów Jacek Rostowski oraz minister pracy Jolanta Fedak zapowiedzieli zmiany w systemie emerytalnym, które mogą wejść w życie od lipca 2010 r. Mają one m.in. polegać na przeniesieniu części składek emerytalnych z otwartych funduszy emerytalnych do ZUS. Do OFE miałoby trafiać 3 proc. zamiast dotychczasowych 7,3 proc. składki. Pozostała część byłaby przekazywana do ZUS na indywidualne konto emerytalne każdego ubezpieczonego.

Wartość szczepienia przeciw grypie jest dla pracowników przychodem, który podlega składkom?

Firmy, które zdecydują się na opłacenie pracownikom szczepień przeciwko grypie, koszt szczepień powinny doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednak pracodawca nie musi naliczać składek od wartości szczepionki, jeżeli zawrze odpowiednie zapisy w wewnętrznych przepisach płacowych.

OFE nie mogą zarabiać kosztem emerytów

Minister pracy Jolanta Fedak uważa, że towarzystwa emerytalne nie mogą osiągać "ogromnych zysków" kosztem przyszłym emerytów. Dlatego - jak powiedziała - ministerstwa finansów oraz pracy zaproponowały zmiany w systemie emerytalnym, polegające na skierowaniu do ZUS części składki wpływającej obecnie do otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

REKLAMA