REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Centra Pracy i Punkty Poradnictwa - wsparcie dla osób niepełnosprawnych

REKLAMA

Niepełnosprawni są często postrzegani jako pracownicy mniej efektywni. Takie myślenie podcina skrzydła tym, którzy poszukują zatrudnienia. Aby zyskali oni poczucie, że są cennymi osobami na rynku pracy i nie wątpiły w swoje możliwości Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych stworzyła Centra Pracy oraz Punkty Poradnictwa.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) jest organizacją, która prowadzi wiele działań informacyjnych i szkoleniowych oraz pomaga niepełnosprawnym w znalezieniu pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Od kilku lat POPON kieruje Centrami Pracy dla Osób Niepełnosprawnych. Funkcjonują one przy 10 placówkach terenowych Organizacji i są zlokalizowane w największych miastach Polski. Powstały, by wspierać osoby niepełnosprawne na rynku pracy i pomagać im w aktywnych poszukiwaniach miejsca zatrudnienia.

Uprzywilejowane zatrudnienie osób niepełnosprawnych - projekt zmian przepisów >>

W Centrach niepełnosprawni mogą znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę zawodową dostosowaną do kwalifikacji i możliwości wynikających z danego schorzenia. Mogą także uzyskać informacje o ciekawych kursach, szkoleniach oraz możliwościach kształcenia. Doradcy zawodowi fachowo ocenią predyspozycje niepełnosprawnej osoby i dobiorą odpowiednie dla niej stanowisko. Pomogą także w napisaniu CV i listu motywacyjnego. Niepełnosprawni mogą także liczyć na wsparcie w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej.

Proces poradnictwa jest prowadzony w taki sposób, by każda niepełnosprawna osoba mogła poznać siebie i uwierzyć we własne możliwości. Dzięki takim staraniom każdego roku blisko 1000 osób podejmuje zatrudnienie, a pracodawcy zyskują pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PFRON nie uruchomił programu wspierającego niepełnosprawnych >>

Przy każdym z oddziałów znajdują się również Punkty Poradnictwa dla Osób Niepełnosprawnych. Oferują one profesjonalne i bezpłatne usługi psychologiczne i społeczno-prawne. Porady te pomogą wzmocnić poczucie własnej wartości osoby niepełnosprawnej oraz zlikwidować uprzedzenia w stosunku do społeczeństwa i do swojej niesprawności. Psychologowie skutecznie rozwiążą trudne sytuacje życiowe. Rozbudują także motywację do działania i aktywności społecznej oraz zawodowej.

Wszystkie niepełnosprawne osoby, które zgłoszą się do Punktów Poradnictwa uzyskają także informacje o tym, w jaki sposób kupić lub wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny. Dowiedzą się także gdzie można skorzystać z rehabilitacyjnych zabiegów oraz uzyskać specjalistyczną pomoc medyczną.

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać również z warsztatów organizowanych w stowarzyszeniach, organizacjach, urzędach, instytucjach działających na ich rzecz.

Niepełnosprawni, którzy zgłoszą się do Centów Pracy oraz Punktów Poradnictwa mogą liczyć na całkowitą poufność oraz profesjonalne wsparcie wszystkich specjalistów. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.popon.pl.

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Zmiana zasad doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka: Ile trzeba przepracować? Kiedy trzynastka nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA

ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

REKLAMA

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

REKLAMA