reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Chcemy zatrudnić w naszej firmie kilka osób niepełnosprawnych. W jaki sposób powinien być określony czas pracy takich pracowników i gdzie należy określić wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej, jeżeli zatrudnię ją np. na 1/2 etatu?

W zakresie norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych stosuje się art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.). Z treści tego przepisu wynika, że czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast w przypadku osoby niepełnosprawnej, która została zaliczona do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, normy wynoszą 7 godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo. W sprawach nieuregulowanych w ww. ustawie stosuje się m.in. przepisy Kodeksu pracy (art. 66 ustawy). Oznacza to, że w zawartej umowie o pracę z osobą niepełnosprawną należy określić obowiązkowo wymiar czasu pracy (art. 29 § 1 pkt 4 k.p.).

Jeżeli osoba niepełnosprawna zostanie zatrudniona na tzw. etat cząstkowy (w omawianym przypadku jest to 1/2 etatu), w umowie należy umieścić zapis odnoszący się wyłącznie do wymiaru czasu pracy. Natomiast w indywidualnym rozkładzie trzeba rozpisać, w jakie dni pracownik będzie świadczył pracę. Należy pamiętać o tym, że liczba godzin do przepracowania będzie w każdym miesiącu zróżnicowana, co wynika z kalendarza. Informacje o systemie i rozkładzie czasu pracy oraz o przyjętym okresie rozliczeniowym czasu pracy ustalane są odpowiednio w układzie zbiorowym pracy, regulaminie bądź też w obwieszczeniu obowiązującym u danego pracodawcy (art. 150 k.p.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama