reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Uprzywilejowane zatrudnienie osób niepełnosprawnych - projekt zmian przepisów

Uprzywilejowane zatrudnienie osób niepełnosprawnych - projekt zmian przepisów

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) z satysfakcją przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych wprowadzający pewne uprzywilejowanie w zakresie zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez pracodawców sektora państwowego i samorządowego.

Zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w sektorze publicznym powinno poprawić sytuację tej grupy osób na rynku pracy, o co POPON usilnie zabiega, prowadząc aktywną działalność na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Aktualnie zatrudnienie osób niepełnosprawnych realizowane jest przede wszystkim przez przedsiębiorców prywatnych, którzy ponoszą z tego tytułu dodatkowe koszty, podczas gdy koszty z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych występujące w podmiotach państwowych i samorządowych faktycznie ponoszone są przez ogół podatników.

>> Projekt zmian przepisów o osobach niepełnosprawnych

Obecne rozwiązania prawne nie zawierają zachęt do zatrudniania osób niepełnosprawnych w podmiotach publicznych, co powoduje, że konstytucyjny obowiązek udzielenia osobie niepełnosprawnej pomocy w przysposobieniu do pracy realizowany jest faktycznie ze środków podmiotów prywatnych, które zatrudniają osoby niepełnosprawne lub nie zatrudniając ich ponoszą znaczne obciążenia finansowe w postaci obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zastosowany w projekcie nowelizacji przepisów sposób przyznania uprawnień osobom niepełnosprawnym znany jest w polskim i europejskim prawie pracy pod pojęciem tzw. „dyskryminacji pozytywnej”, która polega na tworzeniu pewnych preferencyjnych warunków zatrudnienia dla osób, które posiadają utrudniony dostęp do rynku pracy. Dyskryminacja ta może dotyczyć przede wszystkim właśnie osób niepełnosprawnych.

>> PFRON nie uruchomił programu wspierającego niepełnosprawnych

W kodeksie pracy zasada ta znalazła wyraz w przepisach dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu, gdzie w szczególności należy wskazać na przepis art. 183b § 2 pkt 3 k.p., który stanowi, iż zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszają działania, proporcjonalne do osiągnięcia zgodnego z prawem celu różnicowania sytuacji pracownika, polegające na stosowaniu środków, które różnicują sytuację prawną pracownika, ze względu na ochronę rodzicielstwa lub niepełnosprawność.

Dlatego też, mając na uwadze zwiększenie szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy, POPON popiera przedłożony projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama