| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Do 30 czerwca 2009 r. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę podlegałem obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym. Obecnie nigdzie nie jestem zatrudniony, ale chciałbym opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy jest taka możliwość?

Tak, taką możliwość przewiduje ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawy – Prawo bankowe (DzU nr 71, poz. 609). Do końca sierpnia 2009 r. wniosek o przystąpienie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych należało złożyć w organie rentowym w ciągu 30 dni od dnia ustania obowiązkowych ubezpieczeń. A więc gdy ubezpieczenia ustały 30 czerwca, wniosek według „starych” przepisów należało złożyć do 30 lipca 2009 r. Znowelizowana ustawa nie narzuca żadnego terminu. Osoba zainteresowana może zgłosić się do ZUS w dowolnym przez siebie wybranym terminie. Należy przy tym pamiętać, że chodzi wyłącznie o ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nie ma możliwości jednoczesnego zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego czy wypadkowego. Istotne jest to, że prawo do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno-rentowego na zasadzie kontynuacji przysługuje tylko tym, którzy nie mają obowiązkowego tytułu do ubezpieczenia.

Objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami następuje od dnia wskazanego przez zainteresowanego we wniosku. Nie może być to jednak dzień przypadający przed wpływem dokumentów. Jeśli zainteresowany nie składa ich osobiście w oddziale ZUS, ale przesyła je pocztą, to liczy się data stempla pocztowego. Nie ma przeszkód, aby wskazał późniejszy termin objęcia ubezpieczeniami. Jeżeli dana osoba decyduje się przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń, to na niej spoczywa obowiązek płatnika składek. Jednak w tym przypadku nie należy składać zgłoszenia do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZFA (zgłoszenie płatnika składek), wystarczy wniosek złożony na formularzu ZUS ZUA (zgłoszenie osoby ubezpieczonej). Potem trzeba co miesiąc składać deklarację rozliczeniową ZUS DRA i opłacać składki.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »