REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O przenoszeniu składki do ZUS powinni decydować ubezpieczeni

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracodawcy oraz związkowcy z Komisji Trójstronnej sceptycznie odnoszą się do zaproponowanych w ubiegłym tygodniu zmian w systemie emerytalnym. Ich przedstawiciele zwrócili się do minister pracy Jolanty Fedak o pisemne stanowisko resortu w tej sprawie wraz z uzasadnieniem.

Wiceminister pracy Marek Bucior zapewnił, że resort przygotuje takie pismo. Na razie jednak nie wskazał, na kiedy będzie ono gotowe.

REKLAMA

Autopromocja

Propozycja przedstawiona przez ministrów pracy Jolanty Fedak oraz finansów Jacka Rostowskiego polega na tym, by tzw. II filar prowadzony przez OFE podzielić na dwie części. Ze składki w wysokości 7,3 proc. pensji, która obecnie trafia do OFE, 4,3 byłoby księgowane na indywidualnych kontach ubezpieczonych w ZUS, zaś OFE dostawałyby tylko 3 proc. Fundusze nie mogłyby też pobierać prowizji od część składki, którą inwestują w obligacje skarbowe.

Według propozycji ministrów, bez zmian pozostałby I filar emerytalny prowadzony przez ZUS. Trafia do niego składka w wysokości 12,2 proc. pensji.

>> Dyskusja o sposobach oceniania zysków i reformie OFE

Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych powiedział po posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej, że "część składki przekazywana do OFE nie powinna być zmniejszana, bo tylko ona może zapewnić w przyszłości emeryturę większą od minimalnej, gwarantowanej przez Skarb Państwa". "Na razie jednak resort pracy nie przedstawił na piśmie żadnych argumentów, które uzasadniałyby racje propozycji przedstawionych przez ministrów pracy i finansów na konferencji prasowej" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O braku pisemnej informacji o propozycji reformy systemu emerytalnego i argumentów, które by za nią przemawiały, mówił również ekspert NSZZ "Solidarność" Zbigniew Kruszyński.

"Na podstawie szczątkowych informacji, jakie mamy, uznaliśmy, że propozycja ministrów pracy i finansów nie jest korzystna dla przyszłych emerytów. Jesteśmy jej więc przeciwni. Przede wszystkim uważamy, że nie powinno się co jakiś czas proponować kolejnych zmian w systemie emerytalnym, bo najważniejsza jest jego stabilność" - powiedział Kruszyński. Jego zdaniem "rozwiązanie, o którym poinformowali partnerów społecznych ministrowie finansów i pracy jest doraźne i ma zabezpieczać interes rządu".

>> "Zanosi się na fiasko reformy emerytalnej"

Przewodniczący OPZZ Jan Guz podkreślił, że związek jest za reformą systemu emerytalnego, ale uważa, że o przenoszeniu części czy nawet całości składki z OFE do ZUS powinni decydować sami ubezpieczeni. "Jeżeli po 10 latach oszczędzania przeciętna emerytura z OFE wynosi 60 zł, to należy przypuszczać, że po kolejnych 30 latach oszczędzania w funduszach wyniesie ona ok. 240 zł. To oznacza, że niezbędna jest kompleksowa reforma systemu. Dobrze, że rząd już to dostrzega, ale czekamy, aż przedstawi swój pomysł na piśmie" - wyjaśnił.

REKLAMA

Wojciech Nagel z Business Centre Club uzależnił akceptację dla propozycji od kompleksowej reformy systemu emerytalnego, w tym od istotnego zwiększenia udziału w tym systemie III filara, a szczególnie pracowniczych programów emerytalnych, które mogą powstawać w jego ramach. "Pracodawcy, którzy zdecydują się utworzyć pracownicze programy emerytalne powinni mieć prawo do ulgi w podatku dochodowym, a pracownicy, którzy do takich programów przystąpią, móc odliczać sobie od podatku kwoty dodatkowo odkładane na przyszłą emeryturę" - powiedział.

Ekspert BCC zaznaczył, że jeżeli do OFE miałoby trafiać tylko 3 proc. składki, to fundusze powinny móc w całości inwestować te pieniądze w akcje. Z tej okrojonej części nie powinny już finansować długu publicznego czyli kupować obligacji i innych papierów dłużnych. Zdaniem Nagela, ograniczenie wielkości składek przekazywanych do OFE powinno mieć charakter przejściowy i obowiązywać nie dłużej niż do końca 2013 r.

>> Czy fundusze emerytalne mają łatać dziurę budżetową

Ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz opowiedział się przeciwko propozycji ministrów pracy i finansów. Podkreślił, że "jest ona niekorzystna dla ubezpieczonych, sprzeczna z podstawowymi założeniami reformy emerytalnej sprzed 10 lat; nie pozwoli przyszłym emerytom uzyskać emerytury, która powinna w połowie składać się z kwot zebranych w ZUS, a w połowie z tego, co wypracują OFE".

Minister Fedak zaznaczyła, że partnerzy społeczni "nie mówią "nie" dyskusji o zaproponowanej reformie systemu emerytalnego". "Konieczność taką dostrzegają także pracodawcy, którzy jednocześnie chcą rozmawiać np. o pobudzaniu konkurencji między funduszami emerytalnymi. Także związki zawodowe przyjmują ogólnie sposób widzenia rządu, że system emerytalny wymaga korekty" - powiedziała.

Podkreśliła, że propozycja dotycząca zmiany podziału składek nie jest odwrotem od reformy emerytalnej rozpoczętej 10 lat temu, ale próbą zwiększenia przyszłych emerytur.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA