Kategorie

Czy zwrot kosztów zakupu biletów na dojazdy do pracy jest oskładkowany

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
DGP
Nasza spółka refunduje koszty biletów miesięcznych osobom dojeżdżającym do pracy z innych miejscowości, oddalonych od siedziby o co najmniej 10 km. Koszty zakupu biletów zwracamy na koniec miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzeń, na podstawie regulaminu świadczeń dodatkowych (część składowa regulaminu płacowego firmy). Aby uzyskać zwrot, pracownik musi dostarczyć ksero biletu miesięcznego. Czy tak wypłacany zwrot ceny zakupu biletów jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

ZUS stoi na stanowisku, że od zwróconych pracownikom kosztów zakupu biletów miesięcznych należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Mogą Państwo wystąpić o indywidualną interpretację do ZUS w tej sprawie i ewentualnie potem odwołać się od niej do sądu. W orzecznictwie również występują w tej sprawie rozbieżności.

UZASADNIENIE

Zwolnione ze składek są korzyści materialne, jakie pracownicy uzyskują od pracodawcy na podstawie układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów płacowych, które polegają na:

 • uprawnieniu do zakupu po cenach niższych od detalicznych niektórych artykułów, przedmiotów lub usług,
 • korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).
Reklama

Według ZUS ulga ta dotyczy wyłącznie zysku pracownika powstałego w sytuacji, gdy zakład pracy przekazuje mu kupione przez siebie bilety miesięczne albo tzw. legitymacje zniżkowe na określony kurs czy typ autobusu lub pociągu. Nie obejmuje ona natomiast ekwiwalentów pieniężnych z tego tytułu.

Jeśli pracodawca wypłaci ekwiwalent, musi go doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz ewentualnie na FP i FGŚP. Stanowisko to popierają niektóre sądy administracyjne.

Tymczasem Sąd Najwyższy w wyroku z 3 kwietnia 2008 r. (II UK 172/07, OSNP 2009/13-14/181) uznał, że składek nie należy opłacać od wszelkich korzyści materialnych przyznanych pracownikowi np. w regulaminie wynagradzania, które mają formę bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów do/z pracy, w tym od zrefundowanych kosztów zakupu biletu miesięcznego.

Reklama

Pracodawca, który zwraca zatrudnionym całość bądź część ceny biletów miesięcznych na dojazdy do pracy, nie ma zatem w tej kwestii jasności. Jeśli nie opłaci składek, musi się liczyć z możliwością wyciągnięcia w stosunku do niego konsekwencji przez ZUS w razie ewentualnej kontroli. Wówczas szansę na wygraną ma dopiero przed sądem.

Najbardziej rozsądnym wyjściem w tej sytuacji jest złożenie wniosku o wydanie przez ZUS indywidualnej interpretacji, czy zwrot kosztów zakupu biletów miesięcznych jest przychodem pracownika, od którego należy naliczyć składki. Wniosek o interpretację płatnik składa w oddziale ZUS właściwym dla swojej siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności. Warunkiem wydania interpretacji jest uiszczenie w ciągu 7 dni od złożenia wniosku opłaty w wysokości 40 zł na konto tego oddziału ZUS (kwota należna w przypadku, gdy ZUS ma zająć stanowisko dotyczące jednego stanu faktycznego opisanego we wniosku).

ZUS ma na wydanie interpretacji 30 dni od otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. Jeżeli w tym terminie nie wyda interpretacji, od dnia następnego po upływie tych 30 dni uważa się, że ZUS wydał interpretację, która potwierdza prawidłowość stanowiska, jakie przedsiębiorca przedstawił we wniosku (art. 10a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Przedsiębiorca otrzymuje interpretację w formie decyzji. Interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika. Jeśli jednak zastosuje się do niej, nie może z tego powodu ponosić negatywnych konsekwencji (jak np. odsetki, sankcje administracyjne czy karne).

Od otrzymanej interpretacji przedsiębiorca może się odwołać do sądu. W tym przypadku o tym, czy zwrot kosztów zakupu biletów miesięcznych jest przychodem pracownika, od którego należy opłacić składki, zadecyduje sąd.

Podstawa prawna

 • § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
 • art. 10, art. 10a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Wzór wniosku o interpretację opracowany przez ZUS

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
DGP
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?