| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Rrozliczanie nadwyżek wpłat składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Rrozliczanie nadwyżek wpłat składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Jeżeli wpłata składek na FEP jest wyższa niż kwota należnych z tego tytułu składek, nadwyżkę tę organ rentowy zaliczy w pierwszej kolejności na pokrycie zaległych należności z tytułu tych składek.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zostało uzupełnione o nowy przepis regulujący sposób rozliczania nadwyżek wpłat na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP).

Rozliczanie składek na FEP w 2010 r.

Jeżeli wpłata składek na Fundusz Emerytur Pomostowych jest wyższa niż kwota należnych składek z tego tytułu, wynikająca z rozliczenia dokonanego w deklaracji za dany miesiąc kalendarzowy, nadwyżkę pozostałą po pokryciu należności składek z tego tytułu za dany miesiąc kalendarzowy najpierw zalicza się na pokrycie zaległych należności z tytułu tych składek, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.

Następnie z kwoty pozostałej po rozliczeniu pokrywa się proporcjonalnie należności funduszu emerytalnego i otwartych funduszy emerytalnych, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.

W trzeciej kolejności z kwoty pozostałej po takim rozliczeniu pokrywa się proporcjonalnie należności funduszu rentowego, funduszu chorobowego i funduszu wypadkowego, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.

W czwartej kolejności z kwoty pozostałej po rozliczeniu pokrywa się należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.

W końcu z kwoty pozostałej po rozliczeniu pokrywa się proporcjonalnie należności z tytułu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.

Przykład

Pracodawca dokonał wpłaty na FEP w wysokości 100 zł. Kwota należnych składek z tego tytułu wynikająca z rozliczenia dokonanego w deklaracji za styczeń wynosi 80 zł. Kwota pozostała po rozliczeniu składek na FEP wynosi 20 zł. Płatnik nie ma żadnych zaległości z tytułu składek na FEP, w związku z tym organ rentowy zaliczy proporcjonalnie kwotę 20 zł na pokrycie należności funduszu emerytalnego i otwartych funduszy emerytalnych.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 78, poz. 465 ze zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 25 sierpnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 144, poz. 1181).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »