REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwiązanie stosunku pracy, Niepełnosprawni

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników dostarczył nam w lutym 2010 r. orzeczenie o niepełnosprawności, otrzymane przez niego 12 lutego 2007 r. (umiarkowany stopień niepełnosprawności). Pracownik w okresie posiadania orzeczenia, czyli przez 2 lata, pracował na zasadach ogólnych, dotyczących sprawnych pracowników, w szczególności w zakresie czasu pracy (pracował także w godzinach nadliczbowych). Czy za czas niekorzystania z uprawnień przysługujących pracownikom niepełnosprawnym pracownikowi należy się jakaś rekompensata (np. za niewykorzystane przerwy na gimnastykę)?

Wydanie świadectwa pracy

Byłem zatrudniony w prywatnym przedsiębiorstwie przez 4 lata na podstawie umowy o pracę. Ostatni rok – na stanowisku menedżera. To wiązało się z korzystaniem ze służbowego telefonu komórkowego, który zgubiłem. O telefonie zarówno pracodawca, jak i ja zapomnieliśmy, bo szybko został mi wydany nowy. Obecnie, gdy rozwiązano ze mną umowę o pracę i nie jestem już pracownikiem, pracodawca przypomniał sobie o zgubionym telefonie i odmawia mi wydania świadectwa pracy do momentu zwrotu aparatu, którego fizycznie nie mogę mu zwrócić. Czy pracodawca postępuje zgodnie z prawem?

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę

Przy rozwiązywaniu umowy o pracę należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe sformułowanie uzasadnienia. Brak w nim np. wszystkich rzeczywistych przyczyn decyzji może być podstawą do uznania rozwiązania stosunku pracy za bezzasadne.

Koszty wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Ustawodawca w art. 26e ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92, ze zm.) zawarł delegację ustawową do wydania przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej rozporządzenia określającego:

REKLAMA

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zaprasza do udziału w Kampanii na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Czy członek zarządu spółki będący osobą niepełnosprawną ma prawo do nadgodzin

Pracownik zarządzający zakładem pracy, mający orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, który świadczy pracę ponad normy skrócone (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), pracuje w nadgodzinach i ma prawo do wynagrodzenia lub czasu wolnego za pracę nadliczbową (wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 2008 r., I PK 64/08).

Zakłady pracy chronionej są w czasie kryzysu w trudniejszej sytuacji

Blisko połowa zakładów pracy chronionej w woj. warmińsko-mazurskim źle ocenia swoją sytuację finansową. Pracodawcy niepełnosprawnych skarżą się, że produkowane przez nich przedmioty nie są w stanie konkurować z tanimi chińskimi odpowiednikami.

Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych przy wzroście zatrudnienia netto

W celu uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń nowo zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych konieczne jest uzyskanie przez pracodawcę wzrostu zatrudnienia netto zarówno pracowników niepełnosprawnych, jak i wzrostu zatrudnienia netto pracowników ogółem.

REKLAMA

Co się zmieniło w dofinansowaniu wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Od lutego 2010 r. pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych pracowników i otrzymują z PFRON dofinansowanie do ich wynagrodzeń, wniosek o pomoc składają na druku INF-D-P (niezmienionym), ale muszą uwzględnić zmiany w sposobie jego wypełniania.

Wsparcie zatrudniania osób niepełnosprawnych - kampania konsultacyjna

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) inicjuje ogólnopolską kampanię konsultacyjną w sprawie zmian w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczeń pracownika, któremu pismo o rozwiązaniu umowy o pracę wysłano pocztą

Wysłałem pracownikowi listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru pismo o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia. Pismo odebrała żona zwolnionego pracownika. Z jakim dniem dochodzi do rozwiązania tego stosunku pracy i z jakim dniem powinienem go wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego?

Czy pracownik niepełnosprawny może odmówić wyjazdu w podróż służbową

Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na stanowisku księgowego. Osoba ta otrzymała polecenie wyjazdu służbowego, ale odmówiła twierdząc, że jako osoba niepełnosprawna nie musi wyjeżdżać w delegacje, a w czasie, w którym miałby nastąpić wyjazd, ma zaplanowane badania. Czy w stosunku do pracowników niepełnosprawnych występują ograniczenia w możliwości zlecania wyjazdu w podróż służbową?

Zagrożone dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) jest przeciwna wszelkim próbom ograniczenia wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Zakłady aktywności zawodowej sposobem na zatrudnienie niepełnosprawnych

Blisko sto niepełnosprawnych osób znalazło już zatrudnienie w działających w Rudzie Śląskiej dwóch Zakładach Aktywności Zawodowej. Tamtejszy samorząd do ich prowadzenia wykorzystuje m.in. środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Trening pracy osób niepełnosprawnych – drogą do integracji zawodowej i społecznej

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), wychodzi naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych poszukujących pracy. Dlatego rozpoczęła realizację projektu, skierowanego do tej grupy odbiorców. Projekt realizowany jest na terenie województwa mazowieckiego.

Dofinansowanie z PFRON wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wystąpiła do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z prośbą o interpretację art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pytanie dotyczyło dofinansowania z PFRON wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Odprawa przy zwolnieniach grupowych

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników ma obowiązek wypłacić odprawę, jeżeli rozwiązuje z którymkolwiek z nich umowę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Nie ma znaczenia, czy zwolnienie odbywa się w trybie indywidualnym czy grupowym.

Zmiana przepisów o zatrudnianiu niepełnosprawnych

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do noweli ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, nakładającą na pracodawcę obowiązek zgłoszenia zatrudnienia osoby niepełnosprawnej do Państwowej Inspekcji Pracy w terminie siedmiu dni.

Pracownicy nie chcą ryzykować zmiany pracy

W obecnej sytuacji gospodarczej wielu pracowników ceni stabilność zatrudnienia. Tymczasem trudne warunki sprzyjają pracownikom odważnym i pewnym swoich umiejętności. Obecnie kandydat do pracy musi udowodnić, że nawet mimo kryzysu jest wart zatrudnienia i przyniesie firmie korzyści.

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zainaugurowała Kampanię na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Unijna pomoc dla zwalnianych pracowników

Polska wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych zwalnianych pracowników. Chodzi o 500 tys. euro pomocy dla 415 osób, które straciły pracę w Wielkopolsce w branży motoryzacyjnej - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Zwolnienie lekarskie a zwolnienia w zakładzie pracy

W zakładzie, w którym pracuję, trwają zwolnienia. Jestem drugi miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji pracodawca może mnie zwolnić?

Ustawa antykryzysowa a ochrona stosunku pracy

Przedsiębiorca starający się o pomoc państwa nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości. Jednak gdy mimo otrzymanej i już wykorzystanej pomocy nadal nie odzyska w późniejszym okresie płynności finansowej, ma prawo ogłosić upadłość.

Czy likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

Likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem ze wszystkimi pracownikami podlegającymi szczególnej ochronie (np. z kobietą w ciąży). Jednak przyczyna ta musi być wyraźnie wskazana w piśmie pracodawcy o wypowiedzeniu. Brak pouczenia o odwołaniu w piśmie pracodawcy w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę stanowi przesłankę przywrócenia terminu w razie złożenia odwołania do sądu po upływie 7 dni od doręczenia wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2009 r., II PK 147/09).

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Prawo do wcześniejszej emerytury wiąże się niekiedy z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. W niektórych przypadkach uzyskanie prawa do emerytury jest uzależnione od formy rozwiązania stosunku pracy.

Brak pouczenia

Sporządzając oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, omyłkowo nie zawarliśmy z pracownikiem pouczenia o przysługującym mu prawie do odwołania. Jak długo w takiej sytuacji trwa okres, przez który pracownik może wnieść odwołanie?

Obniżenie wysokości wpłat na PFRON

Warto wiedzieć, jaka jest struktura zatrudnienia osób niepełnosprawnych u naszego kontrahenta, szczególnie jeśli płacimy wysokie kary na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych.

Uproszczone zatrudnianie osób niepełnosprawnych - zmiana przepisów

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych upraszcza zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Osiągnięto to rezygnując z zapisu o obowiązkowym uzyskaniu opinii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Chcemy zatrudnić w naszej firmie kilka osób niepełnosprawnych. W jaki sposób powinien być określony czas pracy takich pracowników i gdzie należy określić wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej, jeżeli zatrudnię ją np. na 1/2 etatu?

Nowelizacja przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy bez konieczności uprzedniego uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Jak rozliczać składki ZUS za pracownika zwolnionego z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. Wypowiedzenie będzie trwało od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. W tym czasie pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale ma prawo do wynagrodzenia. Czy okres ten mamy wykazywać w raportach ZUS RSA jako nieobecność usprawiedliwioną? Czy należy odprowadzać składki od wynagrodzenia wypłaconego za okres wypowiedzenia?

HIV nie może powodować zwolnienia

Nosicielstwo wirusa HIV, a nawet zachorowanie na AIDS nie może być powodem automatycznego uznania pracownika lub funkcjonariusza publicznego za niezdolnego do pracy – to wnioski z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Wypowiedzenie umowy o pracę ciężarnej przez agencję pracy tymczasowej

Czy agencja pracy tymczasowej może wypowiedzieć pracownicy w ciąży umowę o pracę zawartą na czas określony, czy też jej umowa ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Wypowiedzieliśmy umowę o pracę jednemu z kierowników działów. Na jego miejsce zamierzmy zatrudnić inną osobę w okresie wypowiedzenia zwolnionego kierownika. Czy możemy jednostronnie zwolnić dotychczasowego kierownika z obowiązku świadczenia pracy?

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Z pracownikiem, z którym mamy również zawartą umowę-zlecenie, rozwiązaliśmy umowę o pracę. Umowa-zlecenie w dalszym ciągu trwa. W jaki sposób wyrejestrować tego pracownika? Pracownik ten nie był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca. Czy od wypłaconych świadczeń (np. premii) po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki?

Kontrola wpłat pracodawców na PFRON

Z wpłat na PFRON zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc., jednak w przypadku m.in. państwowych i niepaństwowych szkół wyższych jest to tylko poziom 2 proc.

Stanowisko pracy niepełnosprawnego - rezygnacja z opinii PIP

Rezygnację z obowiązku uzyskania opinii Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się dzisiaj na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej w Sejmie.

Utrata zaufania do pracownika jako przyczyna rozwiązania u pracy

Po zakończeniu procesu rekrutacji okazało się, że nowo zatrudnione osoby są spokrewnione z pracownikiem odpowiedzialnym za ten nabór. Czy mogę wypowiedzieć tej osobie umowę o pracę z powodu utraty zaufania koniecznego ze względu na rodzaj wykonywanej przez nią pracy, nawet jeżeli w trakcie przeprowadzonej rekrutacji nie stwierdzono uchybień proceduralnych? – pyta Czytelnik z Lublina.

Rozwiązanie umowy na czas określony

Umowy na czas określony z założenia powinny być zawierane wtedy, gdy okres zatrudnienia nie może być wskazany jako stały.

Pracownicy skarbówki i Służby Celnej nie będą zwalniani

Resort finansów w 2010 roku nie zmniejszy zatrudnienia w podległych mu służbach - poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Chodzi m.in. o Służbę Celną i pracowników skarbówki.

Spóźnione przyjęcie oferty rozwiązania stosunku pracy

Pracownik w pisemnym podaniu skierował do pracodawcy wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z końcem bieżącego roku. Po upływie 2 miesięcy od wpłynięcia tego pisma poinformowaliśmy pracownika, że zgadzamy się na zaproponowany przez niego sposób oraz termin rozwiązania stosunku pracy. Pracownik odwołał jednak swoją wcześniejszą propozycję. Czy w tej sytuacji możemy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę na warunkach zaproponowanych przez niego w pierwotnym piśmie?

PFRON - brak dopłat dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) planuje w przyszłości wyłączenie osób z najlżejszą niepełnosprawnością z systemu wspierania zatrudnienia. Oznacza to brak dopłat dla zatrudniających takie osoby pracodawców; w zamian większe środki mają dostać samorządy.

Bezprawna groźba pracodawcy

Pracodawca musi wiedzieć, w jakich okolicznościach stan groźby zaistnieje, gdyż pracownicy, chcąc uchylić się od skutków swoich oświadczeń woli, często powołują się na to, że działali pod wpływem groźby pracodawcy.

Centra Pracy i Punkty Poradnictwa - wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni są często postrzegani jako pracownicy mniej efektywni. Takie myślenie podcina skrzydła tym, którzy poszukują zatrudnienia. Aby zyskali oni poczucie, że są cennymi osobami na rynku pracy i nie wątpiły w swoje możliwości Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych stworzyła Centra Pracy oraz Punkty Poradnictwa.

Dofinansowanie pracownika niepełnosprawnego

Pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną, może skorzystać z wielu form wsparcia. Najważniejszą z nich jest częściowa dopłata do wynagrodzeń.

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie stosunku pracy powinno nastąpić w formie pisemnej. Przepisy prawa pracy nie przewidują do zachowania tej formy rygoru nieważności, więc wypowiedzenie złożone w formie ustnej jest ważne i skuteczne.

Jak uzyskać pomoc finansową na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Czy, zatrudniając osobę niepełnosprawną, mogę uzyskać pomoc finansową na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy tej osoby i gdzie mogę o taką pomoc się ubiegać?

Pracodawcy bez wsparcia powiatów

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) w okresie od lipca do października 2009 r. przeprowadziła badanie dotyczące realizacji przez samorządy powiatowe zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Badanie polegało na skierowaniu zapytania do starostów lub prezydentów miast w sprawie wysokości środków przeznaczonych w danym powiecie na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych i objęto nim wszystkie powiaty w kraju.

Zwolnienie pracownika w połowie miesiąca a wynagrodzenie

Rozwiązane umowy z pracownikiem w trakcie miesiąca wiąże się z wyliczeniem pensji tylko za część przepracowaną w danym okresie. Należy także sprawdzić, czy pracownikowi nie należy się wynagrodzenie np. za godziny nadliczbowe.

Uprzywilejowane zatrudnienie osób niepełnosprawnych - projekt zmian przepisów

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) z satysfakcją przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych wprowadzający pewne uprzywilejowanie w zakresie zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez pracodawców sektora państwowego i samorządowego.

REKLAMA