| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Uproszczone zatrudnianie osób niepełnosprawnych - zmiana przepisów

Uproszczone zatrudnianie osób niepełnosprawnych - zmiana przepisów

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych upraszcza zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Osiągnięto to rezygnując z zapisu o obowiązkowym uzyskaniu opinii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Powyższa zmiana wpłynie na uproszczenie i przyspieszenie procesu zatrudniania osób niepełnosprawnych posiadających stopień znaczny lub umiarkowany przez pracodawcę nie prowadzącego zakładu pracy chronionej. Dotychczas nawiązanie stosunku pracy z taką osobą niepełnosprawną na otwartym rynku pracy wiązało się z koniecznością uzyskania opinii PIP o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Z tego powodu postępowanie w sprawie zatrudnienia takiej osoby mogło ulegać przedłużaniu. Prowadziło to do negatywnych konsekwencji zarówno dla pracodawcy, który nie mógł zatrudnić potrzebnego pracownika, jak i dla samej osoby niepełnosprawnej, która nie mogła podjąć pracy. W przypadkach, gdy pracodawca potrzebował pilnie zatrudnić osobę na konkretnym stanowisku, osoba niepełnosprawna przegrywała konkurencję z kandydatem na pracownika, dla którego pracodawca nie musiał takiej opinii uzyskiwać.

Nowelizacja przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych >>

Rezygnacja z powyższego obowiązku nie oznacza, iż stanowisko osoby niepełnosprawnej nie powinno zostać dostosowane do jej potrzeb. Obowiązek taki pozostaje w przepisach znowelizowanej ustawy, a kontrolę spełniania powyższego obowiązku pozostawiono w kompetencjach PIP. Dzięki temu uprawnienia osób niepełnosprawnych w zakresie dotyczącym dostosowania warunków pracy do ich potrzeb nie zostaną naruszone.

Centra Pracy i Punkty Poradnictwa - wsparcie dla osób niepełnosprawnych >>

Dlatego też przyjętą nowelizację należy ocenić pozytywnie, ze względu na możliwość przyspieszenia uzyskania zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne w sytuacjach, gdy pracodawca i osoba niepełnosprawna zdecydują się na nawiązanie stosunku pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »