reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Uproszczone zatrudnianie osób niepełnosprawnych - zmiana przepisów

Uproszczone zatrudnianie osób niepełnosprawnych - zmiana przepisów

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych upraszcza zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Osiągnięto to rezygnując z zapisu o obowiązkowym uzyskaniu opinii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Powyższa zmiana wpłynie na uproszczenie i przyspieszenie procesu zatrudniania osób niepełnosprawnych posiadających stopień znaczny lub umiarkowany przez pracodawcę nie prowadzącego zakładu pracy chronionej. Dotychczas nawiązanie stosunku pracy z taką osobą niepełnosprawną na otwartym rynku pracy wiązało się z koniecznością uzyskania opinii PIP o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Z tego powodu postępowanie w sprawie zatrudnienia takiej osoby mogło ulegać przedłużaniu. Prowadziło to do negatywnych konsekwencji zarówno dla pracodawcy, który nie mógł zatrudnić potrzebnego pracownika, jak i dla samej osoby niepełnosprawnej, która nie mogła podjąć pracy. W przypadkach, gdy pracodawca potrzebował pilnie zatrudnić osobę na konkretnym stanowisku, osoba niepełnosprawna przegrywała konkurencję z kandydatem na pracownika, dla którego pracodawca nie musiał takiej opinii uzyskiwać.

Nowelizacja przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych >>

Rezygnacja z powyższego obowiązku nie oznacza, iż stanowisko osoby niepełnosprawnej nie powinno zostać dostosowane do jej potrzeb. Obowiązek taki pozostaje w przepisach znowelizowanej ustawy, a kontrolę spełniania powyższego obowiązku pozostawiono w kompetencjach PIP. Dzięki temu uprawnienia osób niepełnosprawnych w zakresie dotyczącym dostosowania warunków pracy do ich potrzeb nie zostaną naruszone.

Centra Pracy i Punkty Poradnictwa - wsparcie dla osób niepełnosprawnych >>

Dlatego też przyjętą nowelizację należy ocenić pozytywnie, ze względu na możliwość przyspieszenia uzyskania zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne w sytuacjach, gdy pracodawca i osoba niepełnosprawna zdecydują się na nawiązanie stosunku pracy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

POPON
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Firma w Anglii Limited

Kancelaria księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama