Uproszczone zatrudnianie osób niepełnosprawnych - zmiana przepisów
REKLAMA
Powyższa zmiana wpłynie na uproszczenie i przyspieszenie procesu zatrudniania osób niepełnosprawnych posiadających stopień znaczny lub umiarkowany przez pracodawcę nie prowadzącego zakładu pracy chronionej. Dotychczas nawiązanie stosunku pracy z taką osobą niepełnosprawną na otwartym rynku pracy wiązało się z koniecznością uzyskania opinii PIP o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Z tego powodu postępowanie w sprawie zatrudnienia takiej osoby mogło ulegać przedłużaniu. Prowadziło to do negatywnych konsekwencji zarówno dla pracodawcy, który nie mógł zatrudnić potrzebnego pracownika, jak i dla samej osoby niepełnosprawnej, która nie mogła podjąć pracy. W przypadkach, gdy pracodawca potrzebował pilnie zatrudnić osobę na konkretnym stanowisku, osoba niepełnosprawna przegrywała konkurencję z kandydatem na pracownika, dla którego pracodawca nie musiał takiej opinii uzyskiwać.
REKLAMA
Nowelizacja przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych >>
Rezygnacja z powyższego obowiązku nie oznacza, iż stanowisko osoby niepełnosprawnej nie powinno zostać dostosowane do jej potrzeb. Obowiązek taki pozostaje w przepisach znowelizowanej ustawy, a kontrolę spełniania powyższego obowiązku pozostawiono w kompetencjach PIP. Dzięki temu uprawnienia osób niepełnosprawnych w zakresie dotyczącym dostosowania warunków pracy do ich potrzeb nie zostaną naruszone.
Centra Pracy i Punkty Poradnictwa - wsparcie dla osób niepełnosprawnych >>
Dlatego też przyjętą nowelizację należy ocenić pozytywnie, ze względu na możliwość przyspieszenia uzyskania zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne w sytuacjach, gdy pracodawca i osoba niepełnosprawna zdecydują się na nawiązanie stosunku pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat