reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Dlaczego warto skrupulatnie prowadzić ewidencje czasu pracy?

Dlaczego warto skrupulatnie prowadzić ewidencje czasu pracy?

Skrupulatnie prowadzona przez pracodawcę ewidencja czasu pracy może okazać się pomocnym i skutecznym narzędziem w przypadku sporu z pracownikiem o nadgodziny. Warto także wiedzieć, że pracownik będzie mógł wywalczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, nawet jeżeli pracodawca nie prowadzi ewidencji czasu pracy.

Czy prowadzenie ewidencji czasu jest obowiązkowe?

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Dokumentacja pracownicza obejmuje także obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie. W przypadku wykonywania przez pracownika na polecenie pracodawcy godzin nadliczbowych, pracownikowi przysługuje ochrona przewidziana w kodeksie pracy i możliwość wystąpienia z roszczeniem na drogę postępowania sądowego, gdzie dokumentacja prowadzona przez pracodawcę może okazać się bardzo przydatna.

Kiedy pracodawcy może przydać się ewidencja czasu pracy?

Zgodnie z przyjętym przez sądy poglądem (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 listopada 2001 r. (KPIN 678/00)) ciężar dowodu w zakresie czasu wykonywania pracy spoczywa zarówno na pracowniku, który dochodzi roszczeń z tego tytułu jak również na pracodawcy, którego obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji czasu pracy. Zatem niejako na zasadzie wyjątku od ogólnej zasady rozkładu ciężaru dowodu, (który co do zasady spoczywa na stronie, która z danego faktu wywodzi dla siebie określone skutki prawne), uznać należy, że prowadzona przez pracodawcę ewidencja będzie miała istotne znaczenie przy przeprowadzania przez sąd dowodu.

Przeczytaj także: Zatrudnianie a ochrona danych osobowych

Co gdy pracodawca nie prowadzi ewidencji?

W przypadku gdy, pracownik występujący o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe nie będzie w stanie wykazać i udowodnić w jakim wymiarze i w jakich dniach świadczył ponadnormatywnie pracę, sąd będzie mógł oprzeć się na przedstawionej przez pracodawcę ewidencji czasu pracy pracownika.

Polecamy: Kodeks Pracy

Rzetelnie prowadzona przez pracodawcę ewidencja czasu pracy może stanowić przeciwdowód dla twierdzeń przedstawionych przez pracownika. Z kolei w razie braku ewidencji czasu pracy prowadzonej przez pracodawcę, sąd w celu dokonania ustaleń będzie musiał skorzystać z wszelkich środków dowodowych (orzeczenie Sądu Najwyższego z 10 czerwca 2010 r. I PK 6/10). Oznacza to, że przy ustalaniu godzin nadliczbowych w razie braku lub nierzetelnie prowadzonej ewidencji przez pracodawcę, sąd będzie mógł oprzeć się na dokumentacji samego pracownika lub dowodów z zeznań świadków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama