Kategorie

Czy konsekwencja zawsze jest pozytywna?

Andrzej Niemczyk
Ostatnio przyłapałem się, że pozwalam swoim podwładnym na zbyt dużo. Odwlekam decyzje, za późno wprowadzam zmiany, choć czuję, że już dawno powinienem je wprowadzić. Czy to tylko moja nieumiejętność, czy też inni szefowie miewają podobne problemy?

Być może opisaną sytuację można wytłumaczyć mechanizmem „zamrożonej konsekwencji”. Nie mam takiej pewności, ponieważ nie znam dokładnie Twoich reakcji. Jednak Twój opis wskazuje na prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska.

Zamrożona konsekwencja prowadzi do niepotrzebnego odwlekania decyzji. To pułapka, którą zastawiamy sami na siebie. Tkwimy w tej pułapce z własnej woli, nie zważając na to, że nie podoba nam się tutaj. To właśnie przez nią do końca oglądamy nudny mecz lub film, zbieramy do końca serię książek dołączoną do gazety, kończymy studia, choć dawno już wiemy, że nie chcemy pracować w zawodzie, do którego przygotowują.

Menedżerowie z powodu zamrożonej konsekwencji odwlekają decyzję, nie wprowadzają zmian, zbyt późno zwalniają złych pracowników lub sami tkwią w firmie, w której im się nie podoba i której nie są w stanie zreformować.

Sidła konsekwencji

Do zamrożonej konsekwencji może dojść, jeśli spełnimy trzy warunki:

 • coś zainwestowaliśmy w daną sytuację,
 • choć jest źle, to pojawia się nadzieja na poprawę,
 • nie ustaliliśmy od początku, kiedy przerywamy niekorzystną sytuację.

Inwestycją może być poświęcony przez menedżera czas, jego wysiłek w opracowywanie przedsięwzięcia czy uczenie pracownika. Mogą to też być pieniądze wydane na to konkretne przedsięwzięcie. Choć sytuacja jest zła, okresowo poprawia się lub jest nadzieja, że będzie lepiej. Zły pracownik po reprymendzie przez krótki czas poprawia się (lecz wkrótce znów obniży loty), korek na drodze nagle rusza (i zatrzyma się po kilkudziesięciu metrach), a nudny mecz na pewno się rozkręci (bo przecież grają klasowe drużyny). I tak, dzięki tym krótkotrwałym symptomom poprawy lub dzięki nadziei na zmianę czekamy, aż sytuacja sama się polepszy. Czekamy bez powodzenia zamiast ją zmienić lub z niej uciec. Każdy z nas zapewne obejrzał kilka kiepskich filmów tylko dlatego, że przed ich emisją zobaczył jego zwiastun z niezwykle ciekawym fragmentem. I choć okazało, że cały film był kiepski, a prezentowany w zapowiedziach fragment był jedyny atrakcyjnym momentem filmu, obejrzeliśmy go do końca.


Umowa z samym sobą

Reklama

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ sami spełniliśmy trzeci warunek pojawienia się zamrożonej konsekwencji. Nie określiliśmy, kiedy „uciekamy” z niekorzystnej sytuacji. Można przecież zrobić założenie, że rozwiązuję umowę z podwładnym, jeśli nie poprawi się w ciągu czterech miesięcy. Można obiecać sobie, że jeżeli w ciągu pół godziny sznur samochodów w korku nie posunie się o kilometr, to szukamy objazdu. Jeżeli pierwsza połowa meczu była nudna, można założyć, że po przerwie oglądamy mecz tylko przez kwadrans i jeżeli się nie poprawi, wyłączamy telewizor.

Gdy uda nam się dotrzymać tej umowy z samym sobą, mamy szansę przerwać niekorzystną sytuację lub uciec z miejsca, które przestało nam odpowiadać. Także z firmy, w której nikt nie dba o naszą motywację i nie stwarza atmosfery otwartości i współpracy.

Nauka na błędach

Przeanalizujmy typowy przykład zamrożonej konsekwencji.

Reklama

Doświadczony menedżer przeniósł się do nowej firmy. Bardzo chciał pokazać, że zatrudnienie go było trafionym wyborem. Postanowił zmotywować do pracy najbardziej doświadczonego handlowca, który pracował w zespole od ośmiu lat. Kiedyś był gwiazdą sprzedaży, ale od dwóch lat jego osiągnięcia znacząco się pogorszyły. Nowy szef poświęcił bardzo dużo wysiłku wspomnianemu handlowcowi. Spędzał z nim wiele godzin, odwiedzali razem kluczowych klientów, opracowywali nowe strategie. Bywał u niego kilka razy w miesiącu, nie zważając na to, że sam dojazd w podupadający region zajmował mu kilka godzin. W ten sposób szef spełnił pierwszy warunek zamrożonej konsekwencji.

Po kilku miesiącach sprzedaż nie wzrosła. Przełożony postanowił zdyscyplinować handlowca i zapowiedział mu, że jeśli nadal nie będzie poprawy, sprzedawca zostanie ukarany. W miesiąc po reprymendzie poziom sprzedaży wzrósł, co bardzo ucieszyło naszego znajomego. Uznał, że teraz będzie już następowała stała, choć powolna poprawa i tym samym spełnił warunek drugi. Niestety, po jednym dobrym miesiącu nastąpiły trzy znacznie gorsze. Szef nadal pomagał handlowcowi i raz po raz dyscyplinował go. Po każdej naganie handlowiec na kilka tygodni brał się do pracy, po czym ponownie obniżał loty. Ostatecznie został zwolniony po dwóch latach po interwencji przełożonego opisanego menedżera. Następca w ciągu roku znacząco poprawił wyniki w podległym regionie.

Dopiero po kilku latach menedżer dowiedział się, że jego wysiłki musiały zakończyć się fiaskiem. Handlowiec, któremu poświęcił tyle czasu, nie był zainteresowany poprawą. Od dłuższego czasu zajmował się swoim prywatnym interesem, o którym nikt w firmie nie wiedział. A że przy okazji mógł pracować (a raczej udawać, że pracuje) w firmie, która płaciła mu pensję i ubezpieczenie, to skwapliwie tę możliwość wykorzystywał. W ten sposób szef stracił ponad rok. Gdyby po kilku miesiącach zwolnił słabego przedstawiciela handlowego i zatrudnił nową, zmotywowaną do pracy osobę, to o tyle szybciej miałby wzrosty sprzedaży. Kosztowało go to kilkanaście miesięcy niepotrzebnej pracy, stratę czasu i własnych prowizji za wyniki.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?