REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Od 1 lipca 2025 r. osoby pracujące w nocy otrzymają niższy dodatek za każdą godzinę pracy w tych godzinach. Z czego wynika ta zmiana? Ile wyniesie stawka? Kto może liczyć na dodatek i jak go obliczyć?
Od 1 stycznia 2026 r. mają wejść w życie istotne zmiany w Kodeksie pracy, które wpłyną na sposób naliczania stażu pracy. Projektowana nowelizacja przewiduje, że do stażu pracy będą wliczane nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy aktywności zawodowej, takie jak umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej czy służba w niektórych formacjach mundurowych. Zmiany te mają na celu zwiększenie uprawnień pracowniczych, w tym prawa do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższych odpraw czy dodatków stażowych.
Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.
Kiedy będzie ostatnia zmiana czasu w Polsce? Czy w 2025 będzie zmiana czasu? Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni 2025? Co z pracą przy zmianie czasu? Kiedy wypada pora nocna? Kiedy przysługuje dodatek za godziny nocne? Jak obliczyć dodatek za porę nocną, np. za marzec 2025 r.? Czy dodatek za pracę w nocy jest obowiązkowy? Kto może odmówić pracy w nocy? Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć poniżej.
REKLAMA
Z jakich uprawnień pracowniczych w 2025 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?
Zmiana czasu na letni zawsze następuje w marcu. W tym roku przestawiamy zegarki w niedzielę 30 marca. Czy w przyszłości nie będzie zmiany czasu? Czy krótsza praca w nocy zmiany czasu oznacza niższe wynagrodzenie? Jak to rozliczyć?
Jaka jest wysokość dodatku za pracę w nocy w styczniu 2025 roku. Dodatek jest wyższy niż w grudniu 2024 roku za sprawą podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak liczy się wynagrodzenie za pracę w porze nocnej? W jakich godzinach jest pora nocna?
1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Obecnie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 4666 zł brutto. Podniesienie minimalnego wynagrodzenia wpłynęło na wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.
REKLAMA
Za pracę w porze nocnej pracownik ma prawo do dodatku w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość dodatku różni się w poszczególnych miesiącach roku. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy w 2025 r. po zmianie przepisów?
Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Kto może liczyć na dodatek za pracę w porze nocnej? Kiedy dodatek zastąpimy ryczałtem? Ile będzie wynosił dodatek za pracę w porze nocnej od stycznia 2025 r.?
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ze względu na to, że poszczególne miesiące różnią się nominałem czasu pracy, dodatek również przysługuje w zróżnicowanej wysokości. Czy w przyszłym roku zmienią się przepisy dotyczące określania wysokości dodatku za pracę w nocy?
Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Wynosi on 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zamiast dodatku dopuszczalne jest stosowanie ryczałtu za pracę w nocy.
Od 27 października żyjemy w czasie zimowym. W wyniku zmiany czasu letniego na zimowy „dodana” została jedna godzina. W konsekwencji część pracowników pracowała dłużej. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za przepracowanie dodatkowej godziny?
Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.
Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.
Niższy dodatek za pracę w porze nocnej po 1 października 2024. Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej po 1 października ulegnie zmniejszeniu w porównaniu do sierpnia i września. Ma to związek z liczbą godzin, którą mają do przepracowania pracownicy w październiku.
Oprócz zwykłego wynagrodzenia pracownik wykonujący pracę w nocy ma prawo do specjalnego dodatku. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku zmieni się 1 października br.
Wiele uprawnień pracowniczych uzależnionych jest od stażu pracy. Od stażu pracy zależy np. wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia umowy o pracę. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmianę sposobu obliczania stażu pracy. Zmiana ma polegać na wliczaniu do stażu pracy także innych okresów, np. zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia lub okresu prowadzenia działalności gospodarczej, znacząco wpłynie na uprawnienia pracownicze pracowników.
Od 1 lipca 2024 roku nastąpi zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wyniesie 4300 zł. Ta zmiana ma bezpośredni wpływ na wysokość dodatku za pracę w porze nocnej. Jak obliczyć dodatek do pracy nocnej?
Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Zamiast dodatku za każdą godzinę pracy nocnej, pracodawca może ustalić ryczałt za pracę w nocy.
Pracujący w nocy to nie każdy pracownik, który pracuje nocą. Kodeks pracy określa, kogo uznaje się za pracującego w nocy. Przepisy regulują normy czasu pracy niektórych pracowników pracujących w nocy.
Pracownik korzystający z urlopu ojcowskiego ma zapewnioną ochronę trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że nie można z nim rozwiązać umowy o pracę. Czy rzeczywiście pracodawca nie ma żadnej możliwości zwolnienie pracownika podczas urlopu ojcowskiego?
Dodatek za pracę w porze nocnej to świadczenie przysługujące pracownikom wykonującym pracę w tej porze. Wysokość tego dodatku uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile dodatek za pracę w porze nocnej będzie wynosił w 2024 r.?
Praca w porze nocnej jest uregulowana przepisami Kodeksu pracy. Określają one zasady wykonywania pracy nocą, a także wynagradzania pracowników pracujących w nocy. Zarazem zabraniają pracy w nocy niektórym kategoriom pracowników. Kto nie może pracować w porze nocnej? Wyjaśniamy.
Odbywałeś staż z urzędu pracy? Sprawdź, czy ten okres wpłynie na Twoje uprawnienia pracownicze.
Zmiany w uprawnieniach pracowniczych nauczycieli od 26 kwietnia 2023 r. Okazuje się, że generalnie nauczyciele nie mają prawa do elastycznej organizacji czasu pracy, takiej jak standardowi pracownicy! Mają jednak prawo do urlopu z powodu działania siły wyższej i do zwolnienia od pracy w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.
Ile w 2023 r. będzie wynosił dodatek za pracę w porze nocnej? Jak liczyć dodatek i od czego zależy? Czy dodatek za pracę w porze nocnej musi być jednakowy dla wszystkich pracowników? Czy można otrzymać zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?
REKLAMA