REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?
Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?

REKLAMA

REKLAMA

Koncern Coca-Cola w Niemczech wypłacał pracownikom dodatki za pracę w porze nocnej w różnej wysokości. Czy naruszył tym prawa pracownicze? Okazało się, że przepis układu zbiorowego obowiązujący w koncernie a przewidujący w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej dodatek do wynagrodzenia wyższy niż dodatek ustalony w odniesieniu do sytuacji regularnej pracy w porze nocnej – nie jest sprzeczny z prawem UE.

Sprawa przeciwko Coca-Cola

Spór toczył się w sprawie dwóch pracowników przeciwko koncernowi Coca‑Cola European Partners Deutschland GmbH w Niemczech. Sprawa dotyczyła dodatku do wynagrodzenia należnego na podstawie układu zbiorowego, który był zwarty pomiędzy koncernem a związkami zawodowymi, za godziny pracy przepracowane w porze nocnej. Układ zbiorowy pracy obowiązujący w koncernie ustalał różne wysokości dodatku za pracę w porze nocnej, w zależności od tego czy praca ta była świadczona regularnie czy też nie, odpowiednio 20% i 25%. Układy zbiorowe pracy w poszczególnych zakładach zakładach pracy oczywiście mogą doprecyzowywać np. kwestię dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, w niedziele i w święta.

REKLAMA

Pracownicy wnieśli sprawę do sądu, domagając się wypłaty różnic w wynagrodzeniu podnosząc, że osoby pracujące regularnie w porze nocnej są narażone na ryzyko zdrowotne i zakłócenia w swoim środowisku społecznym znacznie większe niż osoby pracujące w porze nocnej jedynie nieregularnie. Bezzasadne zdaniem powodów było więc wypłacanie niższego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej pracownikom pracującym regularnie w nocy, a wyższego tym, którzy pracują nieregularnie.

Czym jest praca regularna a czym nieregularna? 

REKLAMA

"Coca‑Cola uznała natomiast, że (...) dodatek do wynagrodzenia mający zastosowanie do nieregularnej pracy w porze nocnej jest uzasadniony w szczególności okolicznością, że jest ona zasadniczo pracą dodatkową. Ponadto regularna praca w porze nocnej daje prawo do dodatkowych świadczeń, w szczególności w zakresie urlopów. Wyższy dodatek do wynagrodzenia z tytułu nieregularnej pracy w porze nocnej ma na celu nie tylko zrekompensowanie utrudnień związanych z tego rodzaju pracą, lecz także zniechęcenie pracodawcy do uciekania się do niej poprzez spontaniczną ingerencję w czas wolny i życie społeczne pracowników.”.

Sąd uznał argumentację Coca-Coli. Pracownicy wnieśli apelację do wyroków i wygrali sprawę w II instancji. Coca‑Cola wniosła od tych wyroków skargę rewizyjną do federalnego sądu pracy i to właśnie ten sąd wniósł pytanie prejudycjalne do TSUE.

Sąd zapytał: czy uregulowanie układu zbiorowego przewidujące wyższy dodatek za nieregularną pracę w porze nocnej niż za regularną pracę w porze nocnej mieści się w granicach stosowania dyrektywy [2003/88] w sprawie czasu pracy w rozumieniu art. 51 ust. 1 zdanie pierwsze [karty praw podstawowych]?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca w nocy

Międzynarodowa Organizacja Pracy kładzie nacisk na ochronę pracy pracowników pracujących w nocy. W zakładach pracy powinny być podjęte na rzecz pracowników nocnych w celu ochrony ich zdrowia odpowiednie środki, ułatwienia im wypełnienia obowiązków rodzinnych i społecznych jak i zapewnienia możliwości rozwoju zawodowego i przyznania im właściwych rekompensat. Rekompensaty przyznawane pracownikom nocnym w formie czasu pracy czy wynagrodzenia lub podobnych świadczeń powinny brać pod uwagę charakter pracy nocnej. Prawo międzynarodowe jak i UE określa również zasady równego traktowania pracowników. Prawo niemieckie oczywiście jest spójne z prawem UE i prawem międzynarodowym, wskazuje zarówno w ustawie zasadniczej Republiki Federalnej Niemiec, jak i w poszczególnych ustawach, że wszyscy ludzie są równi wobec prawa, a dyskryminacja jest niedozwolona. Czy w sprawie doszło jednak do dyskryminacji i czy należy stosować regulacje europejskie i międzynarodowe? Można by uznać, że w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej wyższy dodatek do wynagrodzenia niż dodatek ustalony w odniesieniu do regularnej pracy w porze nocnej, wprowadza różnicę w traktowaniu, sprzeczną z zasadą równego traktowania w rozumieniu praw niemieckiego i UE - jednak TSUE uznał inaczej.

Wyrok TSUE w dniu 7 lipca 2022 r. sygn. C-257/21

REKLAMA

TSUE w dniu 7 lipca 2022 r. sygn. C-257/21 (sprawy połączone C-257/21 i C-258/21) wydał wyrok w sprawie koncernu Coca-Cola European Partners Deutschland GmbH przeciwko L.B. i R.G. Sąd uznał, że postanowienia układu nie są objęte zakresem stosowania dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.U. 2003, L 299, s. 9, dalej: dyrektywa) i nie mogą zostać uznane za przejaw stosowania prawa Unii w rozumieniu art. 51 ust. 1 Karty praw podstawowych.

Jak wskazał TSUE, dyrektywa ogranicza się do uregulowania niektórych aspektów organizacji czasu pracy celem zapewnienia ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, a tym samym zasadniczo nie ma ona zastosowania do wynagrodzenia pracowników za pracę w porze nocnej. Ustalanie wysokości wynagrodzeń wchodzi w zakres swobody układowej partnerów społecznych (w tym przypadku w Niemczech). Przepisy dyrektywy nie nakładają na państwa członkowskie w tym zakresie żadnego szczególnego obowiązku, przepisy nie określają więc kto i ile powinien otrzymywać dodatku za pracę w porze nocnej. Przepisy konwencji MOP również nie nakładają na państwa członkowskie szczególnych obowiązków dotyczących dodatku do wynagrodzenia dla pracowników z tytułu pracy w porze nocnej. Jedynie rekompensaty przyznawane pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej w formie czasu pracy, wynagrodzenia lub podobnych świadczeń muszą uwzględniać charakter pracy w porze nocnej.

Ponadto UE nie ratyfikowała Konwencji nr 171 Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącej pracy nocnej konwencji, tak więc nie ma ona wiążącej mocy prawnej w porządku prawnym Unii.

Podstawa prawna:

Dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.U. 2003, L 299, s. 9)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA