REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?
Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?

REKLAMA

REKLAMA

Koncern Coca-Cola w Niemczech wypłacał pracownikom dodatki za pracę w porze nocnej w różnej wysokości. Czy naruszył tym prawa pracownicze? Okazało się, że przepis układu zbiorowego obowiązujący w koncernie a przewidujący w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej dodatek do wynagrodzenia wyższy niż dodatek ustalony w odniesieniu do sytuacji regularnej pracy w porze nocnej – nie jest sprzeczny z prawem UE.

Sprawa przeciwko Coca-Cola

Spór toczył się w sprawie dwóch pracowników przeciwko koncernowi Coca‑Cola European Partners Deutschland GmbH w Niemczech. Sprawa dotyczyła dodatku do wynagrodzenia należnego na podstawie układu zbiorowego, który był zwarty pomiędzy koncernem a związkami zawodowymi, za godziny pracy przepracowane w porze nocnej. Układ zbiorowy pracy obowiązujący w koncernie ustalał różne wysokości dodatku za pracę w porze nocnej, w zależności od tego czy praca ta była świadczona regularnie czy też nie, odpowiednio 20% i 25%. Układy zbiorowe pracy w poszczególnych zakładach zakładach pracy oczywiście mogą doprecyzowywać np. kwestię dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, w niedziele i w święta.

Autopromocja

Pracownicy wnieśli sprawę do sądu, domagając się wypłaty różnic w wynagrodzeniu podnosząc, że osoby pracujące regularnie w porze nocnej są narażone na ryzyko zdrowotne i zakłócenia w swoim środowisku społecznym znacznie większe niż osoby pracujące w porze nocnej jedynie nieregularnie. Bezzasadne zdaniem powodów było więc wypłacanie niższego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej pracownikom pracującym regularnie w nocy, a wyższego tym, którzy pracują nieregularnie.

Czym jest praca regularna a czym nieregularna? 

"Coca‑Cola uznała natomiast, że (...) dodatek do wynagrodzenia mający zastosowanie do nieregularnej pracy w porze nocnej jest uzasadniony w szczególności okolicznością, że jest ona zasadniczo pracą dodatkową. Ponadto regularna praca w porze nocnej daje prawo do dodatkowych świadczeń, w szczególności w zakresie urlopów. Wyższy dodatek do wynagrodzenia z tytułu nieregularnej pracy w porze nocnej ma na celu nie tylko zrekompensowanie utrudnień związanych z tego rodzaju pracą, lecz także zniechęcenie pracodawcy do uciekania się do niej poprzez spontaniczną ingerencję w czas wolny i życie społeczne pracowników.”.

Sąd uznał argumentację Coca-Coli. Pracownicy wnieśli apelację do wyroków i wygrali sprawę w II instancji. Coca‑Cola wniosła od tych wyroków skargę rewizyjną do federalnego sądu pracy i to właśnie ten sąd wniósł pytanie prejudycjalne do TSUE.

Sąd zapytał: czy uregulowanie układu zbiorowego przewidujące wyższy dodatek za nieregularną pracę w porze nocnej niż za regularną pracę w porze nocnej mieści się w granicach stosowania dyrektywy [2003/88] w sprawie czasu pracy w rozumieniu art. 51 ust. 1 zdanie pierwsze [karty praw podstawowych]?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca w nocy

Międzynarodowa Organizacja Pracy kładzie nacisk na ochronę pracy pracowników pracujących w nocy. W zakładach pracy powinny być podjęte na rzecz pracowników nocnych w celu ochrony ich zdrowia odpowiednie środki, ułatwienia im wypełnienia obowiązków rodzinnych i społecznych jak i zapewnienia możliwości rozwoju zawodowego i przyznania im właściwych rekompensat. Rekompensaty przyznawane pracownikom nocnym w formie czasu pracy czy wynagrodzenia lub podobnych świadczeń powinny brać pod uwagę charakter pracy nocnej. Prawo międzynarodowe jak i UE określa również zasady równego traktowania pracowników. Prawo niemieckie oczywiście jest spójne z prawem UE i prawem międzynarodowym, wskazuje zarówno w ustawie zasadniczej Republiki Federalnej Niemiec, jak i w poszczególnych ustawach, że wszyscy ludzie są równi wobec prawa, a dyskryminacja jest niedozwolona. Czy w sprawie doszło jednak do dyskryminacji i czy należy stosować regulacje europejskie i międzynarodowe? Można by uznać, że w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej wyższy dodatek do wynagrodzenia niż dodatek ustalony w odniesieniu do regularnej pracy w porze nocnej, wprowadza różnicę w traktowaniu, sprzeczną z zasadą równego traktowania w rozumieniu praw niemieckiego i UE - jednak TSUE uznał inaczej.

Wyrok TSUE w dniu 7 lipca 2022 r. sygn. C-257/21

TSUE w dniu 7 lipca 2022 r. sygn. C-257/21 (sprawy połączone C-257/21 i C-258/21) wydał wyrok w sprawie koncernu Coca-Cola European Partners Deutschland GmbH przeciwko L.B. i R.G. Sąd uznał, że postanowienia układu nie są objęte zakresem stosowania dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.U. 2003, L 299, s. 9, dalej: dyrektywa) i nie mogą zostać uznane za przejaw stosowania prawa Unii w rozumieniu art. 51 ust. 1 Karty praw podstawowych.

Jak wskazał TSUE, dyrektywa ogranicza się do uregulowania niektórych aspektów organizacji czasu pracy celem zapewnienia ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, a tym samym zasadniczo nie ma ona zastosowania do wynagrodzenia pracowników za pracę w porze nocnej. Ustalanie wysokości wynagrodzeń wchodzi w zakres swobody układowej partnerów społecznych (w tym przypadku w Niemczech). Przepisy dyrektywy nie nakładają na państwa członkowskie w tym zakresie żadnego szczególnego obowiązku, przepisy nie określają więc kto i ile powinien otrzymywać dodatku za pracę w porze nocnej. Przepisy konwencji MOP również nie nakładają na państwa członkowskie szczególnych obowiązków dotyczących dodatku do wynagrodzenia dla pracowników z tytułu pracy w porze nocnej. Jedynie rekompensaty przyznawane pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej w formie czasu pracy, wynagrodzenia lub podobnych świadczeń muszą uwzględniać charakter pracy w porze nocnej.

Ponadto UE nie ratyfikowała Konwencji nr 171 Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącej pracy nocnej konwencji, tak więc nie ma ona wiążącej mocy prawnej w porządku prawnym Unii.

Podstawa prawna:

Dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.U. 2003, L 299, s. 9)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA