REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?
Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?

REKLAMA

REKLAMA

Koncern Coca-Cola w Niemczech wypłacał pracownikom dodatki za pracę w porze nocnej w różnej wysokości. Czy naruszył tym prawa pracownicze? Okazało się, że przepis układu zbiorowego obowiązujący w koncernie a przewidujący w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej dodatek do wynagrodzenia wyższy niż dodatek ustalony w odniesieniu do sytuacji regularnej pracy w porze nocnej – nie jest sprzeczny z prawem UE.

Sprawa przeciwko Coca-Cola

Spór toczył się w sprawie dwóch pracowników przeciwko koncernowi Coca‑Cola European Partners Deutschland GmbH w Niemczech. Sprawa dotyczyła dodatku do wynagrodzenia należnego na podstawie układu zbiorowego, który był zwarty pomiędzy koncernem a związkami zawodowymi, za godziny pracy przepracowane w porze nocnej. Układ zbiorowy pracy obowiązujący w koncernie ustalał różne wysokości dodatku za pracę w porze nocnej, w zależności od tego czy praca ta była świadczona regularnie czy też nie, odpowiednio 20% i 25%. Układy zbiorowe pracy w poszczególnych zakładach zakładach pracy oczywiście mogą doprecyzowywać np. kwestię dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, w niedziele i w święta.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownicy wnieśli sprawę do sądu, domagając się wypłaty różnic w wynagrodzeniu podnosząc, że osoby pracujące regularnie w porze nocnej są narażone na ryzyko zdrowotne i zakłócenia w swoim środowisku społecznym znacznie większe niż osoby pracujące w porze nocnej jedynie nieregularnie. Bezzasadne zdaniem powodów było więc wypłacanie niższego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej pracownikom pracującym regularnie w nocy, a wyższego tym, którzy pracują nieregularnie.

Czym jest praca regularna a czym nieregularna? 

"Coca‑Cola uznała natomiast, że (...) dodatek do wynagrodzenia mający zastosowanie do nieregularnej pracy w porze nocnej jest uzasadniony w szczególności okolicznością, że jest ona zasadniczo pracą dodatkową. Ponadto regularna praca w porze nocnej daje prawo do dodatkowych świadczeń, w szczególności w zakresie urlopów. Wyższy dodatek do wynagrodzenia z tytułu nieregularnej pracy w porze nocnej ma na celu nie tylko zrekompensowanie utrudnień związanych z tego rodzaju pracą, lecz także zniechęcenie pracodawcy do uciekania się do niej poprzez spontaniczną ingerencję w czas wolny i życie społeczne pracowników.”.

Sąd uznał argumentację Coca-Coli. Pracownicy wnieśli apelację do wyroków i wygrali sprawę w II instancji. Coca‑Cola wniosła od tych wyroków skargę rewizyjną do federalnego sądu pracy i to właśnie ten sąd wniósł pytanie prejudycjalne do TSUE.

Sąd zapytał: czy uregulowanie układu zbiorowego przewidujące wyższy dodatek za nieregularną pracę w porze nocnej niż za regularną pracę w porze nocnej mieści się w granicach stosowania dyrektywy [2003/88] w sprawie czasu pracy w rozumieniu art. 51 ust. 1 zdanie pierwsze [karty praw podstawowych]?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca w nocy

Międzynarodowa Organizacja Pracy kładzie nacisk na ochronę pracy pracowników pracujących w nocy. W zakładach pracy powinny być podjęte na rzecz pracowników nocnych w celu ochrony ich zdrowia odpowiednie środki, ułatwienia im wypełnienia obowiązków rodzinnych i społecznych jak i zapewnienia możliwości rozwoju zawodowego i przyznania im właściwych rekompensat. Rekompensaty przyznawane pracownikom nocnym w formie czasu pracy czy wynagrodzenia lub podobnych świadczeń powinny brać pod uwagę charakter pracy nocnej. Prawo międzynarodowe jak i UE określa również zasady równego traktowania pracowników. Prawo niemieckie oczywiście jest spójne z prawem UE i prawem międzynarodowym, wskazuje zarówno w ustawie zasadniczej Republiki Federalnej Niemiec, jak i w poszczególnych ustawach, że wszyscy ludzie są równi wobec prawa, a dyskryminacja jest niedozwolona. Czy w sprawie doszło jednak do dyskryminacji i czy należy stosować regulacje europejskie i międzynarodowe? Można by uznać, że w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej wyższy dodatek do wynagrodzenia niż dodatek ustalony w odniesieniu do regularnej pracy w porze nocnej, wprowadza różnicę w traktowaniu, sprzeczną z zasadą równego traktowania w rozumieniu praw niemieckiego i UE - jednak TSUE uznał inaczej.

Wyrok TSUE w dniu 7 lipca 2022 r. sygn. C-257/21

TSUE w dniu 7 lipca 2022 r. sygn. C-257/21 (sprawy połączone C-257/21 i C-258/21) wydał wyrok w sprawie koncernu Coca-Cola European Partners Deutschland GmbH przeciwko L.B. i R.G. Sąd uznał, że postanowienia układu nie są objęte zakresem stosowania dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.U. 2003, L 299, s. 9, dalej: dyrektywa) i nie mogą zostać uznane za przejaw stosowania prawa Unii w rozumieniu art. 51 ust. 1 Karty praw podstawowych.

REKLAMA

Jak wskazał TSUE, dyrektywa ogranicza się do uregulowania niektórych aspektów organizacji czasu pracy celem zapewnienia ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, a tym samym zasadniczo nie ma ona zastosowania do wynagrodzenia pracowników za pracę w porze nocnej. Ustalanie wysokości wynagrodzeń wchodzi w zakres swobody układowej partnerów społecznych (w tym przypadku w Niemczech). Przepisy dyrektywy nie nakładają na państwa członkowskie w tym zakresie żadnego szczególnego obowiązku, przepisy nie określają więc kto i ile powinien otrzymywać dodatku za pracę w porze nocnej. Przepisy konwencji MOP również nie nakładają na państwa członkowskie szczególnych obowiązków dotyczących dodatku do wynagrodzenia dla pracowników z tytułu pracy w porze nocnej. Jedynie rekompensaty przyznawane pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej w formie czasu pracy, wynagrodzenia lub podobnych świadczeń muszą uwzględniać charakter pracy w porze nocnej.

Ponadto UE nie ratyfikowała Konwencji nr 171 Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącej pracy nocnej konwencji, tak więc nie ma ona wiążącej mocy prawnej w porządku prawnym Unii.

Podstawa prawna:

Dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.U. 2003, L 299, s. 9)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

REKLAMA

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

REKLAMA