REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt za pracę w nocy – dodatek do wynagrodzenia

noc praca nocą praca w nocy praca w porze nocnej nocna zmiana dodatek do wynagrodzenia ryczałt za pracę w nocy pracownik pora nocna
Ryczałt za pracę w nocy – dodatek do wynagrodzenia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Zamiast dodatku za każdą godzinę pracy nocnej, pracodawca może ustalić ryczałt za pracę w nocy.

Praca w nocy

Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Obowiązującą w zakładzie porę nocną ustala pracodawca.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.Na pisemny wniosek takiego pracownika pracodawca informuje właściwego okręgowego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy.

Ryczałt zamiast dodatku za pracę w nocy

Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zamiast obliczania dodatku za każdą godzinę pracy nocnej dopuszczalne jest ustalenie należności z tego tytułu w formie ryczałtu, czyli pewnej stałej miesięcznej kwoty. Jednak nie jest to rozwiązanie możliwe do zastosowania u każdego pracownika. Kodeks pracy ogranicza ryczałt jedynie do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy. Określenie "stale poza zakładem pracy" nie oznacza wykonywania pracy bez przerwy bądź wyłącznie w innym miejscu. Wystarczy, że są to powtarzające się, zaplanowane okresy pracy poza firmą (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 listopada 2009 r., sygn. akt III PK 44/09). Nie chodzi o to, by pracownik w ogóle nie pojawiał się w zakładzie, ale by regularnie swoje kluczowe zadania pełnił poza nim.

Ważne

Ryczałtu nie należy stosować u pracowników, którym tylko czasowo zlecono wykonywanie pracy poza zakładem pracy lub taką pracę świadczą sporadycznie. 

Wysokość ryczałtu za pracę w nocy

Wysokość ryczałtu powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej. Przy czym wprowadzenie ryczałtu odbiegającego od dodatku nocnego należnego na ogólnych zasadach (np. ustalenie niższej liczby godzin nocnych niż faktycznie wypracowane) jest nieprawidłowe i nie pozbawia pracownika roszczenia o ewentualne wyrównanie tej należności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli jednak w danym miesiącu pracownik otrzyma ryczałt przewidujący większą liczbę godzin nocnych niż rzeczywiście przepracowane, pracodawca nie może pomniejszyć ustalonego ryczałtu. 

Sposób obliczania ryczałtu za godziny nocne

W celu ustalenia kwoty przysługującego pracownikowi ryczałtu za pracę w godzinach nocnych, pracodawca powinien:

Krok 1. Ustalić liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej w okresie np. 3 miesięcy poprzedzających wprowadzenie ryczałtu. Jeżeli liczba przepracowanych w nocy godzin znacznie różni się w poszczególnych miesiącach, można uwzględnić dłuższy okres - np. 12 miesięcy;

Krok 2. Ustalić średnią miesięczną liczbę godzin pracy w porze nocnej w okresie przyjętym do obliczeń i zaokrąglić ją do pełnych wartości;

REKLAMA

Krok 3. Ustalić podstawę wymiaru ryczałtu. Pracodawca powinien uwzględnić minimalne wynagrodzenie za pracę. Podstawę należy aktualizować wraz ze zmieniającym się wynagrodzeniem minimalnym - w 2024 r. jest to 4242 zł od stycznia do czerwca i 4300 zł od lipca do grudnia;

Krok 4. Ustalić stawkę za godzinę pracy w nocy. W tym celu należy podzielić podstawę wymiaru ryczałtu przez średnią liczbę godzin roboczych w miesiącu. Następnie tak uzyskany wynik należy pomnożyć przez 20%;

Krok 5. Pomnożyć stawkę za godzinę pracy w nocy (krok 4) przez średnią liczbę godzin pracy w porze nocnej (krok 2).

Przy ustalaniu wymiaru ryczałtu za pracę w porze nocnej można zastosować korzystniejsze zasady w tym zakresie - np. uwzględnić stawkę wynagrodzenia zasadniczego pracownika zamiast wynagrodzenia minimalnego.

Podstawa prawna:

  • art. 1517, art. 1518 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA