Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Nowy podatek zamiast składek ZUS od 2018 r.
Aktualizacja: 06.07.2016
Nowy podatek łączący PIT, składkę zdrowotną i składki na ZUS ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r. - zapowiedział rząd. Jednolity podatek ma na celu obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysokości 8 tys. zł. »
Jak rozliczyć "wczasy pod gruszą" i świadczenie urlopowe
Aktualizacja: 30.06.2016
Wczasy pod gruszą oraz świadczenie urlopowe są formami dofinansowania urlopu wypoczynkowego. Czym się różnią i jak je rozliczać w ujęciu składkowo-podatkowym? »
Podróż szkoleniowa a podróż służbowa
Aktualizacja: 10.06.2016
Podróż związana ze szkoleniem, czyli podróż szkoleniowa może być zrównana z podróżą służbową (delegacją). Aby wyjazd uznać za podróż służbową (delegację), muszą być spełnione łącznie trzy warunki. Podstawową różnicą pomiędzy podróżą szkoleniową a podróżą służbową są skutki podatkowo-ubezpieczeniowe. »
Obniżenie wieku emerytalnego - projekt w Sejmie
Aktualizacja: 13.01.2016
Zasadniczą zmianą zawartą w projekcie zmian ustawy o emeryturach jest przywrócenie wieku emerytalnego, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt w tej sprawie. »
Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.
Aktualizacja: 14.01.2016
Od 1 stycznia 2016 r. otrzymywane przez pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Jakie inne zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych czekają nas w 2016 r.? »
Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS
Aktualizacja: 26.02.2016
Praca na podstawie umowy zlecenia jest jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jak rozliczyć podatek od umowy zlecenia? »
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a podatek dochodowy
Aktualizacja: 08.12.2016
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) to fundusz celowy obejmujący środki przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej przedsiębiorstwa, gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Jakie świadczenia z ZFŚS podlegają opodatkowaniu? »
Aktualizacja: 08.10.2015
Samozatrudnienie jest jedną z form wykonywania pracy. Samozatrudnionymi są osoby wykonujące jednoosobowo działalność gospodarczą. Samozatrudnieni nie mają uprawnień pracowniczych, takich jak urlop wypoczynkowy, ograniczony czas pracy itp., ponieważ nie są pracownikami. »
Samochód służbowy a podatek dochodowy
Aktualizacja: 08.12.2016
Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów używania przez niego w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy. Zwrot następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między pracodawcą a pracownikiem, o używanie pojazdu do celów służbowych. Jaki samochód podlega opodatkowaniu? »
Członek rady nadzorczej a składki ZUS
Aktualizacja: 07.10.2015
Rada nadzorcza jako organ spółki prawa handlowego może wykonywać uprawnienia z zakresu prawa pracy w stosunku do członków zarządów spółek. Może m.in. powoływać lub odwoływać członków takiego zarządu. Czy członek rady nadzorczej podlega ubezpieczeniom społecznym? »
Aktualizacja: 06.10.2015
Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, na przykład wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody. W art. 12 ust. 1 updof wskazano, co uważa się za przychody ze stosunku pracy, »
Aktualizacja: 06.10.2015
Premia regulaminowa jest składnikiem wynagrodzenia za pracę. Dodatkowe świadczenia dla pracowników i osób zatrudnionych na innej podstawie, np. zleceniobiorców, przyznawane najczęściej w postaci pieniężnej, co do zasady, podlegają opodatkowaniu w pełnej przyznanej wysokości. »
Oświadczenia woli w prawie pracy
Aktualizacja: 05.10.2015
W czasie trwania stosunku pracy jego strony, tj. pracodawca i pracownik, są uprawnione do składania sobie wzajemnych oświadczeń woli. Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą składać oświadczenia dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Takie oświadczenia woli skutkują rozwiązaniem stosunku pracy. »
Odroczenie terminu płatności składek ZUS
Aktualizacja: 01.10.2015
Na wniosek płatnika ZUS może wyrazić zgodę na odroczenie terminu płatności składek, których termin jeszcze nie upłynął. Ten rodzaj pomocy dotyczy tylko części finansowanej przez płatnika składek. »
Nagroda dla pracownika a składki ZUS
Aktualizacja: 29.09.2015
Nagrodą jest dodatkowe, zwykle jednorazowe, wynagrodzenie pieniężne, wypłacane pracownikom za specjalne zasługi, z okazji świąt, jubileuszu firmy itp. Czy wartość nagrody pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »