reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wartość pakietów medycznych jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu

Wartość pakietów medycznych jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu

Pakiety medyczne wykupione przez pracodawcę stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegający opodatkowaniu. Taką uchwałę podjął 24 października 2011 r. pełny skład Izby Finansowej NSA (sygn. II FPS 7/10).

Opodatkowanie pakietów medycznych było już przedmiotem kontrowersji, które wynikały w szczególności z rozbieżnego orzecznictwa sądowego i stanowisk organów podatkowych.

Uchwała NSA – bez ostatecznego rozstrzygnięcia

Poprzednia uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r. (sygn. II FPS 1/10) nie zakończyła ostatecznie sporu, czy świadczenie z tytułu przekazanego pracownikom abonamentu medycznego należało zaliczyć do ich przychodów, ale potwierdziła stanowisko wielokrotnie prezentowane przez Ministerstwo Finansów i organy podatkowe, że abonamenty medyczne podlegają opodatkowaniu.

Sprawa została jednak przekazana do rozpatrzenia składowi 7 sędziów NSA, który przekazał ją do rozstrzygnięcia pełnemu składowi Izby Finansowej NSA.

Izba Finansowa NSA – pakiety medyczne do opodatkowania

Uchwała pełnego składu Izby Finansowej NSA podjęta 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10) podtrzymała dotychczasowe stanowisko NSA wyrażone w uchwale 7 sędziów z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FSK 1/10). Ostatecznie uchwała ta utrwaliła pogląd wielokrotnie prezentowany zarówno przez Ministra Finansów, jak i organy podatkowe, że wartość zindywidualizowanych abonamentów medycznych zakupionych przez pracodawcę dla pracowników jest przychodem ze stosunku pracy, podlegającym opodatkowaniu. Abonament medyczny stanowi bowiem nieodpłatne świadczenie, a przychód z tego tytułu powstaje w momencie otrzymania uprawnienia do korzystania z usług medycznych (abonamentu medycznego), a nie w momencie skorzystania z konkretnej usługi medycznej (stanowisko Wydziału Prasowego Ministerstwa Finansów z 7 listopada 2011 r. w odpowiedzi na pytanie naszej Redakcji).

Konsekwencje tego rozstrzygnięcia dla pracodawców przedstawimy Państwu w najbliższym numerze Monitora.

● art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama