reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalać zaliczkę na podatek dla matki samotnie wychowującej dziecko

Jak ustalać zaliczkę na podatek dla matki samotnie wychowującej dziecko

Jedna z naszych pracownic złożyła nam oświadczenie, że jest samotną matką i w podatkowym zeznaniu rocznym będzie rozliczać się z małoletnim dzieckiem. Czy w związku ze złożeniem takiego oświadczenia mamy jakieś szczególne obowiązki związane z obliczeniem podatku od wynagrodzenia tej pracownicy?

Państwa pracownica jest osobą uprawnioną do ulgowego sposobu obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Jeżeli jej dochody nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej, to powinni Państwo pobierać z jej wynagrodzenia za wszystkie miesiące roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 18%, które należy dodatkowo pomniejszać o dodatkową kwotę ulgi podatkowej. Jeżeli natomiast dochody Państwa pracownicy przekroczą pierwszy przedział skali podatkowej, powinni Państwo pobierać z jej wynagrodzenia zaliczki na podatek za wszystkie miesiące roku w wysokości 18% dochodu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Osobą uprawnioną do wspólnego rozliczenia się z dzieckiem jest rodzic lub opiekun prawny, będący: panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności – jeżeli w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci (art. 6 ust. 4 ustawy o o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof). Preferencyjny sposób opodatkowania osoby samotnie wychowującej dzieci polega na określeniu podatku w podwójnej wysokości obliczonego przy zastosowaniu skali podatkowej od połowy dochodów tej osoby. Podatnik rozliczający się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko podstawę opodatkowania wylicza jako połowę dochodu do opodatkowania zaokrągloną do pełnych złotych. Od tej podstawy wylicza podatek według odpowiedniej stawki podatkowej (18% lub 32%), a następnie uzyskany wynik mnoży przez 2.

Rozliczenie podatku na zasadach preferencyjnych daje osobie samotnie wychowującej dzieci realne korzyści finansowe w postaci:

  • dodatkowej kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, która w latach 2009–2012 wynosi 556,02 zł (jeżeli osoba złożyła PIT-2 i osiąga rocznie dochód nieprzekraczający kwoty 85 528 zł) albo
  • opodatkowania dochodu 32% podatkiem dopiero po osiągnięciu rocznego dochodu w wysokości 171 056 zł (jeżeli osoba osiąga rocznie dochód przekraczający kwotę 85 528 zł). Korzyść wynikająca z takiego rozliczenia jest tym większa, im większe dochody osiągnie taka osoba.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama