reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Na jaki adres należy wysłać PIT-11

Na jaki adres należy wysłać PIT-11

W PIT-11 za 2011 r. i w informacjach wystawianych w 2012 r. dla byłych pracowników, którzy wystąpili z wnioskiem o ich wydanie, wskazywaliśmy adres zameldowania pracowników i zleceniobiorców jako ich adres zamieszkania. Czy nasze postępowanie było prawidłowe?

W informacji PIT-11 powinni Państwo wskazać adres zamieszkania podatnika i na podstawie tego adresu określić właściwy dla podatnika urząd skarbowy. Jeżeli adres zameldowania podatnika był inny niż jego adres zamieszkania, powinni Państwo skorygować informacje PIT-11 i dostarczyć je zarówno podatnikom, jak i urzędom skarbowym, do których informacje zostały pierwotnie przesłane.

Do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy będący pracodawcami, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, byli zobowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje PIT-11. Jeżeli obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, taką informację należy doręczyć podatnikowi w terminie 14 dni od dnia złożenia przez niego pisemnego wniosku w tej sprawie (art. 39 ust. 1–2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof).

W formularzu PIT-11 w części C.2. płatnicy powinni wykazać dane identyfikacyjne podatnika i dane adresowe dotyczące miejsca zamieszkania. Według tego adresu płatnik ustala właściwy dla podatnika urząd skarbowy, do którego przesyła PIT-11.

Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 Kodeksu cywilnego). O miejscu zamieszkania decyduje zarówno fakt przebywania w tym miejscu, jak i zamiar stałego w nim pobytu. Chodzi zatem o jedno miejsce zamieszkania, które stanowi centrum interesów życiowych danej osoby.

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Pobytem czasowym jest natomiast przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca stałego pobytu w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. Osoba zameldowana na pobyt czasowy i przebywająca w tej samej miejscowości nieprzerwanie dłużej niż 2 miesiące jest zobowiązana zameldować się na pobyt stały, chyba że zachodzą okoliczności wskazujące, że pobyt ten nie utracił charakteru pobytu czasowego. Za okoliczności uzasadniające zameldowanie na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące uważa się w szczególności:

  • wykonywanie pracy poza miejscem stałego pobytu,
  • pobyt związany z kształceniem się, leczeniem, wypoczynkiem lub ze względów rodzinnych,
  • odbywanie czynnej służby wojskowej;
  • pobyt w zakładach karnych i poprawczych, aresztach śledczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach wychowawczych.

Jak wynika z powyższego, adres zameldowania nie jest tożsamy z adresem zamieszkania. Jeżeli adres zameldowania podatnika jest inny niż jego adres zamieszkania, w informacji PIT-11 należy wykazać adres zamieszkania. Adres zamieszkania określa właściwość urzędu skarbowego, do którego płatnik powinien przesłać informację PIT-11 i w którym podatnik powinien złożyć roczne zeznanie podatkowe. Urzędem skarbowym odpowiednim dla podatnika jest urząd właściwy według jego miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego (art. 45 ust. 1b updof).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Organizacja skupiająca przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama