REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wartość przychodu z tytułu nieodpłatnego przekazania pracownikowi służbowego sprzętu

Krzysztof Rustecki

REKLAMA

Jeden z naszych pracowników wystąpił do nas z podaniem o wypożyczenie mu na kilka godzin służbowej koparki do celów prywatnych. Zgodziliśmy się, ale czy w tej sytuacji u pracownika nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu? Jeżeli tak, to jak ustalić jego wartość?

Użyczenie przez Państwa pracownikowi służbowej koparki spowoduje u niego powstanie przychodu ze stosunku pracy podlegającego opodatkowaniu. Przychód z tego tytułu powinni Państwo ustalać w zależności od tego, czy przedmiotem takiego świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez pracodawcę czy są to usługi zakupione przez pracodawcę albo usługi dotyczące innych przypadków. Szczegóły w uzasadnieniu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, w tym m.in. wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej ustawa o pdof). A zatem przychodem pracownika ze stosunku pracy jest również wartość świadczeń przekazanych mu nieodpłatnie, jak ma to miejsce w Państwa sytuacji. Wartość tych świadczeń należy ustalać w zależności od tego, czy przedmiotem takiego świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy czy są to usługi zakupione przez pracodawcę albo usługi dotyczące innych przypadków. I tak, wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  • jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,
  • w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2a pkt 1, pkt 2, pkt 4 ustawy o pdof).

Jeżeli zatem świadczą Państwo usługi wynajmu koparki, to wartość nieodpłatnego świadczenia dla pracownika powinna zostać ustalona według cen stosowanych dla Państwa klientów. Gdyby natomiast wynajęli Państwo koparkę, a następnie użyczyli ją pracownikowi, to przychód z tego tytułu należałoby ustalić według ceny, jaką ponieśli Państwo za ten wynajem. Natomiast gdy koparka stanowi składnik Państwa majątku, ale nie świadczą Państwo usług wynajmu tego sprzętu, to wartość nieodpłatnego świadczenia powinni Państwo ustalić na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu takich usług, z uwzględnieniem w szczególności stanu i stopnia zużycia koparki oraz czasu i miejsca jej udostępnienia. Takiego ustalenia ceny można dokonać na podstawie ofert i cenników stosowanych przez przedsiębiorców świadczących usługi wynajmu koparek w Państwa okolicy.


PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca świadczy usługi budowlane, ale nie prowadzi działalności w zakresie wynajmu sprzętu budowlanego. Pracownik wypożyczył od tego pracodawcy w listopadzie br. na 5 godzin koparkę stanowiącą składnik majątku firmy.

W ofertach wyszukanych przez pracodawcę w internecie i zawierających cenniki podmiotów świadczących usługi wynajmu koparek w stosunkowo mu bliskiej okolicy, pracodawca stwierdził, że cena wynajmu koparki podobnego typu wynosi 60 zł za godzinę. Pracodawca do celów dowodowych wydrukował ofertę, na podstawie której dokonał tego ustalenia. W związku z tym do przychodów pracownika ze stosunku pracy za listopad br. doliczono kwotę 300 zł, tj. 5 godz. x 60 zł.

Ponieważ stan koparki wykorzystywanej przy świadczonych przez pracodawcę usługach budowlanych wskazuje na jej pewne zużycie (podobne do prawdopodobnego zużycia koparek wynajmowanych przez podmioty świadczące usługi w tym zakresie), to pracodawca nie korygował tak ustalonej ceny ze względu na stan i stopień zużycia jego koparki. Koparka jest bowiem sprawna jak koparki będące przedmiotem wynajmu przez firmy prowadzące taką działalność. Gdyby jednak z ofert firm wynajmujących koparki wynikało zróżnicowanie stawki godzinowej za ich wynajem ze względu na rocznik danego typu koparki, to również pracodawca powinien przyjąć stawkę zbliżoną do rocznika jego koparki, zakładając, że jest to ten sam lub zbliżony typ koparki jak ta, która znajduje się w danej ofercie.

Jeżeli udostępnienie koparki byłoby związane z dodatkowymi elementami, np. transportem koparki na miejsce jej pracy u pracownika przez pracodawcę, i byłyby one rozliczane odrębnie od stawki godzinowej dotyczącej wynajmu koparki przez firmy prowadzące taką działalność, to należałoby wycenić wartość takich dodatkowych usług również według zasad rynkowych i zaliczyć przychód z tego tytułu do pozostałych przychodów pracownika ze stosunku pracy.

WAŻNE!

Przychód z tytułu udostępnienia pracownikowi sprzętu służbowego należy zaliczyć do podstawy opodatkowania i wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2a pkt 1, pkt 2, pkt 4, art. 12 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

    Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

    Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

    Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

    Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

    Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

    REKLAMA

    Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

    W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

    Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

    1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

    Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

    W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

    Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

    Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

    REKLAMA

    Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

    7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

    Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

    Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

    REKLAMA