Jak postąpić w przypadku nadpłaty wynagrodzenia
REKLAMA
W przedstawionej sytuacji nie ma wątpliwości, że wypłata wyższych kwot przekazanych na konta byłych pracowników wynika z pomyłki pracodawcy. Nadpłaconej kwoty nie można traktować jako wynagrodzenia za pracę, ale jako nadpłaconą należność, której pracownicy zgodnie z listą płac nie powinni otrzymać, czyli jest to świadczenie nienależne.
Pracodawca w takim przypadku nie powinien korygować PIT-11 za 2010 r. ani składek ZUS, bowiem składki i zaliczka na podatek dochodowy zostały naliczone i przekazane w należnej wysokości (od należnego w danym miesiącu wynagrodzenia za pracę). Przelewy, które otrzymali pracownicy, zawierały należną kwotę wynagrodzenia za pracę oraz nadpłaconą kwotę, która nie wynikała z wynagrodzenia za pracę, ale z nadpłaty, spowodowanej błędem osoby wykonującej przelewy. W momencie wypłaty wyższych świadczeń pracodawca nie miał świadomości, że dokonuje wypłaty wyższego świadczenia. Dowiedział się o tym dopiero kilka miesięcy później. Nadpłaconej kwoty nie należy więc traktować jako wynagrodzenia za pracę, od którego należałoby naliczyć składki ZUS i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Pracodawca w miesiącu, w którym wypłacił wynagrodzenie za pracę wraz z nadpłatą, dokonał prawidłowego naliczenia składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, wobec czego nie ma obowiązku skorygowania dokumentacji płacowej i dokonania naliczenia składek ZUS i podatku dochodowego od nadpłaconej kwoty.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat