reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak postąpić w przypadku nadpłaty wynagrodzenia

Jak postąpić w przypadku nadpłaty wynagrodzenia

W połowie 2011 r. okazało się, że w 2010 r. kilku pracownikom zostały przelane na konto większe kwoty, niż wynikają z wynagrodzeń. Informacja taka została przekazana już po wystawieniu PIT-11 za 2010 r. Składki ZUS i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych były obliczane i potrącone od kwot prawidłowego wynagrodzenia (nie od zawyżonych kwot przelewów). Pracownicy ci już u nas nie pracują i kwoty nadpłat nie zwrócą (zakończyli pracę w 2010 r.). Jak należy teraz postąpić z nadpłatami? Czy należy skorygować PIT-11 za 2010 r., skorygować zaliczki na podatek i składki ZUS za miesiąc, w którym nastąpiła nadpłata?

W przedstawionej sytuacji nie ma wątpliwości, że wypłata wyższych kwot przekazanych na konta byłych pracowników wynika z pomyłki pracodawcy. Nadpłaconej kwoty nie można traktować jako wynagrodzenia za pracę, ale jako nadpłaconą należność, której pracownicy zgodnie z listą płac nie powinni otrzymać, czyli jest to świadczenie nienależne.

Pracodawca w takim przypadku nie powinien korygować PIT-11 za 2010 r. ani składek ZUS, bowiem składki i zaliczka na podatek dochodowy zostały naliczone i przekazane w należnej wysokości (od należnego w danym miesiącu wynagrodzenia za pracę). Przelewy, które otrzymali pracownicy, zawierały należną kwotę wynagrodzenia za pracę oraz nadpłaconą kwotę, która nie wynikała z wynagrodzenia za pracę, ale z nadpłaty, spowodowanej błędem osoby wykonującej przelewy. W momencie wypłaty wyższych świadczeń pracodawca nie miał świadomości, że dokonuje wypłaty wyższego świadczenia. Dowiedział się o tym dopiero kilka miesięcy później. Nadpłaconej kwoty nie należy więc traktować jako wynagrodzenia za pracę, od którego należałoby naliczyć składki ZUS i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Pracodawca w miesiącu, w którym wypłacił wynagrodzenie za pracę wraz z nadpłatą, dokonał prawidłowego naliczenia składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, wobec czego nie ma obowiązku skorygowania dokumentacji płacowej i dokonania naliczenia składek ZUS i podatku dochodowego od nadpłaconej kwoty.

Pracodawca po ujawnieniu nadpłaconych kwot dla byłych pracowników może wystąpić do nich z wnioskiem o zwrot nienależnego świadczenia. Jeżeli jednak nie zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu, a pracownicy nie będą chcieli dobrowolnie zwrócić nienależnych świadczeń, wówczas kwota nadpłaty będzie stanowiła dla pracowników przychód.

Pracownicy mogą także wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o umorzenie kwoty z uwagi na jej wydatkowanie.

Zgodnie z art. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm., zwanej dalej ustawą o pdof) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dlatego też umorzone przez pracodawcę świadczenie będzie stanowiło przychód byłych pracowników. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Katarzyna Smulczyk

Specjalista ds. kadr i płac; wieloletni praktyk, doradca i audytor prawa pracy, doświadczona i ceniona trener, wykładowca uniwersytecki.; prowadzi szkolenia kadrowo-płacowe dla firm z sektora publicznego i prywatnego oraz wykłady na Uniwersytecie Łódzkim; współpracuje z kilkudziesięcioma firmami szkoleniowymi oraz prowadzi własną działalność w tym zakresie. Specjalizuje się w szkoleniach dotyczących: naliczania wynagrodzeń, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, korekty dokumentacji płacowej, prawa pracy, zasad podlegania składkom ZUS, świadczeń chorobowych i rodzicielskich oraz czasu pracy.

Źródło:

INFOR
IFK Platforma Księgowych i Kadrowych264.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama