reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Cofnięcie pracownikowi prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego

Cofnięcie pracownikowi prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego

Od 4 lipca br. zatrudniliśmy pracownika, a 20 lipca ucierpiał on w wypadku przy pracy, zakwalifikowanym w ten sposób przez zespół powypadkowy. Pracownik był w trakcie okresu wyczekiwania na świadczenie chorobowe, ale bez wyczekiwania otrzymał zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego za 15 dni zwolnienia lekarskiego (od 20 lipca do 3 sierpnia). Niedawno jeden ze świadków incydentu, też pracownik, ujawnił, że poszkodowany przed wypadkiem brał podejrzane środki, prawdopodobnie odurzające. Pracownik poszkodowany w wypadku, po ponownym przesłuchaniu, przyznał się, że takie środki zażywa. Jak należy w tej sytuacji postąpić z nienależnym zasiłkiem i dokumentami przesłanymi do ZUS? Wynagrodzenie pracownika według umowy o pracę to 3600 zł.

W sytuacji stwierdzenia wypłaty nienależnego zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego konieczne będzie:

  • skorygowanie imiennych raportów ZUS RSA oraz ZUS RCA za lipiec i sierpień,
  • opłacenie przez płatnika zaległych składek na ubezpieczenia społeczne powstałych na skutek zaliczenia w ich ciężar 100% zasiłku wypadkowego oraz zapłata składki zdrowotnej należnej od wynagrodzenia chorobowego za 1 dzień sierpnia.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, bez względu na długość okresu uprzedniego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, dalej ustawa wypadkowa). Aby zasiłek ten był należny, zdarzenie, w wyniku którego pracownik doznał obrażeń, musi zostać uznane za wypadek przy pracy. Oprócz tego w protokole powypadkowym nie mogą zostać stwierdzone okoliczności, które odbierają ubezpieczonemu prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, w tym do zasiłku. Zasiłek nie przysługuje bowiem poszkodowanemu, który będąc w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

W opisanym przez Państwa przypadku zespół nie stwierdził u pracownika stanu świadczącego o zażyciu środków odurzających (narkotyków, dopalaczy, środków psychotropowych itp.). Jeżeli jednak z czasem pojawiły się nowe informacje mające wpływ na kwalifikację zdarzenia, należało ponownie rozpatrzyć sprawę. Pracownik przyznał się, że stosuje niedozwolone środki, które mogły spowodować utratę kontroli nad zachowaniem podczas wykonywania pracy, a w konsekwencji znacznie przyczynić się do wypadku. Ten fakt zespół powypadkowy musi jednak udowodnić, jeżeli miałoby to skutkować cofnięciem prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Samo znajdowanie się pod wpływem substancji odurzających nie wyklucza jeszcze uznania zdarzenia jako wypadku przy pracy ani nie pozbawia pracownika prawa do świadczeń chorobowych. Do zespołu powypadkowego należy wykazanie, że pracownik pod wpływem środków odurzających w znacznym stopniu przyczynił się do powstania wypadku.

Jeżeli rzeczywiście nowe dochodzenie ujawni związek między powstaniem wypadku a zażyciem środków odurzających, zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje.

W takiej sytuacji należy ustalić, czy pracownik może w zamian skorzystać ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, a także wynagrodzenia chorobowego. Osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, nabywa prawo do zasiłku oraz wynagrodzenia chorobowego dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresów wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Beczkalska

aplikant radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama