reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Opodatkowanie świadczeń niepieniężnych

Opodatkowanie świadczeń niepieniężnych

Pracodawca jako płatnik podatku dochodowego powinien do przychodu pracowników doliczyć także niektóre świadczenia niepieniężne, np. wartość przekazanego pracownikowi na własność telefonu komórkowego.

Do świadczeń niepieniężnych zalicza się m.in. służbowe telefony komórkowe, które mogą być używane do rozmów prywatnych, pakiety medyczne, samochody służbowe do korzystania w celach prywatnych i inne. Takie dodatkowe świadczenia niepieniężne są niewątpliwie ważną pozapłacową formą wynagradzania. Nierzadko stanowią też silną zachętę dla potencjalnych pracowników lub służą do zatrzymania w firmie wysoko wykwalifikowanej kadry. Świadczenia te jako przychód ze stosunku pracy podlegają opodatkowaniu.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń

Wartość pieniężna świadczeń nieodpłatnych lub świadczeń w naturze udzielanych przez pracodawcę stanowi przychód pracownika ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Oznacza to, że pracodawca powinien doliczyć wartość świadczenia niepieniężnego do innych przychodów pracownika i następnie naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Informacja o pobranych zaliczkach na podatek z tytułu doliczenia wartości świadczenia niepieniężnego powinna znaleźć się w wystawianym przez płatnika do końca lutego następnego roku formularzu PIT-11 (będącym dla podatnika podstawą rozliczenia rocznego) lub formularzu PIT-40 (gdy rozliczenia rocznego podatku dokonuje płatnik na wniosek podatnika).

Jak ustalać wartość rynkową świadczeń niepieniężnych

Wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  • jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy – według cen stosowanych wobec innych niż pracownicy odbiorców,
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,
  • jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  • w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Przykład

Pracodawca zakupił 5 telefonów komórkowych, które następnie przekazał nieodpłatnie na własność zatrudnionym u niego pracownikom. Cena zakupu jednego telefonu wyniosła 289 zł. Pracodawca powinien zakupione i przekazane pracownikom telefony potraktować jako ich przychód ze stosunku pracy i każdemu pracownikowi doliczyć do jego przychodu kwotę 289 zł. Pracodawca jest zobowiązany od tej kwoty pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz opłacić składki na ubezpieczenia społeczne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Webinarium: Split payment i biała lista149.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama