Kategorie

Opodatkowanie świadczeń niepieniężnych

Joanna Pysiewicz-Jężak
Pracodawca jako płatnik podatku dochodowego powinien do przychodu pracowników doliczyć także niektóre świadczenia niepieniężne, np. wartość przekazanego pracownikowi na własność telefonu komórkowego.

Do świadczeń niepieniężnych zalicza się m.in. służbowe telefony komórkowe, które mogą być używane do rozmów prywatnych, pakiety medyczne, samochody służbowe do korzystania w celach prywatnych i inne. Takie dodatkowe świadczenia niepieniężne są niewątpliwie ważną pozapłacową formą wynagradzania. Nierzadko stanowią też silną zachętę dla potencjalnych pracowników lub służą do zatrzymania w firmie wysoko wykwalifikowanej kadry. Świadczenia te jako przychód ze stosunku pracy podlegają opodatkowaniu.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń

Wartość pieniężna świadczeń nieodpłatnych lub świadczeń w naturze udzielanych przez pracodawcę stanowi przychód pracownika ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Oznacza to, że pracodawca powinien doliczyć wartość świadczenia niepieniężnego do innych przychodów pracownika i następnie naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Informacja o pobranych zaliczkach na podatek z tytułu doliczenia wartości świadczenia niepieniężnego powinna znaleźć się w wystawianym przez płatnika do końca lutego następnego roku formularzu PIT-11 (będącym dla podatnika podstawą rozliczenia rocznego) lub formularzu PIT-40 (gdy rozliczenia rocznego podatku dokonuje płatnik na wniosek podatnika).

Jak ustalać wartość rynkową świadczeń niepieniężnych

Wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

 • jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy – według cen stosowanych wobec innych niż pracownicy odbiorców,
 • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,
 • jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
 • w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Przykład

Pracodawca zakupił 5 telefonów komórkowych, które następnie przekazał nieodpłatnie na własność zatrudnionym u niego pracownikom. Cena zakupu jednego telefonu wyniosła 289 zł. Pracodawca powinien zakupione i przekazane pracownikom telefony potraktować jako ich przychód ze stosunku pracy i każdemu pracownikowi doliczyć do jego przychodu kwotę 289 zł. Pracodawca jest zobowiązany od tej kwoty pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz opłacić składki na ubezpieczenia społeczne.


Świadczenia zwolnione z opodatkowania

Zwolnione z podatku dochodowego są świadczenia niepieniężne wskazane w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należą do nich m.in.:

 • wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór,
 • wartość otrzymanych przez pracownika bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bhp, nie ma możliwości wydania ich pracownikom,
 • wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł,
 • świadczenia otrzymane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych.

Przykład

Pracodawca przed Świętami Bożego Narodzenia zakupił pracownikom paczki żywnościowe. Wartość pieniężna jednej paczki wyniosła 260 zł.

Mimo że jest to kwota niższa niż wskazana w art. 21 ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych (kwota zwolniona z podatku 380 zł), pracodawca będzie zobowiązany doliczyć częściową kwotę (180 zł) do przychodu pracownika i odprowadzić od niej zaliczkę na podatek. Pracodawca zakupił bowiem pracownikom paczki także przed Świętami Wielkanocnymi, a wartość paczki wynosiła wówczas 300 zł. Łączna wartość świadczeń rzeczowych finansowanych z środków zfśs nie może przekroczyć w roku podatkowym 380 zł, dlatego pracodawca powinien doliczyć kwotę 180 zł do przychodu pracownika: 380 zł – 300 zł = 80 zł; 260 zł – 80 zł = 180 zł.

Na koniec należy wspomnieć o istotnej dla pracodawców uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 r. dotyczącej opodatkowania pakietów medycznych, jakie pracodawca wykupuje dla pracowników (niezwiązanych z tzw. medycyną pracy).

Przez wiele lat nie było jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy opodatkowaniu powinno podlegać już samo objęcie pracownika opieką medyczną (wykupienie pakietu medycznego) i potencjalna możliwość skorzystania z niej, czy przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu będzie dopiero odbycie wizyty u lekarza.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł (potwierdzając wcześniejszą linię w tym zakresie), że pakiety świadczeń medycznych stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Skutki wydanego orzeczenia będą miały wpływ zarówno na pracodawcę, jak i pracownika. Pracodawca, który dotychczas – wykupując pakiety medyczne – nie doliczał ich wartości do przychodu pracownika i nie odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy, będzie musiał skorygować rozliczenia podatkowe za 5 lat wstecz i odprowadzić należny podatek. Dla pracowników oznacza to niższe wynagrodzenie netto.

Podstawa prawna:

 • art. 11 ust. 2–2b, art. 12 ust. 1–3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Orzecznictwo:

 • uchwała NSA z 24 października 2011 r. (II FPS 7/10, niepubl.).
Komplet Premium: Faktury (faktury ustrukturyzowane)
Komplet Premium: Faktury (faktury ustrukturyzowane)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.