reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Naruszenie zakazu konkurencji

Naruszenie zakazu konkurencji

Zakaz konkurencji jest bronią obosieczną. Brak stosownych zastrzeżeń w umowie może narazić pracodawcę na szkodę, a pracownikowi skutecznie uniemożliwić podejmowanie dodatkowej pracy zarobkowej.

Kodeks pracy rozróżnia dwa rodzaje umów o zakazie konkurencji, w zależności od tego, czy jej obowiązywanie będzie obejmowało okres trwania stosunku pracy (art. 1011 § 1 k.p.), czy też będzie dotyczyć okresu po zakończeniu stosunku pracy (art. 1012 § 1 k.p.). Zgodnie z treścią regulacji dotyczącej zakazu obowiązującego w okresie związania stosunkiem pracy, w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.

Możliwość uregulowania przez pracodawcę i pracownika zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy dotyczy natomiast sytuacji, gdy pracownik miał dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. W takim przypadku na podstawie art. 1012 § 1 k.p. strony mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji, w której określą okres jego obowiązywania oraz wysokość odszkodowania, jakie pracodawca ma z tego tytułu wypłacić pracownikowi. Istotne znaczenie ma okoliczność, że na podstawie art. 1012 § 3 k.p. odszkodowanie to nie może być niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Zawarta umowa o zakazie konkurencji zobowiązuje pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności prowadzonej przez pracodawcę. Zakres zakazu powinien być unormowany w umowie. Przyjmuje się, że powyższe przejawiać się może na przykład w podjęciu zatrudnienia u innego pracodawcy.

Co do zasady odpowiedzialność za naruszenie umowy o zakazie konkurencji powstaje, jeśli łącznie wystąpią następujące przesłanki:

  • niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków wynikających z umowy o zakazie konkurencji,
  • wina pracownika (nieumyślna lub umyślna),
  • szkoda pracodawcy,
  • normalny związek przyczynowy pomiędzy niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zakazu a szkodą poniesioną przez pracodawcę.

Szczegółowe zasady odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika za naruszenie zakazu są jednak uzależnione od tego, czy mamy do czynienia z zakazem konkurencji podczas trwania stosunku pracy, czy też po jego zakończeniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama